"Hitas"-asunnot (470 000 e) ei käy kaupaksi

Haans

Helsingin "hinta"- ja laatusäädellyt asunnot eivät mene kaupaksi.

Muistan tässä vuosi pari sitten joku parkaisi oikeisto-ylellä, että Hitas kämpät viedään jopa käsistä ja vielä jonotetaankin.
No, se oli sellainen myyjän parkaisu ts eräänlainen valkoinen valhe. Näin yritettiin sopulia kiihottaa hitas-kaupoille, kun sekin oli seis.
Se oli ja ON seis. Syy selvisi otsikosta.

Hitaskämppiin oli viimeksi jonoa joskus1988, kun kokoomuslainen asuntokeinottelu oli tuolloin voimissaan. Silloin Hitaskämpistä maksettiin YLIMÄÄRÄISTÄ nk tiskin alta.
Mutta ei sen koomin.
Nyt on tilanne se, että keinottelijat ovat vedättäneet hintapyynninkin täysin sairaaksi samalla kun matti ja maijja on kynitty tyhjiin ja dumpattu työttömyyskortistoihin.

Huono tilanne, kerta kaikkiaan, valehtelevalle myyjällekin.
Lopputilejä luvassa varmasti.

7

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisäverroopukkaa

      Hitas-järjestelmä on käytännössä romahtanut ja jäljellä oleva hitas-byrokratia keskittyykin vain PIILO-verojen perintään TONTTI-VUOKRIEN noston muodossa.

      Varokaa, sillä tämä on uusi VERO-ansa tässä porrrvareiden kusetuspelissä !

    • Toisin kuin hansusetä, minä olen tehnyt kauppaakin hitaskämpillä. Tai siis yhdellä. Ostin vuonna 2002 ja myin 2008. Ostojonosta en tiedä, kun pääsin ostamaan heti kun myyjä alkoi myyntiä miettimään. Myyntijonosta sen verran, että meni ennen kuin ehdin pistää ilmoitustaululle lappua. Samoihin aikoihin oli myynnissä 5h k -hitas taloyhtiöstä, josta naapuri antoi täysihintaisen tarjouksen. Ei kelvannut. Minäkin olisin tarjonnut, jos olisi ollut varaa... Ei silloin ollut, nyt olisi, mutta eipä näy myynnissä.

      On toki olemassa huonojakin hitaseja. Siis sellaisia, joissa laskennallinen hinta ylittää alueen käyvän hintatason.

      • hansusetä

        neliöhinta ostaessa ja myytäessä ?


      • 18-3

        Mitä väliä on jollain 2008 myynnillä tämän päivän verrokkina? Tilanne on täysin toinen.
        Tänä päivänä ei kauppa käy edes noilla kommariasunnoilla :D


      • hansusetä kirjoitti:

        neliöhinta ostaessa ja myytäessä ?

        Ai hemmetti... Hmm... Jos en ihan vääri muista, niin noin 1600 ja 2100.

        Jos nyt saisin kuulla, että samasta yhtiöstä on myynnissä ylimmän kerroksen 5h k s -asunto, niin ostaisin heti. Ja kyllä, täyteen hintaan. En tosin tiedä, mistä tarvittavat rahat repisin (vinkkinä: hinnat nousseet tuostakin), mutta kyllä se hyvä kauppa olisi. Alemista kerroksista en ostaisi, se laatusäännöstely kun näkyy mm. äänieristyksessä.


      • hansusetä
        TheRat kirjoitti:

        Ai hemmetti... Hmm... Jos en ihan vääri muista, niin noin 1600 ja 2100.

        Jos nyt saisin kuulla, että samasta yhtiöstä on myynnissä ylimmän kerroksen 5h k s -asunto, niin ostaisin heti. Ja kyllä, täyteen hintaan. En tosin tiedä, mistä tarvittavat rahat repisin (vinkkinä: hinnat nousseet tuostakin), mutta kyllä se hyvä kauppa olisi. Alemista kerroksista en ostaisi, se laatusäännöstely kun näkyy mm. äänieristyksessä.

        = asuntovälittäjän hulvakasta puhetta. Olkaa niiden kanssa varuillanne. Ne kusettivat teitä jo toistamiseen ja kolmas on vireillä


    • tosiasioita

      Se idea silloin joskus taisi olla että ne olivat ostaessa noin kaksi kolmasosaa- puolet halvempia kuin vapaa rahoitteiset ja että olivat hintasäädeltyjä jne. Nykyään kyllä aikansa eläneitä kun ovat hintasäädeltyjä, vastikkeet ovat hirveitä, joissa vielä voiton lisäksi maksellaan rakentamisesta, siis kämpästä viedään enemmän hintaa kuin riisto kapitalisti veisi. Ja kaupunkihan yríttää hakea parasta tuottoa omistamalleen maalle, kapunki ostellut ja säätelee omia maitaan muutenkin vaikka yksityis omistusta on isot läänit. Nuo ovat ostajalle täysi taloudellinen itsari, kuvittele että saat ensin maksaa saman kuin yksityis omisteisen mutta mutta.. vastikkeista päättää viranomainen, ne ovat jo nyt tapissa ja varmaan vain nousevat ja kun olet maksellut, et saa myydä kuin sillä hinnalla millä ostelit ja maksoit korjaukset yms. Vain täysi idiootti menee tuollaisen ostamaan. Sitten vielä se että noilla tosiaankin sekoitellaan, ja kun kaupunki on pää omistaja ja varmaan huoltaja ja isännöitsijä sekä vuokraaja ja asuttaja niin siellä harrastetaan varmasti sekoittamista eli mamu lähiö on kyseessä. Saat siis myydä maksimissaan sillä millä ostit, mutta se tuskin on se hinta mitä tullaan maksamaan lähellekään. En näe näille yksityis ostajan kannalta mitään muuta kuin arvon alennusta. Tuo on se viranomaisten märkä uni lol. Ja varmaan rakennettu hajoamaan eikä haittaa viranomais omistajia pätkääkään kun sukulaiset remppaavat ja niille ne rahat menee. Varmaan naapureiden häiriköinti pienimpiä haittoja, kun kaupunki on omistaja niin taitaa valkoiset olla vähemmistöä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1849
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      18
      1167
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      99
      1145
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      80
      997
    5. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      154
      879
    6. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      94
      874
    7. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      54
      771
    8. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      764
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      56
      719
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      694
    Aihe