Oletteko kuulleet että Berit (eli oikalta nimeltään Tuula Etola) on lopettanut keikkailun kokonaan? Minä kuulin hänen lopettaneen koska ei kuulemma enää jaksanut taistella tuulimyllyjä vastaan tällä tuulisella alalla. Näin häntä ensimmäistä kertaa livenä toissa kesänä ja esitys oli tosi vaikuttava: ääni kantoi upeasti ja yleisö piti kuulemastaan.
Miksei nämä lukuisat pitkän linjan kulkijat saa enää arvostusta tai keikkoja? Mitä mieltä olette Beritistä? Sammunut tähtikö? Aina puhutaan hänestä niinkun pelkästään humppatyttönä, mutta minun mielestäni hyvä ja monipuolinen laulaja. Erityisesti mieleeni on jäänyt 80-luvun potkivat suomidiskobiisit "Sinä olet hän", "Helli mua hiljaa" ja "Siitä kauan on". Levyttänyt myös upeita hitureita kuten "Ei kyynelhelmiin suostu sydämein", "Rakkaus voittaa" ja "Et usko kuinka paljon kaipaan". Ai niin sekä "Tässä nyt ja näin" oli myös kova juttu!
Berit
18
5420
Vastaukset
- arja v
ihanko totta? enpä ollu kuullukaan. Tjaa-a, tosi vaikea sanoa miksi eivät saa arvostusta. Markkinat ovat ahtaat eli vain tietyt pitkän linjan kulkijat vetävät tanssipaikoille väkeä ja alalle on niin hirveästi tungosta. Beritissä itsessään ei ole mielestäni mitään vikaa, on vaan jäänyt muiden jalkoihin.
- 1987
Minäkin näin hänet livenä toissakesänä. Aivan upeaa esiintymistä ja oli erittäin ystävällinen minua kohtaan. Esiintyminen tapahtui pienellä lavalla ja minusta onkin ihmeellistä miksi hän ei saa paljon keikkoja huvikeskuksista. Jotenkin hän on jäänyt suurien nimien varjoon, vaikka on itse todellinen iskelmätaivaan tähti. Tuntuu pahalta, että hän on joutunut jättämään keikkailun. Hänellä on paljon kokemusta alasta ja voittaa äänelläänkin nämä uudet pyrkyrit, jotka saavat keikkoja. Berit pitäisi saada takaisin suureksi tähdeksi ja saada hänet jatkamaan keikkailua. Minä tulen vastedekin kuuntelemaan Beritin musiikkia. Mistä kuulit asiasta? Tuli todellisena yllätyksenä.
- Daniel
Muusikkopiireistä kuulin tällaisen uutisen ja kait se paikkansa pitää kun ei Beritiä ole enää keikkapaikoilla näkynyt. Samaa mieltä olen kanssasi siitä että hänellä on hyvä ääni, sellainen persoonallinen ja tunnistettava ja karismallaan hakkaa nämä uudet tulokkaat joita riittää eteisen täydeltä.
- Upi
Kuka ihmeen Peerit?
- Suurlava
sanottavaa Beeritistä,
mutta jotain häneltä puuttuu, joka olisi taannut paremman menestymisen.
Näin se vaan on.
Kun sitä oikeata sukseeta ei tullut silloin aikanaan, niin tuskin sitä enää kannattaa odotella.
Asiat kannattaa vain hyväksyä. Ei me kaikki voida olla staroja ja hyvä niin.- X-manx
valtavasti kuultu radiosta ennen kanavauudistustakaan?
- 1987
Uusimmassa Oho! -lehdessä Topi Sorsakoski kertoo, että hän on tuottamassa uutta levyä Beritille ja kehuu Beritiä taiteilijana ja ihmisenä.
- Putkinotko
Se ei kyllä paljon auta vaikka Topi kehuukin.
Jos suuriyleisö ei tunne vetoa Beritin musaan, niin se siitä. - Miukumauku
Putkinotko kirjoitti:
Se ei kyllä paljon auta vaikka Topi kehuukin.
Jos suuriyleisö ei tunne vetoa Beritin musaan, niin se siitä.Entä jos SuuriYleisö tykkääkin siitä mitä Berit tulee nyt tarjoamaan? Iso Bee osaa oikeasti laulaa and that's it. mlkk
- Daniel
Tuohan olisi hieno asia jos Berit ei olisi sanonutkaan vielä viimeistä sanaansa...toivottavasti Topin tuottama levy tulee olemaan HYVÄ sillä Berit tarvitsisi ennenkaikkea uutta hittiä!
- m33Hki
Daniel kirjoitti:
Tuohan olisi hieno asia jos Berit ei olisi sanonutkaan vielä viimeistä sanaansa...toivottavasti Topin tuottama levy tulee olemaan HYVÄ sillä Berit tarvitsisi ennenkaikkea uutta hittiä!
"sillä Berit tarvitsisi ennenkaikkea uutta hittiä!"
Niin ja varsinkin sellaista, mitä radioasemat suostuisivat soittamaan :) taitaa olla turha toivo. - Kuukuna
m33Hki kirjoitti:
"sillä Berit tarvitsisi ennenkaikkea uutta hittiä!"
Niin ja varsinkin sellaista, mitä radioasemat suostuisivat soittamaan :) taitaa olla turha toivo.Arja Korisevakin artisti, jolla ei ole ainoatakaan hittiä, mutta on silti suht soitettu laulaja.
Toki on Arjalla sitten kyllä muita avuja.
- Iskelmä-guru
En ole kuullut. Sorsakosken Topiin en kyllä enää hittinikkarina luottaisi
- topikasarillahuippu
topi tekee edellee musaa. ja hyvää sellaista kulkukoirat bändin kanssa.nyt en ole keikoilla käynyt vuosiin mutta enköhän taas ehdi kun palasin kotomaahan vuosien tauon jälkeen.
- yksihyvistälaulajista
Lämpimät terveiset vaan sinne Beritille. On hän ollut tosi mahtava laulaja. Kaunis ja komea nainen ja kaunis sympaattinen ääni. Eihän sitä tarvitse koko ikäänsä keikkailla jos ei halua. Kuuntelen Beritin kappaleita ajoittain netistä. Kaikkea hyvää vaan .
- Anonyymi
Berit on yksi Suomi-iskelmän helmiä, minulla soi juuri nyt Pakoon.
- Anonyymi
Millä Beritin levyllä on tuo Pakoon- kappale kun en löytänyt ? Enkä muista että olisin edes kuullut Beritin laulamana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Millä Beritin levyllä on tuo Pakoon- kappale kun en löytänyt ? Enkä muista että olisin edes kuullut Beritin laulamana.
Päivin esittämänä taas sitäkin tutumpi https://www.youtube.com/watch?v=zCTg_xUG-dg
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748483KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4547673Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763890Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633736Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183074Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552875Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442081- 1262076
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231903Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211851