Mikähän nyt tuli johnson 20hv. Kone purettu talvella ja vaihdettu männänrenkaat, nyt käy tyhjäkäyntiä nätisti ja pienillä kierroksilla kulkee hyvin. Kaasun kun avaa täysille niin kaasuläppä on täysin auki ja ennakko levykin ilmeisesti liikkuu oikein, mutta ei kulje mihinkään/kierrokset ei mene ilmeisesti täysille. Ennen vene hyppäs liukuun mutta nyt mennään nokka pystyssä ja tehot häviksissä. Mikähän vois olla?
ei kulje ei
eitoimi20hv
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
lienee 2-tahtinen ja olisikohan kampiakselin stefoilla tullut tunnit täyteen ja vuotaa sieltä. Pistä uudet laakerit ja stefat
Jotenkin ei vaikuta, että stefat antautunut. Silloin olisi tyhjäkäyntikin ja pienellä kaasulla ajaessa ongelmia.
Ruokapuoli ja ennakon säätö.Onko ne männät kyseisessä värkissä minkälaiset,onko asennus onnistunut?eihän se huonnomaksi tule renkaiden vaihdon jälkeen.
Kuten acegi jo vihjaisi, kyseisesä koneessa on ns. läpihuuhtelu ja tämän vuoksi on mäntien päät muotoiltu harjalliseksi. Asennus onnistuu kummin päin vaan, mutta väärin asennettuina ei koneen puhti ole kohdallaan.
Jos ennakko, kaasuläpän liike ja polttoainepuoli on kunnossa, ei jää jäljelle juuri muuta kuin imuläpät ja väärin asennetut männät.
Täysillä jios tehot hukassa, yleensä jotai väärin bensan saannissa.Pääsuuttimessa roska, tai bensapumpussa ilmavuoto.