Aatelkaapa tätä.

Ekitalo

Mitä meillä on jäljellä itsenäisyydestä,
Onko meillä oma päätösvalta ? EI OLE
Onko meillä oma raha ? EI ole
Onko meillä oma lippu? On jo ehdotus EU:n
yht. lipusta.
Onko meillä oma armeija? Kohta ei ole.
Näistä itsenäisyyden mittareista,soditaan
ympäri maailmaa,meillä ei välitetä.

4

750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marx&Engell

      Kun ottaa huomioon, että Isänmaa on historian suurin murhaaja se ei tunnu kovin pahalta asialta!

    • stadilainen

      Asia on noinkin ja kaikki kunnia veteraaneille, mitä he ovat tehneet kansamme hyväksi urhealla sankaruudellaan.

      Tosiasiat on kuitenkin nähtävä tosiasioina. Meillä on kuitenkin vielä paljon omaa päätösvaltaa, vaikka olemmekin Eu:ssa. Asioita yritetään tehdä omaksi hyväksi ja köyhempiä maita yritetään tueta vähän enemmän.

      Meillä on oma lippu, ja vaikka Eu:ssa onkin ehdotus, niin omat liput tullaan säilyttämään vielä pitkän aikaan.

      Oma raha, siitä on turha mennä kiistelemään, se tehtiin yhteiseksi hyväksi ja se ertoo miten maailmaa helpotetaan kaikkien osalta. Kun euro tuli, niin totuus on se, mikä nähdään jo Ruotsissa, todellisuudessa Ruotsin rähäyksiköllä kruunulla ei pysty kovin hyvin kilpailemaan kansainvälisillä markkinoilla, toista se on esimerkiksi Iso-Britanniassa, jossa punnan kurssi on huikean korkealla. Suomi ei yksin markallaan pystyisi missään vaiheessa pystyisi kilpailemaan markkinoilla, joten oli todella parempi vaihtoehto siirtyä euroon.

      Oma armeija, hienoa juttu, että on oma armeija, mutta todellisuus on se, että Suomen olisi liityttävä välittömästi Natoon. Tätä asiaa ei monet näe tässä valossa, mutta totuus on se, että Suomi ei omalla armeijallaan pärjää isompiaan vastaan. Pidän kuitenkin Neuvostoliittoa eli Venäjää ikuisena uhkana, vaikka toisin monet väittävät. Natosta saisimme suuren tuen, takana olisi Yhdysvallat ym., eikä Venäjä tässä tapauksessa pystyisi hyökätä Suomeen. Huom. kaikki Euroopan yritelmät sotilasliitoista ovat aivan turhia, kuvitelmat esimerkiksi Ranskan ja Suomen sotilaallisesta yhteistyöstä ei näe minun silmissäni minkäänlaista onnistumisen mahdollisuutta.

      • Euroskeptikko

        Dollarisidonnaista kauppaa käyvän Ruotsin vienti vetää ja euro-Suomen kauppa takkuilee. Kyllä tästä on ollut uutisissa. Lisäksi Ruotsi säilyttää oman rahansa myötä työpaikkoja.

        Ei ole itsenäistä ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa, unioni puuttuu näiden lisäksi 29 eri sektorille. Maataloudestakaan on turha stadissa purnata niin kauan kuin asia on komission yksinomaisessa toimivallassa, johon ei voi vaikuttaa sen enempää kepu kuin demu.


      • nainen

        "Suomi ei yksin markallaan pystyisi missään vaiheessa pystyisi kilpailemaan markkinoilla, joten oli todella parempi vaihtoehto siirtyä euroon".

        Hinnankorotuksilla me pystymme kilpailemaan!!!
        Ennen yleiseen vessaan maksoi 1 markan "sisäänpääsy", nyt se maksaa 1 euron, siis 5,9 mk. Sitä paitsi Suomessa on euroopan kallein ruoka... se hyvästä eurosta!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3517
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3180
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2499
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2135
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1930
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1868
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1692
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1571
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1133
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1120
    Aihe