Kuinka helppoa on vetokoukun asentaminen?
Kyseessä siis 5 ovinen malli (ei farmari). Ilmeisesti on olemassa valmis pistoke siellä jossakin ja kiinnityspisteet rungossa varsinaiselle koukulle. Löytyykö täältä vinkkejä ?
Golf IV: Vetokoukun asentaminen ?
11
7284
Vastaukset
- Lady66
Mallisiin Golffeihin kuulemma jo pelkkä sähkösarja maksaa n.300e työt päälle, joten halvimman tarjouksen sain Stockalta 450 e.. Kun sanoivat ettei uusiin voi muuta sähkösarjaa laittaa kuin siihen tarkoitettua??
- Mara
Volkkarin uusimman mainoslehden 2/04 mukaan Kovilin koukku maksaa Golf V- malliin 155,- kiinteä ja 244,- irroitettava sekä sähkösarja 159,-
- Mara
Suurin homma vetokoukun asennuksessa on puskurin irroitus ja siihen sahattava vetokoukun paikka. Volkkariin tarkoitettu sähkösarja sisältää välipistokkeen, joka laitetaan suoraan takavaloihin . Sähkösarja maksaa alle 50,-, Kovilin koukkukin oli halvin Volkkarilla ja on taas ensi helmikuussa tarjouksessa.
- Lady66
Voipi olla, mutta en tosiaan tullut ottaneeksi huomioon, että minulla olikin neliveto.. Joten sehän vaatii omat jujunsa..Eli anteeksi..
- MHH
Itselleni vastaten...
Motonetistä koukku ja johtosarja n.170€
Aikaa paloi n4 tuntia ja kädet likaantuivat.
Mutta nyt on koukku paikallaan.- Skodisti
Itse olen etsimässä Skoda O:n koukkua ja Ocuun ja Motonetti tarjoilee 155 € hintaan irroitettavaa johotarja 50 €. Kiinteä 120 eli samaan osuisi.
Vaikuttiko käypäseltä koukulta, kävikö johtosarja hyvin? - Miksa
Ostin kotimaisen koukun ja merkkikohtaisen johtosarjan. Asennus oli helppo ja aikaa meni noin 3 h. Hinta yhteensä 155 €.
1) Puskuri irti
2) Alkuperäinen törmäyssuoja irti
3) Asennusreikiä peittävät teipit irti
4) Vetokoukku paikoilleen
6) Johtosarja paikoilleen. Valojen kantaosassa on pistokkeet joihin johdot tulevat. Valojen syöttökaapeliin tulee myös välikappale. Vaatii vähän verhoilujen irroittelua
7) Puskuriin pieni lovi koukulle, kannaataa jättää himpun väljäksi, muuten narisee rasittaessa koukkua eli vedettäessä
8) Puskuri paikoilleen
9) Testivetoa ja kiristellään vielä pultteja
10 massat kuntoon
11) kovaa ajua
Hyvä on ollut ja rahallinen säästö oli huomattava. - pena
Miksa kirjoitti:
Ostin kotimaisen koukun ja merkkikohtaisen johtosarjan. Asennus oli helppo ja aikaa meni noin 3 h. Hinta yhteensä 155 €.
1) Puskuri irti
2) Alkuperäinen törmäyssuoja irti
3) Asennusreikiä peittävät teipit irti
4) Vetokoukku paikoilleen
6) Johtosarja paikoilleen. Valojen kantaosassa on pistokkeet joihin johdot tulevat. Valojen syöttökaapeliin tulee myös välikappale. Vaatii vähän verhoilujen irroittelua
7) Puskuriin pieni lovi koukulle, kannaataa jättää himpun väljäksi, muuten narisee rasittaessa koukkua eli vedettäessä
8) Puskuri paikoilleen
9) Testivetoa ja kiristellään vielä pultteja
10 massat kuntoon
11) kovaa ajua
Hyvä on ollut ja rahallinen säästö oli huomattava.johtosarja on hinnoiteltu kunnolla.
Pistorasia,pätkä 7-napaista kaapelia
ja 7 rosvoa ajavat saman asian ja
maksavat reilusti alle 10 euroa.
Kiinityspulteissa kannattaa katsoa,
että liimalla tiivistetyt pultit
tulevat oikeisiin paikkoihin,
muuten menee vesi tavaratilaan - Miksa
pena kirjoitti:
johtosarja on hinnoiteltu kunnolla.
Pistorasia,pätkä 7-napaista kaapelia
ja 7 rosvoa ajavat saman asian ja
maksavat reilusti alle 10 euroa.
Kiinityspulteissa kannattaa katsoa,
että liimalla tiivistetyt pultit
tulevat oikeisiin paikkoihin,
muuten menee vesi tavaratilaanTietenkin riippuen siitä kuinka "helpolla" haluaa päästä niin voi valita tee-se-itse miehen mallin tai tuon merkkisarjan tai siitä välistä yleismallisen johtosarajan.
Minustakin se oli kallis, lähes kolmasosa koko paketin hinnasta.
- M
- Anonyymi
Vetokoukun asentaminen on todella helppoa golf 4 farmariin. Ei tarvita erikoistyökaluja, tai ohjelmistoja, tai johdon vetoa keulaan. Hyvä kiinteä koukku johtosarjan ja 7 napaisen rasian kanssa. Itse ostin saksasta bosal, sähkösarjan kanssa toimitettuna oli 130eur.
En suosittele purkaamon koukkuja jos johdot ja pistokkeet = haaroitus ei mukana. Ne on revitty miten sattuu irti monesti.
Puskuri irtoaa helposti, alta tukirauta, koukku pultataan kiinni, sivuilla on ne kiinnistysreiät 2kpl puoli pulteille, ne kannattaa laittaa suunnnilleen oikeaan tiukkuuteen. Laitoin loctiten kanssa.
Rasia ja johto konttiin takavaloille sähkösarjan pistoke kiinni. Taisi puskurista pitää vähän ottaa sisäpuolelta, ei näy.- Anonyymi
Itse ostin 50e ja siinä oli sähköjohdot mukana(liittimet (ei ryöstö, ihan oikea vw liittimet) rasia 2,5m piuhaa)...
kyllä oli helppoasentaa.. kuulemma 15-30min homma. itsellä meni 2tuntia kun työkalut oli ympäri tonttia.. rasia oli kyllä (täältä-tuonne) mutta helppo tuo on jäkikäteen vaihtaa.
ainut mikä puutui oli puskurin kolon malli pala.. mutta helposti tuo synty.. varmaan meni vahingossa roskiin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst19714051Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i494958Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58664525Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2263765PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1063542Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1163480Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.752064Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161405Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581141Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun2931097