Kävin Tukholman venemessuilla ja törmäsin siellä virolaiseen mieheen joka omalla standillaan esitteli uutta virolaista vierassatamaa.
Se avataan kuulemma nyt keväällä ja sijaitsee pohjoisrannikolla Tallinnan ja Lohusalun välissä. Otin kyllä brosarit mutta olen onnistunut hukkaamaan ne. Merikorteilta tai satamakirjoista tai edes netistä en ole onnistunut löytämään mitään tietoa.
Olisiko kellään teistä lähempää tietoa?
Virossa uusi satama?
6
189
Vastaukset
- Pikäköli
Ei taida vielä olla satamaa. On vasta suunnitteilla....kakumäe
- Skiglari63
Kakumäe on suunnitteilla, kuten "pikäköli" mainitsi ja aikataulusta ei näytä olevan mitään tietoa heidän www-sivuilla, joka on: www.kjs.ee/fi/
- grandecapitano
Omituista että satsaavat rahaa omaan ständiin messuilla jos ei ole vielä mitään tarjolla. Saattaa tietenkin olla valtion turisminedistämisrahaa jota käyttävät.
- Better_Than_Life
Taitaapi olla lähinnä rakentajaporukan haaveilua sijoittajia odotellessa.
- Suunnitteillaon
Oli ständi Helsingin messuillakin. Juttelin hetken. Suunnitteilla on vesipuisto, hotelli, ravintola, telakka yms... Mutta vielä ei mitään.
- saaristossa30vuotta
Kakumäe Venesatama N59 27.100
E 24 36.200
Sain tämmöset tiedot Viron MEK:iltä. Sataman syväys 1m
Koordinaattien mukaan ollaan paikassa nimeltä Kakumäe
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741