Himmennin?

Minkälainen himmennin sopii tälle valolle?

http://www.euli.fi/fi/eusd117pu

Ehdottakaa oikeaa mallia ABB:lta ja Scheiderilta
225091
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Mitä tarkoitat?

Äänestä

Perskules, kun sormet eivat osu oikeaan "näppäimeen"... BP'' siis joo...

Äänestä

Katso tuosta omasta linkistäsi mitä valmistaja sanoo: tyristorisäädin. Sopivat himmentimet löydät ihan tuotenimellä ja -koodilla listattuna kun avaat sivulta linkin "tuotekortti".

Tuo toisessa vastauksessa sinulle ehdotettu himmennin on transistorihimmennin ja ei liene yhteensopiva. Kannattaisi näin selvässä tapauksessa ihan itse lukea valmistajan/myyjän ohjeet ennen kuin ksyy täältä vääriä neuvoja!

Äänestä

Valaisimen speksi sanoi jotta tyristorisäädin. Tarkka kaveri voisi huomauttaa, että tyristoreilla säätimiä ei valmisteta, mutta mitä ilmeisemmin tarkoitettiin triakkisäädintä. Triakkisäädin taasen on perinteinen helkulamppusäädin eli RL-säädin.

Äänestä

26 193 44 6523UJGL-214/
6523UJGL-214P
ABB Jussi LED-säädin, 2-100VA RL
UPK VAL Vähintään 1 valaisin. Himmentyy n. 10 prosenttiin. Säätö himmennysalueelle.
26 193 45 6523U-500 ABB Impressivo LED-säädin, 2-100
VA RL UPO Vähintään 1 valaisin. Himmentyy n. 10 prosenttiin. Säätö himmennysalueelle.
26 193 46 6524UJGL-214 ABB Jussi LED-painikesäädin,
2-100 VA RL UPK VAL Vähintään 1 valaisin. Himmentyy n. 10 prosenttiin. Säätö himmennysalueelle.
26 193 47 6524U-500 ABB Impressivo LED-painikesäädin,
2-100VA RL UPO koje Vähintään 1 valaisin. Himmentyy n. 10 prosenttiin. Säätö himmennysalueelle.
26 193 27 6513UC-84 ABB Impressivo, 40-420VA RC UK VAL Vähintään 2 valaisinta. Himmentyy n. 25 prosenttiin. Ei säätöä himmennysalueelle.
35 124 45 CCTFL13012/
WDE008335
Schneider Artic, LTD420RC/RL
universaalisäädin Vähintään 2 valaisinta. Himmentyy n. 10 prosenttiin. Ei säätöä himmennysalueelle.
26 221 61 WDE002711/
WDE008311 Schneider Exxact, 315VA RC UPK VAL Vähintään 3 valaisinta. Himmentyy n. 10 prosenttiin. Säätö himmennysalueelle.
35 124 39 CCT011533/
WDE007511
Schneider Artic, 300VA TRANSISTORI
HE HALO VA Vähintään 3 valaisinta. Himmentyy n. 10 prosenttiin. Säätö himmennysalueelle.
35 125 32 E190146000/
WDE006911
Schneider Renova, ATD300R
transistorisäädin 300W Vähintään 3 valaisinta. Himmentyy n. 10 prosenttiin. Säätö himmennysalueelle.
35 245 87 3487 Elko RS16 himmennin, 3487
RS16/450GLE/I PH Vähintään 2 valaisinta. Himmentyy n. 10 prosenttiin. Ei säätöä himmennysalueelle

Äänestä



  • Wkuhdvkudyv kirjoitti:

    Kumpikin ovat RC säätimiä, tarvitset RL säätimen.

    Eli tuo Kärkkäisen LED-sarja vaatii RL säätimen? Eulin valot taas vaativat RC säätimen? Laitatko linkin Schneiderin RL säätimeen?

    Äänestä


  • AloittajaAP kirjoitti:

    Eli tuo Kärkkäisen LED-sarja vaatii RL säätimen? Eulin valot taas vaativat RC säätimen? Laitatko linkin Schneiderin RL säätimeen?

    Tässä RL säädin
    http://sahkonumerot.fi/2622351/

    Äänestä


  • Iluhkiuhiuih kirjoitti:

    Tuossa ohjeessa on virhe, triac on Rl eikä RC

    Kävin Kodinterrassa ja siellä oli noille Coolics Ledeille käytössä nimenomaan tuo WDE008311 Schneider Exxact, 315VA RC UPK VAL säädin, kun oli esillä ja sillä toimi hyvin. Eli ohjeessa ei ole virhettä, vaan täällä annettiin jälleen väärää tietoa!

    Äänestä

  • AloittajaAP kirjoitti:

    Kävin Kodinterrassa ja siellä oli noille Coolics Ledeille käytössä nimenomaan tuo WDE008311 Schneider Exxact, 315VA RC UPK VAL säädin, kun oli esillä ja sillä toimi hyvin. Eli ohjeessa ei ole virhettä, vaan täällä annettiin jälleen väärää tietoa!

    Ennenkuin alkaa valittamaan vääristä vastauksista, olisi kohteliasta lukea, mitä on kirjoitettu. Triac-säätimet ovat RL säätimiä aina. Triacilla ei ole teknisesti mahdollista tehdä RC säädintä. Jos RC säädin toimii ledilläsi, hyvä niin, mutta virhe ohjeessa silti on, jos triac-säätimen väitetään olevan RC.

    Äänestä

Meillä asennettiin kattovalaisimen eteen sälekaihtimet horisontaalisesti. Valaisin laitettiin ikäänkuin laatikkoon ja laatikon "pohjana" oli sälekaidin. Kaihdinta säätämällä voidaan säätää valotehoa kätevästi.

Äänestä

Mitä jos asentaa väärän himmentimen? Eikö valot tule ollenkaan päälle, vai toimivatko vain jotenkin huonosti?

Äänestä
  • Toimivat jotenkin huonosti, eivät himmene, värisevät, pumppaavat tai jotain muuta. Huomaat kyllä jos on väärä himmennin.

    Äänestä

Laittakaapa sitten linkkiä, että millaisille valoille tuollainen RC säädin käy? Eikö käy ledeille ollenkaan? Sattuu nurkista löytymään RC -säädin, niin kun ovat aika hinnakkaita niin mieluummin hankin sille sopivat valot, kuin toisinpäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HimmenninKEHIIN kirjoitti:

Minkälainen himmennin sopii tälle valolle?

http://www.euli.fi/fi/eusd117pu

Ehdottakaa oikeaa mallia ABB:lta ja Scheiderilta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu