Pioneer PL-340 -levysoittimeen neula ja hihna

hönö

Elikkäs ongelma on sellainen, että löysin varastosta neulattoman Pioneer PL-340 -levarin, jonka äänirasiassa on pioneerin merkki ja numerot 230.ilmeisesti äänirasian malli? niin siis neula hukkunut.
samoin (pyöritin)hihna oli vanhentunut ja haurastunut poikki.
haluisin vanhan soittimen soittokelpoiseksi. tietääkö kukaan mistä kyseisiä osia saisi ja millä hinnalla?
:)

7

6946

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luulen tietäväni

      Esimerkiksi Tampereella vaikuttaa Audiotaso niminen liike, joka myy harvinaisempiakin osia. Eivät ole ilmaisia, esim. se kuminauha voi yksinään maksaa monta kymppiä ja jos et saa uutta neulaa, joudut uusimaan rasian - mikäli pioneeriisi mitään enää saa. Voi meinaan olla peli, johon ei voi uusia rasiaa, tai ainakaan muuta kuin merkin omaa. Ovat siis tuommoiset jaappanilaismerkit aikas epävarmoja ja tulee huono levarinrimpula äkkiä hintoihinsa, jos väkisin kunnostaa... Mutta jos oikeasti halvalla saat kuntoon, niin rääkkäähän sillä vänhoja Finnhitsejä ja samalla kivasti naapureita! Onnea matkaan!

    • sat

      Itse löysin wanhaan Pioneer-levariin uuden neulan Musta Pörssi Maailma -kaupasta (mikä sen nimi lie nykyään :)

      Kannattaa käydä kyselemässä kodinkoneliikkeistä, kyllä noita neuloja tuntuu edelleen aika hyvin löytyvän, ovat tosin yleensä tilaustavaraa.

    • Hallin Janne

      Omassa Pioneerissä oli aiwan samat vaivat, neula löytyi Tekniset liikkeestä ja hihna paikkakunnan radio ja tv huollosta.

      • Hallin Janne

        kustannuksia tuli sellaiset vajaa 40 egee, kun ei ollut mahdollisuutta etsiä halvempaa.


      • Masa
        Hallin Janne kirjoitti:

        kustannuksia tuli sellaiset vajaa 40 egee, kun ei ollut mahdollisuutta etsiä halvempaa.

        http://www.viikari.com Täältä tuntuu löytyvän ainakin neuloja joka lähtöön


    • viipuri

      Minulla on edelleen ahkerassa käytössä Pioneer PL-1150 levysoitin jonka ostin vuonna1978! Lapset rikkoivat pari äänirasiaa ja kerran olen vaihtanut hihnan, mutta levari toimii edelleen moitteettomasti! Kirpputoreilta olen ostanut hyvää musiikkia, lattareita, jazzia, ikivihreitä evegreenejä, klassista ja vaikka mitä.. Keskihinta on ollut noin sadan levyn ostoksista ehkä kaksi euroa kappale.. Tervetuloa takaisin kuuntelemaan vinyylilevyjen aarteita!

    • Anonyymi

      Hihnoja voi hankkia nettikaupoista, jos vain tunnet hihna b mitat. Tietysti myös sekä nippuja, jossa eri mittoja. Jos äänirasia on vaihdettava, Ninkuin omassa pl 740 mallissanin,kannattaa tutkia minkä rasian siihen kiinnittää. Oma Pioneerini toimii vielä 45 ikävuodesta huolimatta. Osoitus, että laatutuote. On kylläkin suoravetosoitin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 75
      1191
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1184
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1064
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1018
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      985
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      747
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      714
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      54
      646
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      39
      642
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      577
    Aihe