Oon siis 14vuotias tyttö ja mul on ollu kihomatoja jo aika kauan koska en uskalla kertoo äitille niistä. Mietiskelin tässä et voiks tän ikänen ostaa apteekista kihomatolääkkeitä ilman vanhemman jotai suostumusta tai lääkärin määräystä? Auttakaa oikeest:(
kihomatoen hoito
kutina
11135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kihomatojen hoito** piti kirjottaa
Kyllä voit ostaa. Ei kihomadoissa ole mitään hävettävää. Niitä on useilla koululaisilla nykyään. Äidin olisi hyvä tietää, koska koko perhe niitä kyllä nyt saa. Vuodevaatteet pitää pestä hyvin jne. Ne ovat helposti tarttuvia. Ne ovat yleistyneet usein maahanmuuttajien yleistyessä. Leviää mm. käsien kautta. Kiireesti apteekkiin hakemaan lääkettä.
ensinnäkin olisi hyvä varmistaa että kyseessä on todelakin heisimato (eikä lapamato). molemmat hankalia ja vaativat lääkityksen. koulun terkkarilta saat ulostenäytepurkin ja hän varmaan voi myös tehdä parasiittitutkimuspyynnön paikalliseen labraan. ota ulosteesta näyte sellaisesta kohdasta jossa on madon "munia" ei siis pelkkä mato riitä. näytettä kannattaa olla sellainen teelusikallinen suunnilleen vähintään. toimita se esim paikallisen terkkarin labraan, vastaus tulee vajaan viikon sisällä ja lääkäri voi määrätä oikean lääkityksen.
Hoitsupoika vois lukee kirjansa vähän tarkemmin! Kihomato on eri kuin heisimato tai lapamato. Ja aloittaja kysyy nimenomaan kihomadosta. Kihomadot harvemmin näkyvät normaalissa ulostenäytteessä, vaan on mentävä terveydenhoitajalle ottamaan ns. tikkunäyte.
mistä hän VARMASTI TIETÄÄ mitä matoja ne ovat? ei sitä voin kukaan tietää pelkän arvailun perusteella
Kihomadot syö sun varpaat.
kihomadot voi kasvaa hoitamattomina lähes 20 centtisiksi ja 4-6cm paksuiksi madoiksi ja ne voivat töntyä myös toiseen reikään.. että suna miettisin tarkkaan kannattaisko ne mielummin pitää..itellä satoja ihania orkkuja takana..
Älä pentu lässytä naurettavia...
"Kihomadot hoidetaan ilman reseptiä saatavalla pyrviini-lääkkeellä, joka otetaan kerta-annoksena."
http://www.yliopistonapteekki.fi/fi/apteekkipalvelut/laakejaterveystieto/farmaseuttineuvoo/Pages/Kihomadot.aspx
http://www.yliopistonverkkoapteekki.fi/PYRVIN-100-mg-6-tai-20-tablettia
tarvitset vain sytkän ja pieraiset..sillä ne varmasti hoituu.