Ketkä ovat esteellisiä todistajia kuolinpesän asiakirjoissa?
virhekö???
19
367
Vastaukset
- unikekobb
Päästä sika säkistä ja tarkenna mitä asiakirjoja tarkoitat, niin saat huomenna vastauksiakin.
- hukkako
Tiedän että Testamentin todistajan tulee olla esteetön eli ei saa olla esim. lähisukulainen mutta miten on kuolinpesän osituksen todistajien laita? kelpaako esim. Miniä/Miniäkokelas todistajaksi? Hyvähän olisi valita todistajat ulkopuolelta...
- Jääviydestä
Osituksessa samoin kuin perinnönjaossa tulee olla esteettömät todistajat. Ja kyllä se perillisen puolisokin on esteellinen.
Jääviydestä kirjoitti:
Osituksessa samoin kuin perinnönjaossa tulee olla esteettömät todistajat. Ja kyllä se perillisen puolisokin on esteellinen.
Miniäkokelaskin (kihlakumppani) on esteellinen.
- Faktaa
Eikä tarvitse edes olla kihloissa, vaan avopuolisokin on esteellinen. Ja tyttöystäväkin voi olla.
Faktaa kirjoitti:
Eikä tarvitse edes olla kihloissa, vaan avopuolisokin on esteellinen. Ja tyttöystäväkin voi olla.
Näytäpä oikeuden ratkaisu, missä olisi ollut. Tyttöystävä nyt kuitenkin on höpöä!
nix_nax kirjoitti:
Näytäpä oikeuden ratkaisu, missä olisi ollut. Tyttöystävä nyt kuitenkin on höpöä!
Avopuolison osalta on oikeuskäytäntöä, missä avopuoliso on oikeutettu kieltäytymään todistamasta. Itse tätä koskevan Vaasan HO:n ratkaisun jonkin aikaa sitten tänne toin näytille. http://keskustelu.suomi24.fi/t/13248690 Mutta tyttöystävä - ei nyt sentään!
OK 17:43
"Milloin lain mukaan oikeustoimi on päätettävä esteettömäin todistajain läsnä ollessa tai esteettömän todistajan on toimituksessa oltava läsnä, olkoon, mikäli erikseen ei ole toisin säädetty, sellaiseksi todistajaksi esteellinen:
1) se, joka 30 §:n mukaan ei saa vannoa todistajanvalaa;
2) se, joka itse on toimituksessa asianosainen tai jonka oikeutta toimitus koskee tahi joka itse on oikeustoimeen osallinen taikka jonka hyväksi oikeustoimi tehdään;
3) se, joka on 20 §:ssä tarkoitetussa suhteessa henkilöön, joka toimituksessa on asianosainen tai jonka oikeutta toimitus koskee tahi joka on oikeustoimeen osallinen tai jonka hyväksi oikeustoimi tehdään; taikka
4) se, joka on 20 §:ssä tarkoitetussa suhteessa siihen, jonka tehtäviin toimitus kuuluu, tai notaarin tahi viran tai toimen haltijaan, jota käytetään oikeustoimen tekemisessä."
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1734/17340004000#L17P43
OK 17:20
"Todistaja ei saa kieltäytyä todistamasta. Vastoin tahtoansa älköön kuitenkaan todistamaan vaadittako:
1) sitä, joka on tai on ollut avioliitossa tahi on kihloissa jommankumman asianosaisen kanssa
2) sitä, joka on asianosaisen suoraan etenevässä tai takenevassa polvessa oleva sukulainen tahi joka on tai on ollut naimisissa asianosaiseen sanotunlaisessa sukulaisuussuhteessa olevan henkilön kanssa; eikä
3) asianosaisen sisaruksia tai näiden aviopuolisoita tahi asianosaisen ottovanhempia tai ottolapsia."
- hukkako
Voiko pesänjakaja myydä kuolinpesän omaisuuden jos jakajat yksimielisiä mutta asiakirjoissa joku todistajista jäävi?
- 60606060
Jos kyseessä on sovintojako, ei pesänjakajaa ole.
Jos jakokirja on jo tehty, ei ole enää kuolinpesääkään, eli ei voi edes olla pesänjakajaa.
Kuka on kuollut?
Tiedätkö mikä on ositus?
Tiedätkö mikä on perinnönjako?
MItä on tehty?
Mitä asiakirjoja on laadittu ja mitä niissä on sovittu?
Kuka on todistanut ja mitä?
- hukkako
Toimitusjako, jakamaton kuolinpesä ja yksi osakas vastustaa ehkä. Muihin tiedän,tiedän
- YritänVastata
Jos et kerro mistä on kyse, et voi saada vastauksiakaan.
Muotoviheet korjaantuvat ajan saatossa eli osituksen puutteelliseen muotoon ei voi vedota enää 6 kk kuluttua ositussopimuksen allekirjoittamisesta.
