Uudessa Bilteman kuvastossa on 70-wattiset Led-lisäkaukovalot. Jos nuo todella ottavat 70 wattia eikä virtasäädin ole aivan surkea, ledeille pitäisi mennä n. 65 W ainakin. Valotehoa pitäisi irrota 5 000 - 6 500 lm eli valoa ainakin riittää.
Vaan mites se valo sitten saadaan kaukovaloista ulos onkin jo eri juttu. Se kuitenkin lupaa hyvää, että ledien yhteydessä on käytetty heijastimia eikä paksuja linssejä. E-merkintä löytyy, mutta mikä on Ref-lukema?
Bilteman 70 W led-lisäkaukovalot!!!!!!!!!!!!!!!!!!
22
3137
Vastaukset
- milläsivulla
millä sivulla?
- ledejä
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Autotarvikkeet/Valaistus/Valaistus/Kaukovalo-LED-42402/
70-wattisessa on 4 kpl 10-wattisia ledejä uritetuilla heijastimilla ja 3 kpl täysin sileillä. Eli noilla näkee lähelle ja helvetin kauas ja valokeilalla on leveyttä. - biltemaanVaan
ledejä kirjoitti:
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Autotarvikkeet/Valaistus/Valaistus/Kaukovalo-LED-42402/
70-wattisessa on 4 kpl 10-wattisia ledejä uritetuilla heijastimilla ja 3 kpl täysin sileillä. Eli noilla näkee lähelle ja helvetin kauas ja valokeilalla on leveyttä.http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Autotarvikkeet/Valaistus/Valaistus/Kaukovalo-LED-42402/
on ruotsin tieliikenteeseen ei suomen - Enumero
Eikös samat E-normit ole Ruotsissa ja Suomessa, johan sitä edellyttää EUn pykälätkin...
- joo3joo
auton rakenne ja varusteet määräytyy sen valtion laki pykälistä mihin maahan auto on rekisteröity.
- Kankkuin
Kun puhutaan Suomesta niin voidaan yhtä hyvin tarkoittaa myöskin Pohjois-Koreaa ei näitten kahden lainsäädännön käytössä ole mitään eroa.
- näkeeoikeasti
Jos halogeenin valokeila on 150 x 30 m2, kaasunpurkausvaloilla 200 x 50 m2 niin Bilteman ledeillä 300 x 100 m2.
- Airami
Miten se reherenssi lasketaan ledeillä ? Ja millä tavalla sxsenonvaloille ? Tietääkö kukaan
- Shipper_
Ihan samalla tavalla kuin halogeeneille. Valmistaja mittaa ja ilmoittaa sen valaisimessa kuluttajalle. Muuta ei tarvitse tietää.
Toki kun kiinnostaa, niin karkeasti ottaen isompi referenssi tarkoittaa kapeampaa ja pidempää valokuviota.
- paskaasuomipaskaa
Ruottis saa olla reippaast enempi tehoo ja valoi keulal. Usein niillä näkee viisasta systeemiä eli 2lisäpitkää normiumpioilla ja yks siinä keskellä pistevalona. todella hyvä combo mutta suomessa taas laiton.
- oranssiavaloa
Katuvalot valasee näin pienessä maassa riittävästi!
- maaltavaa
Nii jos asuu tua kehä III sisällä.. Ku sitä on elämää muuallaki.
- maaltavaa
Ruottis saa olla nii paljo valoja ku laturi/virrat piisaa.
- aloittaja_on_idiootti1
Miksi vain 18 huutomerkkiä?
- siis.miksi
Miksi ylipäätään suomalaiset "autoilijat" paljastavat näillä palstoilla tyhmyytensä, ja siis joka asiassa.
Referenssiluku on 75 luxia, joka ei saa ylittyä.
- Auto-Antero
Nykyisin raja on 100.
- Lisää_valoa
Ainakin Sae ja Luminalights lisäkaukovaloilla, jotka näyttävät aivan samalle on 17,5 ref luku per lamppu. 70w versioissa siis.
- Lisää_valoa
... 7200 lm (raw) ja E-hyväksyntä tieliikenteeseen. Tosiaan pari vuotta on saanut olla kaikkien kaukovalojen yhteissumma 100 ref-lukema. Eli käytännössä kyseiset valot voi asentaa (melkein) mihin autoon tahansa.
- Iwiwi
delfin84 kirjoitti:
Näköjään..
Referenssillä ja luxeilla ei ole mitän tekemistä toistensa kanssa. Vtun retu.
Iwiwi kirjoitti:
Referenssillä ja luxeilla ei ole mitän tekemistä toistensa kanssa. Vtun retu.
Jep ei ole.. Referenssi on enemmän mittanormaali, kun taas luksi mittaa valontehon määrää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1715217- 1974117
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1403725Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat653072Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia533010- 1461997
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta441757Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.391515Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?631444Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261319