voiko moottorin termostaatti vaikuttaa autom.ilmastoinnin toimintaan? ja kyseessä Renault Laguna 3.0 v6. autoon uusittiin moottorin termostaatti nyt tänä talvena. viime kesän helteillä ilmastointi ei toiminut ja vika diagnoosina oli ilmastoinnin kompressorille ei tule maadoitusta. entinen termostaatti meni rikki. nyt lämmintä riittänyt hyvin. lagunaan ollaan oltu muuten tyytyväisiä.
automaattinen ilmastointi
2
169
Vastaukset
- kuntökkiiniintökkii
moottorin termari ei siihen vaikuta vaan ulkolämpötila-anturi, tai joku konehuoneessa sijaitseva ilmastoinnin paine-anturi (2 tai 3 kpl). Katso myöskin että flekti toimii kun laitat ilmastoinnin päälle, pitäisi lähteä lähes heti käyntiin. Ja onko järjestelmässä tarpeeksi ainetta, vuodot ovat joka automerkissä suurin vian aiheuttaja ja suurin syyllinen löytyy keulasta elikkäs lauhdutin, toinen yleinen vuotopaikka on paine-anturit sekä kolmas, haihdutin, joka sijaitsee vittumaisimmassa paikassa kojelaudan alla. Myös putkistovaurioita sekä vuotavia tiivisteitä. Katsottava UV valolla tai typpitestaus.
- Puuhallin
Todennäköisesti flekti ei käynnisty
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä751390Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2431269Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1521076Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551048- 51775
- 65744
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62727Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39708Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44671- 30627