Selvisihän se bensan ryöstöhinta vihdoinkin'''''

1220

http://www.tekniikkatalous.fi/talous/125 euron bensalitra on enaa muisto vain hyoty raakaoljyn hinnanlaskusta valuu valistavetajille/a1055000

Lainaus: "Osaselitys hintojen nousukierteelle on raakaöljyn hintakehitys. Erikoista kuitenkin on, että raakaöljyn hinta on pienen nousupyräyksen jälkeen kääntynyt uudestaan laskuun. Kuka vetää välistä?


Polttoaineista etenkin bensan maailmanmarkkinahinta on kallistunut. Selitys on jalostajien kasvaneet marginaalit. Välistä vetävät siis toisin sanoen jalostusyhtiöt, kuten Suomessa Neste Oil."

Valuuttakurssimuutos ei selitä läheskään kaikkea nykyisestä ahneesta hinnoittelusta. Valuuttakurssimuutos oli alkanut jo silloin kun raakaöljyn hinta alkoi laskea. Toki se jonkun verran vaikuttaa, mutta bensiinin hinnasta jo muutenkin on kiinteitä veroja 65,04 snt/l ja suhteellista arvonlisäveroa 24 % (litrahinnalla 1,40 € alv on 27 snt/l), eli nykyisillä halvimmilla litrahinnoilla yhteensä noin 0,92 €/l.

Loppuosa 0,48 €/l sisältää raaka-aineet ja muut kustannukset (kuljetukset, varastointi, palkat ym.) sekä voiton. Valuuttakurssin muutos vaikuttaa oikeastaan vain raakaöljyn hintaan. Jos oletetaan raakaöljyn ja muiden dollarisidonnaisten raaka-aineiden osuuden olleen 30-35 snt per litra, kun dollarikurssi oli 1,20, niin nykyisellä 1,05 kurssilla osuuden hinta on 34-40 snt per litra. Valuuttakurssin muutoksen vaikutus kokonaishintaan on siis 4-5 snt per litra. Arvonlisäveroa kurssimuutos lisää vielä 1-1,2 snt per litra.

Ilman ylimääräistä ahneutta oikea hinta olisi 1,20-1,25 €/l.

0

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

        Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
        Maailman menoa
        41
        3478
      2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

        Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
        Maailman menoa
        13
        2858
      3. Menen nyt koisimaan

        Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
        Ikävä
        28
        2544
      4. onko kaivattusi

        vaarallinen? :D
        Ikävä
        68
        2123
      5. Haluaisin rakastaa sinua

        Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
        Ikävä
        18
        2061
      6. Olisiko sinulla

        Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
        Ikävä
        42
        2027
      7. Pieni galluppi

        Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
        Ikävä
        56
        1881
      8. Oletko uhriutuja?

        vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
        Tunteet
        58
        1676
      9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

        Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
        Suomalaiset julkkikset
        10
        1528
      10. Kenet molemmat

        Sä haluat mies?
        Ikävä
        17
        1395
      Aihe