PhD Yhdysvalloissa?

AkateeminenMielenkiinto

Osaisiko joku avata miten PhD eli tohtorin tutkinnon saavuttaa jenkeissä. Itse olen siis LT ja olen huomannut että omalla erikoisalalla todella harva "guru" jenkeissä on oikeastaan PhD.

Suomessa siis olet kandi, sitten maisteri/lisensiaatti. Sitten suoritat tohtoritutkinnon, joka ainakin lääketieteessä yleensä tehdään osajulkaisuväitöskirjana eli 4-5 vertaisarvioitua artikkelia joista sitten koostat väitöskirjan.

Katsoin yhden ruotsalaisen tyypin väitöskirjaa ja hänellä oli YHDEKSÄN vertaisarvioitua artikkelia väikkärissä, joista kyseinen tyyyppi oli ensimmäisenä kirjoittajana kuudessa.

Mietin että onko tuo jenkkien PhD jokin epäinhimillinen määrä tietoa tuotettavana, jos ruotsissakin tehdään 1.5 kertainen määrä työtä tohtorin tutkintoon vai onko sitten vain kulttuuri ero että PhD on harvinaisempi jenkeissä kuin esim. Suomessa.

2

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Krankenstein

      Lääketieteen tohtori USA:ssa ja muuallakin englanninkielisessä maailmassa MD, ja se lienee laillistetun lääkärin perustutkinto, PhD:n meikäläinen vastine on FT. Amerikkalainen lääkäri, joka on PhD on tuplatohtori.

    • Eforeffort

      Vieresta seuranneena voin sanoa etta melkein viimeinen veritippa imetaan ennenkuin tohtorin arvosanan saa USAssa, ehka se siksi on harvinaisempi. Paljon on ruljanssin keskeyttaneita "melkein tohtoreita". Joissakin tapauksissa keskeyttanyt sentaan saa toiset maisterinpaperit vaivan palkaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      51
      3326
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2782
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      141
      2573
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2291
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      355
      2014
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      151
      1634
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1485
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1308
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      35
      1258
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1164
    Aihe