Minulla todettiin ihokeliakia muutama viikko sitten, diagnoosin teki yksityislääkäri verikokeiden ja ihottuman perusteella. Nyt enemmän asiaan perehtyessäni on selvinnyt ettei kela ilmeisesti maksaisi tuota 21 euron korvausta ellei keliakiaa ole todettu tähystyksessä tai iholta otetusta koepalasta. Lääkäri totesi minulle diagnoosia tehdessään että verikokeen tulos on niin selvä ettei koepalaa tarvita, ja määräsi heti gluteenittoman ruokavalion. Joustaako kela tuosta vaatimuksestaan yhtään vai täytyisikö minun taas syödä viljatuotteita ja kärsiä tuskallisesta ihottumasta, vain saadakseni todistettua kelalle keliakiani?
Onko tulipalo sammutettu väärin?
Onko tulipalo sammutettu väärin?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pyydä lääkäriäsi selvittämään, riittääkö B-lausunnon sisällöksi pelkästään veren vasta-aine tutkimukset ja havainto ihomuutoksista. Jos riittävät, niin sitten pyydät häneltä sen lausunnon ja laitat korvaushakemuksen KELA:lle. Ellei riitä, niin vaihtoehdot ovat vähissä, eli edessä on vielä ihonäytetutkimukset ja lausunto siitä. Mitä nopeammin ohutsuolen tähystys koepalaottoineen ruokavalion aloittamisen jälkeen suoritetaan, sen luotettavammin saadaan varmistus gluteenin haitoista – erityisesti nukkakato. Gluteeniton ruokavalio ei silti siinä silmänräpäyksessä korjaa jo syntynyttä nukkakatoa, vaan helpottaa ensisijassa keliakian ilmenemisoireita: vatsanväänteet, ilmavaivat, löysä maha, ihon kutina, ihovesirakkulat. Siksipä uskon suolistotähystyksen onnistuvan vielä nytkin ilman gluteenirasitusta. Tähystyksessä saadaan ainakin selville se, onko gluteenialtistus aiheuttanut kudosmuutoksia, mutta tärkeimpänä pois suljetaan suolistosyövän olemassaolon mahdollisuus. Tiesitkö, että hoitamaton keliakia ilmenee usein myös laktoosihäiriönä, eli esim. maito saa aikaan laktoosi-intoleranssi oireyhtymän. Hyvin usein ruokavaliolla hoidetun keliaakikon ruoansulatus alkaa sietämään maitosokeria, ellei pode laktoosi-intoleranssia varsinaisena sairautena eikä vain oireyhtymänä. Varmistus siihen saadaan viimekädessä sokerirasitustestillä.
Hei, minulla todettiin eräässä verikokeessa keliakiaa mittaavat tulokset seuraavasti. Normaali tulos alle 20, minulla ensimmäinen mittaus 195 ja toisella kerralla n. kuukauden kuluttua 150. (Tehtiin uusinta mittaus, koska epäiltiin vaihtunutta verikoetta).
Tehtiin tähystys, jossa suolinukka ym. tulokset normaalit. Lääkärin mukaan verikokeella ei ole mitään merkitystä, koska tähystyksessä kaikki oli normaalia. Ja myös toisenlainen verikoe oli normaali. Lääkärin mukaan en sairasta keliakiaa, mutta on paljon ihmisiä joille kotimaisesta viljasta valmitteu ruoka ei sovi. Vehnäjauhoja voin syödä vähän, mutta ruis aiheuttaa ongelmia. Niimpä käytän gluteenittomia tuotteita. Korvausta ei saa koska koepalasta ei keliakiaa näkynyt. Tähystys ei ole muuten paha juttu.
Myöskään maitotuotteet ei minulle sovi. Nekin on testattu. Mutta vielä jää paljon muutakin syötävää.
Mukavaa joulunodotusta Kaikille.
Laku
Nimittäin, että tämä palsta olisi välttynyt humpuukikirjoittajilta. Sitähän tuo "Lakun" juttu jokatapauksessa on.
SINÄ et ole lukenut lääkärin lausuntoa, joten jätäppä arviointi ammattilaisten tehtäväksi.
Mitä luulet minun hyötyvän jos kirjoittelen humpuukia.
Hyvää Joulua sinullekin
Laku
Tuo antamasi sepustus viittaa kyllä johonkin muuhun kuin keliakiatutkimustuolksiin. Vallan helposti kuka vaan keliakian kanssa aidosti tekemisiin joutunut arvioi, että Laku pistelee omiaan ja silkka kiusanhenki ohjaajanaan. Mutta "Nimettomaälle Lakulle" hyvää joulun odotusaikaa siitäkin huolimatta.
mulla ainakin on melekein samat sanat sanottavana kun lakulla ja olen elänyt jo kuitenkin yli 40vuotta....