Opettajaksi

whiteandpink

Mitä tutkintoja täytyy käydä jos haluaa opettajaksi (esimerkiksi. ala-asteelle)? Riittääkö kauppaopiston tutkinto, että pääsee yliopistoon? Ja että yliopistosta valmistuisi opettajaksi vai pitääkö sen jälkeen käydä vielä jotain tutkintoja/opintoja?

4

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tehtynähtynäin

      Kauppaopiston tutkinnolla saat hakea yliopistoon. Alakoulun opettajat koulutetaan yliopiston luokanopettajan koulutuksessa. Se kestää noin viisi vuotta. Muuta ei tarvita.

      Aineenopettajat, siis kielten, matematiikan ym. opettajat koulutetaan myös yliopistossa. Opintoihin kuuluu oman aineen tai mieluummin kahden aineen opinnot ja aineenopettajan pedagogiset opinnot. Opiskelu alkaa oman aineen opinnoilla, sitten haetaan opettajan opintoihin. Kestää 5 - 6 vuotta.

    • oppa

      Onko kauppaopisto ammattikoulu (merkonomi?)? Ammattikoulun ja lukion tutkinnoilla voi molemmilla hakea yliopistoon. Alakoulun opettajaksi jos haluat, sinun täytyy opiskella yliopistossa luokanopettajaksi. Tälle alalle on aika hankala päästä, koska on todella suosittu. Myös lastentarhanopettajaksi opiskellaan yliopistossa ja he työskentelevät esimerkiksi esikoulussa. Tämä koulutus on muista opettajaopinnoista poiketen 3 vuotinen (muut 5). Mikäli haluat opettajaksi yläkouluun, ammattikouluun, lukioon tai muuhun vastaavaan, sinun täytyy opiskella jotain tiettyjä sinua kiinnostavia aineita (esim. fysiikka ja kemia), sekä opettajan pedagogiset opinnot, jolloin saat pätevyyden aineenopettajaksi.

      Toivottavasti tämä selvensi vähän:)

    • oppa

      Joku ehtikin jo ensin kertoa samat asiat..:)

    • austerism1

      Yksi, joskin "kivikkoinen" väylä on opiskella esim. amk:ssa jokin tutkinto ja sen aikana jälkeen tehdä muutama vuosi töitä ja yrittää sitten hakeutua ammatilliseen opettajakoulutukseen, jolloin voi pätevöityä ammatikoulun opettajaksi. (Ylemmän korkeakoulututkinnon suorittanut (eli yliopistosta maisteriksi valmistunut) saa tällä tavalla saman pätevyyden kuin opettajan pedagogiset suorittanut eli voi toimia myös aineenopettajana esim. lukiossa.)

      Tämä vaatinee aloittajan tapauksessa noin 7 - 8 vuotta, koska ennen opettajakoulutukseen pääsyä täytyy olla (kai) se amk-tutkinto, useampi vuosi (ainakin 3 vuotta) ammattialakohtaista työkokemusta lisäksi opetuskokemuksesta saa haussa pisteitä. Tosin saatan olla väärässä työkokemusvaatimuksen suhteen. Näissä on kai tapahtunut jotain muutoksia.

      Ammatillisen opettajakoulutukseen on suht. vaikea päästä. Tällä hetkellä hakijatilastoissa näkyy kavava työttömyys, sillä moni työelämässä ollut mutta työttömäksi jäänyt hakeutuu näihin koulutuksiin, koska opettajan pätevyys on kuitenkin varsin järkevä vaihtoehto. Lisäksi haussa menevät helposti etusijalle sellaiset hakijat, jotka jo toimivat opettajina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2352
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2323
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      37
      1373
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1319
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      1008
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe