Asuntolainarahoilla ostettu pörssiosakkeita

Asunnonvaihtaja

Meillä oli asunnonvaihtokuvio ja väliaikaista rahoitusta, koska omistimme jonkin aikaa kaksi asuntoa. Alkuperäinen suunnitelma oli, että käytämme vanhan asunnon myynnistä saadut rahat asuntolainan poismaksuun. Laina oli siis alun perin nostettu uuden asunnon ostoa varten ja sillä on ostettu uusi asunto. Kun saimme vanhan myytyä, emme käyttäneetkään rahoja asuntolainan lyhennykseen vaan sijoitimme 150000€ osakkeisiin. Asuntolainaa uuden asunnon ostoon oli 225000€ (nyt jo hieman lyhentynyt). Onko tuo laina edelleen kokonaisuudessaan asuntolainaa vai voiko siitä ilmoittaa 1/3:n tulonhankkimislainaksi?

3

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asunnonvaihtaja

      Ja korjaus edelliseen: Voiko 2/3 (150000/225000) ilmoittaa tulonhankkimislainaksi?

      • Vaikea_suositella

        Pankissahan asia on joka tapauksessa käytävä hoitamassa. Varmaan järjestely onnistuu, sillä asunto voi aivan yhtä hyvin olla myös sijoituslainan vakuutena. Kuitenkin sijoituslainan marginaali on reilusti korkeampi, joten hyöty suuremmasta verovähennyksestä katoaa koron nousuun eikä riitäkään.


    • Hei Asunnonvaihtaja ja kiitos kysymyksestäsi!

      Antamasi tietojen perusteella emme pysty kysymykseesi valitettavasti tällä palstalla vastaamaan. Asian selvittämiseksi suosittelen sinua soittamaan Palkan ja eläkkeensaajien palvelunumeroon 020 697 002.

      Ystävällisin terveisin,
      Maria Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      111
      3627
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      66
      3277
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2724
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      83
      2561
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2468
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2164
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      97
      2113
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1792
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1730
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1716
    Aihe