hiv pelko

tietääkö kukaan onko se yleistä että pelätessään hiviä tulee hivin fyysisiä oireita eli kuumetta, kurkkukipua jne? siis vaikka ko hlö ei hiviä olisi saanutkaan mutta pelkää sitä tarpeeksi.. kiitos!
4713
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minä kävin viime viikolla SPRn nettisivun palautteen kehotuksesta. Kysyin aamupäivällä tulosta: negatiivinen.

Ilmainen toimenpide, mutta näytteenottaja kohteli kuin spitaalista. Huvittava tilanne, kun käytännössä tiesin tuloksen.

Äänestä
  • Kun soitat terveyskeskukseen tilataksesi ajan testiin, sano tulevasi SPRn nettisivuilta saamasi kehotteen perusteella. Sen minä sanoin syyksi, kun terkkari alkoi kysellä testin tarpeellisuutta. Et tarvitse selitellä sen kummemmin touhujasi.

    Äänestä

Kyllä itselleen saa fyysisiä oireita kun oikein paljon pelkää sekä nyt on muutenkin liikkeellä flunssaa! Testiin heti kun kolme kuukautta on kulunut tapauksesta, jossa mahd. tartunta on voinut tulla, muuten voi tulla väärä negatiivinen tulos jos menee aikaisempaa... Ite kävin testissä pelättyäni noin puoli vuotta, kyllä helpotti testin negatiivinen tulos.

Äänestä

On hyvinkin mahdollista, hivin pelko on ihan mieletön kun se iskee. Itse aloin pelkäämään kesällä, hetkeksi helpotti ja nyt olen jostain ihmeestä taas saanut pelon syvälle sisimpääni. 6viikon jälkeen testi negatiivinen, jonka jälkeen en ole vielä uskaltanut mennä uusintaan..
Voi kun saisin jostain rohkeutta käydä testissä. Omasta puolestani en pelkää, mutta olen mahdollisesti tartuttanut maailman kilteimmäin ja mahtavimman miehen - oman poikaystäväni. Kuinka ikinä voisin kestää sen syyllisyyden ja tuskan katsoa rakastani kärsimässä..

Tsemppiä. Hivin pelko voi johtua niin monesta asiasta, usein vaikka vaaratilannetta ei oikeastaan ole edes ollut. Itselläni ikävä kyllä on ollut. Aina ku pelkotila iskee päälle nousee hetkellinen lämpö ja sydän tykyttää ja..
Ehkä menen huomenna testiin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelkuri kirjoitti:

tietääkö kukaan onko se yleistä että pelätessään hiviä tulee hivin fyysisiä oireita eli kuumetta, kurkkukipua jne? siis vaikka ko hlö ei hiviä olisi saanutkaan mutta pelkää sitä tarpeeksi.. kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu