Tilavaraus pyykinkuivaukselle ? Paljonko olisi sopivi metrimäärä (3 hengen perhe)kun mahdollisesti hankin myös kuivausrummun.
Mikähän olisi paras korkeus pyykin ripustamiseen.
KHH:sta ei tule kovin suuri, joten tuo kuivaamisen ideointi aiheuttaa todella päänvaivaa.
Miten te olette tämän ratkaisseet. Mielestäni pelkkä "oskarinorsi" ei riitä ?
Mikähän olisi paras korkeus pyykin ripustamiseen.
KHH:sta ei tule kovin suuri, joten tuo kuivaamisen ideointi aiheuttaa todella päänvaivaa.
Miten te olette tämän ratkaisseet. Mielestäni pelkkä "oskarinorsi" ei riitä ?
Vastaukset 6
Vanhimmat
sillä kuivaajaan voi laittaa yllättävän vähän vaatteita - materiaalit on nykyään sellaisia että lähinnä liinavaatteet ja pyyhkeet voi laittaa kuivaajaan enää.
Meillä on ison perheen käytössä ollut 2 lattiatelinettä ja lisäksi ripustusorsi paidoille ja uuteen taloon tulee kunnon nurkkaus (n. 1,5m x 1,5m) kuivaukselle.
Ai noi paljon varaat tilaa, onko teillä kuivausrumpua ? Täytynee miettiä uudelleen tuo kuivausasia...
Tuli myös sellainen idea, että jos laittaisi sellaisen rosterisilla jaloilla (noin 80 cm)leveän pesualtaa (ilmeisesti ammattikalustoa) joka auki alhaalta. Saisi sitten sinne lavuaarin alle esim. kenkiä ja luistimia ym. kuivumaan. Ja tämän viereen sitten se pyykkitila - olisiko sitten 60 cm syvä ja 100 cm leveä ja haitarit kahdessa tasossa (seinästä vedettävät). Tässä vaan menee sittten 180 cm seinätilaa. Se on sitten suoraan komerotilasta pois.
Mitenköhän paljon sitten tuollaista allasta (käsipyykki) ylipäätään tulee käytettyä. Tosin meille ei tule teknistä tilaa niin olisikohan järkeä laittaa vähän isompi allas jos jotain suodattimia ym. tarvii puhdistaa.
mutta kuten sanottua siinä ei kaikkea voi kuivata.
Pesuallas on meillä myös kovassa käytössä - käytän paljon silkkisiä vaatteita joita en pese koneessa vaan käsin, samoin paremmat alusvaatteet ja villaneuleet. Lisäksi esim. kukkien mullanvaihdot yms. hommat sujuu kätevästi kun on iso allas.
Kaapistoja meille tulee uuteen taloon loppujen lopuksi vähän, vain siivouskaappi, pesutorni ja pyykkikaappi sekä tiskipöydän päälle yläkaapit ja allaskaappi. Nykyisessä on tosipaljon kaappitilaa ja ne vain kerää romuja sisälleen.
Tuntuu fiksulta tuo, että ei toisaalta paljon niitä komeroita laittaiskaan. Olis sitten KHH siinä käytössä mihin tarkoitettukin.
Pakko kysäistä kun kirjoiti isosta altaasta.Otatko jonkin tiskipöydällisen mallin ? Onko sulla joku tietty allas jo mielessä - mikähän olisi riittävä koko ?
Kysynpä vielä, että miten olet järjestänyt silityksen. Meinaan laatikosta vedettävää lautaa. Ongelmallista vaan saada pöytätasoa laudan yhteyteen....
on sellainen n 40x40 tasoon upotettu allas ja se on ollut ihan kivan kokoinen. Uuteen meinaan ottaa ihan rehellisen tiskipöydän niin isolla altaalla kuin löydän, sillä ko allasta/tasoa tullaan käyttämään myös huoltopisteenä nuorimmaisen kurakamppeille.
Meillä on ja tulee olemaan uudessakin ihan tavallinen jalallinen silityslauta; kun toinen on vasenkätinen ja toinen oikea- niin joskus täytyy saada liikutella kapistusta enemmänkin. Ja jotenkin tuntuu aika lyhyiltä ja heppoisilta nuo kiinteät, taivutettavat laudat. Sillekin on jo piirustuksissa mitattu oma paikka :)
Kovasti täällä kommentoidaan, ettei kovin montaa vaatetta voisi kuivata kuivausrummussa. Meillä on kuivausrumpu ja -kaappi, rummussa on kuivattu ja kuivataan jatkossa 'melkein' kaikki pl. sukat, vaimon paremmat alusvaatteet, villapaidat ym. herkät asusteet. Niistäkin pääosa kuivataan kuivauskaapissa kevyellä lämmöllä (joka on vain hiukan huonetta lämpimämpää) 2 aikuista ja 3 lasta (4-9v) tuottaa melkoisen kasan pyykkiä - hyvin on selvitty. Rummussa vaatteista tulee pölyttömämpiä ja pehmeämpiä... ja nopeammin kuivia.
Rummun ja kaapin lisäksi meillä ei ole erityistä pyykinkuivaustilaa emmekä oikeastaan tarvitse. Lattiatelineitä emme ole käyttäneet. Joitain isompia haalareita ja takkeja kuivataan henkarilla, jotka roikkuvat pesuhuoneen suihkuverhon tangossa. Saunaan emme ole pyykkiä laittaneet kuivumaan. Sukkia, hanskoja jne. varten on pesukoneen ja rummun vieressä olevan pesualtaan ja pöydän yläpuolella on pieni kuivauspatteri.
Niin, edellisessä rivariasunnossa saunan kattoon oli laitettu pyöreitä puutangoista pyykinkuivaustelineet. Olivat toimivat ja hyvän näköiset, paljon siistimmät kuin jotkut narut jossain...
Kukin elää tavallaan, mutta meillä tämä toimii loistavasti.