Tarkoituksena on käyttää vanhaa 60-luvun hirsimökin runkoa (pyöröhirsi) saunamökin rakennuksessa. Ollut purettuna ja säilöttynä n. 10 vuotta, jona aikana hirsien sisäpintaan (ei maalattu - ei tietoa onko käsitelty aikaisemmin jotenkin) on kauttaaltaan ilmestynyt mustia homepilkkuja. Ulkopinta on maalattu ja siinä ei hometta näy.
Osaisiko kukaan antaa vinkkiä ja ohjetta millä/miten tuo kannattaisi käsitellä? Tarkoituksena olisi saada sisälle vaaleahko kuultava pinta ja mahdollisesti myös uusia ulkopuolen maalipinta toisella värillä. Kannattaako jokainen hirsi tehdä erikseen nyt kun ovat vielä purettuna vai kasata runko ja käsitellä vasta sitten?
Vanhojen hirsien käsittely
J___
1
238
Vastaukset 1
- remonttiakintehty
Tee seinässä käsittely, kun ja jos likaantuu kokoamisvaiheessa, pienissä siistimisissä olen käyttänyt pesu-kristallisoodaa ja lähtee kloritillakin, sinun isossa seinämäärässä hakisin/etsisin aika luonnonmukaisia, HAKUA netistä =homeenpoisto hirsi-lautaseinästä löytyy sivukaupalla luettavaa ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981201
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku87824Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31764- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93606- 31593
- 18548
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist15541Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43513- 10466