Katkeruuspalsta on kyllä paras

tressman

Elän niin tressin täyttämää elämää, että pienenkin uuden vastoinkäymisen mahdollisuus lyö lujaa vyön alle.
Tälläviikolla sattui kaksi läheltä piti tilannetta. Luulin kännykän kadonneen. Etsin sitä jo tunnin. Sitten joku uutta tilausta yrittävä sattui soittamaan.
Haalarin taskusta löytyi. Ne haalarit likapyykkikorissa.

Sitten se älytön tuplamaksatusyritys, useita satasia. Raivosin niille luurissa. Uutta maksua ei ole kuulunut. Voi helvata kun olisi lomaa. Sitä ei ole ollut 10 vuoteen.

5

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joltisenkin.1x2

      Kevät on joillekin ihmisille yhtä hullunmyllyä. Minulle ainakin. Yhtään kevätviikkoa ei mene ilman eritasoista kriisiä.
      Olen kuitenkin suorastaan hupsuna auringon valoon. Se jo valmiiksi murehduttaa, että ensi kuussa on jo kesäpäiväntasaus ja valoisuus lähtee vähenemään. Nyt se vielä lisääntyy, siksi kevät on parasta aikaa.

      Kriiseistä myös selviää nopeammin kun luonto väreilee ja säteilee energiaa. On tiedetty kautta ihmislajin historia, että lähellä maanpintaa työskentely ja harrastaminen voimaannuttaa.

      Rästityöt tekevät paineita. Eilisiltakin meni piloille niistä. Palautuminen tapahtui tunneissa kiitos rauhallisen nukkumapaikan ja unenlahjojen.

      Kuitenkin olen yksinäinen mies lähellä riskirajoja niin talouden kuin terveydenkin suhteen.

      • tressman-

        Omiin havaintoihini & tuntemuksiin tukeutuen uskon että akilleen kantapääni on säännöllisesti tulehtuva keuhkoputki.
        Vamma on syntyperäinen. Nykyään sinisenä syntyvät vauvat hoidetaan happikaapeissa. Sydänmailla tätä ei tiedetty.
        Kun lapsia oli paljon, katsottiin, että vain vahvimmat selviävät elämään. Töllissä ei ollut varallisuutta lasten laitoshoitoihin.


      • tressman-

        Vahvat kyynärpäätaktikot näkivät heikon itsetuntoni. He saivat paremmin palkatut duunit. Omaan risukasaani päivä on paistanut vain harvoin.
        Jostakin piilotajunnan loukosta virtaa kuitenkin elämänoptimismia juuri silloin kuin enimmän haluttaisi luopua koko turneesta.
        Onhan se hirmu turhauttavaa odottaa vain voimien hupenemista.
        Nyt se päsähti päähän. Teen hoitotestamentin jo huomenna, jos saan apteekista tai kirjastosta lomakkeen tätä varten.


    • looginen_jatkuvuus

      Paljon tinasin, paljon pilasin
      nyt kolviin ei saa enää virtaa
      enpä tuota huoli
      kaikki aikanaan

    • niin.mäkin.teen

      Paha lähtö päivälle jos tressimittari on jo valmiiksi piripintaan täynnä. Jos on pakko, pitää vaan puskea läpi töitä tehden.
      Kyllä tuo taviksellekin onnistuu. Jon on jäänyt univelkaa päälle ja monet haasteet kismittää, niin siitä selviää kun jaksaa vaan yrittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3612
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3375
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2641
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2328
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1829
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1719
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      182
      1698
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1417
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1297
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1118
    Aihe