Leski ei ole enää kuolinpesän osakas kun ositus on toimitettu (ellei hän sitten satu olemaan testamentinsaaja).
Jos kaikki osakkaat eivät anna myyntilupaa, sen voi hakea tuomioistuimesta.
- hukkako
Leskellä hallintaoikeustestamentin myöntämä valtuus hallita myös kuolinpesän omaisuutta jos tehty ositus lainvoimaton.
- Faktaa
Taidat nyt olla täysin pihalla asioista.
Ositus ei lakkauta lesken hallintaoikeutta, vaan osituksessa täsmentyy mikä omaisuus tulee perillisille ja mikä leskelle.
Jos leskellä on testamenttiin perustuva hallintaoikeus, niin se kohdistuu nimenomaan siihen omaisuuteen, jonka perilliset osituksen jälkeen omistavat. Perinnönjakokin voidaan toimittaa, eikä sekään lakkauta lesken hallintaoikeutta. - hukkako
Leski osituksessa ei vedonnut testamentin hänelle myöntämään hallintaoikeuteen, tarkoittaako tämä että luopuu hallintaoikeudestaan.
- Aloitahan_ihan_alusta
Huoh...
Ositus on ihan eri asia kuin testamenttiin vetoaminen. Tietysti ne on järkevintä hoitaa samassa yhteydessä.
Miksi ihmeessä kyselet asioita tuolla tavalla pieninä paloina?
Voisitko ystävällisesti kertoa koko kokonaisuuden? Silloin sinulle ehkä pystytään vastaamaan niin, että tajuat mistä on kyse. Et selvästikään tunne asiaan liittyvää lainsäädäntöä etkä hahmota kokonaisuutta - etkä myöskään osaa kysyä oleellisia asioita. Joten tällä tyylillä hiihtelet vain entistä pahemmin metsään.
- hukkako
Ositussopimuksen allekirjoituksen todistanut jäävi, se tuli selväksi, kiitos! Voiko ositusta siis moittia kun 6kk ei ole ummessa? Lesken hallintaoikeus mietityttää kun hän sanoo luopuneensa siitä mutta ei ole varma asiasta. Pitääkö hallintaoikeudesta tehdä millainen luopumisilmoitus? riittääkö ettei leski vetoa siihen asiakirjassa nimeltä ositussopimus jolla vainajan ja lesken omaisuudet eroteltu josta myös ilmenee kuolinpesän omaisuus, jonka jakamiseksi määrätty pesänjakaja suorittaa perinnönjaon myymällä kuolinpesän omaisuuden jos ei valiteta päätöksestä?. Artikulointiini en kaipaa kommenttia ja tiedän olevani vähän metsässäkin mutta jos joku osaisi vähän tulkata tai vastata johonkin olisin kiitollinen. Onhan lakitoimistoja tiedän.
- hankala_änkyrä
"Voiko ositusta siis moittia kun 6kk ei ole ummessa?"
..
"Onhan lakitoimistoja tiedän."
Ei se osituksen moitekanteen nostaminen ilman lakimiestä onnistu moneltakaan. Miksi edes kysyä täällä, kun A) tietosi eivät riitä asian hahmottamiseen B) prosessaamiseen tuomioistuimessa tarvitset joka tapauksessa lakimiehen.
Eipä sillä sopimusosituksen todistajan esteellisyydellä tosin näyttäisi olevan suurtakaan merkitystä:
KKO:1984-II-229: "Kanne kuolinpesän osakkaiden toimittaman
osituksen ja perinnönjaon julistamisesta mitättömäksi sillä perusteella,
että sopimuskirjan toinen todistaja oli toisen osapuolen sisaren
miehenä todistajaksi esteellinen, hylättiin, koska todistaja oli kutsuttu
paikalle vasta sen jälkeen kun asianosaiset olivat jo sopineet jaosta,
joten todistajalla ei ollut mitään vaikutusta sopimukseen
pääsemiseen eikä sen sisältöön."
KKO:1995:34: "Osakasten toimittamasta perinnönjaosta laadittu jakokirja
oli osakkaiden ohella vain yhden todistajan allekirjoittama.
Perinnönjakoa ei tämän muotovirheen perusteella julistettu
pätemättömäksi. "
- hukkako
Näinköhän pesänjakaja sitten hakee käräjäoikeudelta myyntilupaa kuolinpesän omaisuuden myymiseen tietoisena siitä että osituksen on todistanut jäävi todistaja?
- VoiTietämättömyyttä
Ei sillä osituksen toimittamisella tai toimittamattomuudella ole mitään merkitystä omaisuuden myynnin kannalta. Omaisuutta voidaan ihan hyvin myydä silloinkin kun ositusta ei ole vielä tehty.
Onko se testamentti edes annettu tiedoksi ja lainvoimainen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee823230Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."362050Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1671812Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2951350Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki341258Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin911190- 1081174
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711090Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201084- 281041