Selvisihän se bensan ryöstöhinta vihdoinkin--_____

31765

http://www.tekniikkatalous.fi/talous/125 euron bensalitra on enaa muisto vain hyoty raakaoljyn hinnanlaskusta valuu valistavetajille/a1055000

Lainaus: "Osaselitys hintojen nousukierteelle on raakaöljyn hintakehitys. Erikoista kuitenkin on, että raakaöljyn hinta on pienen nousupyräyksen jälkeen kääntynyt uudestaan laskuun. Kuka vetää välistä?


Polttoaineista etenkin bensan maailmanmarkkinahinta on kallistunut. Selitys on jalostajien kasvaneet marginaalit. Välistä vetävät siis toisin sanoen jalostusyhtiöt, kuten Suomessa Neste Oil."

Valuuttakurssimuutos ei selitä läheskään kaikkea nykyisestä ahneesta hinnoittelusta. Valuuttakurssimuutos oli alkanut jo silloin kun raakaöljyn hinta alkoi laskea. Toki se jonkun verran vaikuttaa, mutta bensiinin hinnasta jo muutenkin on kiinteitä veroja 65,04 snt/l ja suhteellista arvonlisäveroa 24 % (litrahinnalla 1,40 € alv on 27 snt/l), eli nykyisillä halvimmilla litrahinnoilla yhteensä noin 0,92 €/l.

Loppuosa 0,48 €/l sisältää raaka-aineet ja muut kustannukset (kuljetukset, varastointi, palkat ym.) sekä voiton. Valuuttakurssin muutos vaikuttaa oikeastaan vain raakaöljyn hintaan. Jos oletetaan raakaöljyn ja muiden dollarisidonnaisten raaka-aineiden osuuden olleen 30-35 snt per litra, kun dollarikurssi oli 1,20, niin nykyisellä 1,05 kurssilla osuuden hinta on 34-40 snt per litra. Valuuttakurssin muutoksen vaikutus kokonaishintaan on siis 4-5 snt per litra. Arvonlisäveroa kurssimuutos lisää vielä 1-1,2 snt per litra.

Ilman ylimääräistä ahneutta oikea hinta olisi 1,20-1,25 €/l.

0

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

        Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
        Kuhmo
        92
        2839
      2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

        Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
        Kemi
        44
        2353
      3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

        Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
        Ikävä
        39
        1123
      4. Mille kirjaimelle

        toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
        Ikävä
        36
        991
      5. Äimän käki

        Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
        Sinkut
        153
        849
      6. Paikallinen autokorjaamo

        Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
        Kuhmo
        9
        703
      7. Nainen, miten suhtautuisit

        Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
        Ikävä
        58
        700
      8. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

        Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
        Lieksa
        48
        618
      9. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

        Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
        Sinkut
        149
        589
      10. Sinulle mies

        Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
        Ikävä
        36
        581
      Aihe