Bilteman 70 W led-lisäkaukovalot!!!!!!!!!!!!!!!!!!

E-hyväksytty

Uudessa Bilteman kuvastossa on 70-wattiset Led-lisäkaukovalot. Jos nuo todella ottavat 70 wattia eikä virtasäädin ole aivan surkea, ledeille pitäisi mennä n. 65 W ainakin. Valotehoa pitäisi irrota 5 000 - 6 500 lm eli valoa ainakin riittää.

Vaan mites se valo sitten saadaan kaukovaloista ulos onkin jo eri juttu. Se kuitenkin lupaa hyvää, että ledien yhteydessä on käytetty heijastimia eikä paksuja linssejä. E-merkintä löytyy, mutta mikä on Ref-lukema?

22

3137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • milläsivulla

      millä sivulla?

      • ledejä

      • biltemaanVaan

      • Enumero

        Eikös samat E-normit ole Ruotsissa ja Suomessa, johan sitä edellyttää EUn pykälätkin...


      • joo3joo

        auton rakenne ja varusteet määräytyy sen valtion laki pykälistä mihin maahan auto on rekisteröity.


      • Kankkuin

        Kun puhutaan Suomesta niin voidaan yhtä hyvin tarkoittaa myöskin Pohjois-Koreaa ei näitten kahden lainsäädännön käytössä ole mitään eroa.


    • näkeeoikeasti

      Jos halogeenin valokeila on 150 x 30 m2, kaasunpurkausvaloilla 200 x 50 m2 niin Bilteman ledeillä 300 x 100 m2.

    • Airami

      Miten se reherenssi lasketaan ledeillä ? Ja millä tavalla sxsenonvaloille ? Tietääkö kukaan

      • Shipper_

        Ihan samalla tavalla kuin halogeeneille. Valmistaja mittaa ja ilmoittaa sen valaisimessa kuluttajalle. Muuta ei tarvitse tietää.

        Toki kun kiinnostaa, niin karkeasti ottaen isompi referenssi tarkoittaa kapeampaa ja pidempää valokuviota.


    • paskaasuomipaskaa

      Ruottis saa olla reippaast enempi tehoo ja valoi keulal. Usein niillä näkee viisasta systeemiä eli 2lisäpitkää normiumpioilla ja yks siinä keskellä pistevalona. todella hyvä combo mutta suomessa taas laiton.

      • oranssiavaloa

        Katuvalot valasee näin pienessä maassa riittävästi!


      • maaltavaa

        Nii jos asuu tua kehä III sisällä.. Ku sitä on elämää muuallaki.


      • maaltavaa

        Ruottis saa olla nii paljo valoja ku laturi/virrat piisaa.


    • aloittaja_on_idiootti1

      Miksi vain 18 huutomerkkiä?

      • siis.miksi

        Miksi ylipäätään suomalaiset "autoilijat" paljastavat näillä palstoilla tyhmyytensä, ja siis joka asiassa.


    • Referenssiluku on 75 luxia, joka ei saa ylittyä.

      • Auto-Antero

        Nykyisin raja on 100.


      • Lisää_valoa

        Ainakin Sae ja Luminalights lisäkaukovaloilla, jotka näyttävät aivan samalle on 17,5 ref luku per lamppu. 70w versioissa siis.


      • Lisää_valoa

        ... 7200 lm (raw) ja E-hyväksyntä tieliikenteeseen. Tosiaan pari vuotta on saanut olla kaikkien kaukovalojen yhteissumma 100 ref-lukema. Eli käytännössä kyseiset valot voi asentaa (melkein) mihin autoon tahansa.


      • Auto-Antero kirjoitti:

        Nykyisin raja on 100.

        Näköjään..


      • Iwiwi
        delfin84 kirjoitti:

        Näköjään..

        Referenssillä ja luxeilla ei ole mitän tekemistä toistensa kanssa. Vtun retu.


      • Iwiwi kirjoitti:

        Referenssillä ja luxeilla ei ole mitän tekemistä toistensa kanssa. Vtun retu.

        Jep ei ole.. Referenssi on enemmän mittanormaali, kun taas luksi mittaa valontehon määrää


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      171
      5217
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      197
      4117
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      140
      3725
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      65
      3072
    5. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      53
      3010
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      146
      1997
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1757
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      39
      1515
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1444
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1319
    Aihe