pienen koiran kuivaruoka

auringonkehrä2

etsin 3v. terrierilleni ruokaa kun royalcanin ei sopinut enää >(kutinaa yms...) no jahti vahti on kokeiltu, sitä koira söisi mielellään mutta sen laatu ei sovi koiran suolistolle. No merkit joita olen miettinyt ovat brit care, hill´s , hauhau tai acana. Koira pitäisi saada laihtumaan, minkä jälkeen voisi jatkaa samalla tai vaihtaa samanmerkin vähän kaloriseen ruokaan.
toi hauhau kyllä kiinnostais mutta jotain epäilyjä on merkkiä kohtaan.

9

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3455678

      Käy eläinliikkeessä, ja kysy sieltä.laadukasta viljatonta varmaan löytyy, ja paljon muutakin, diettinappulaa yms.

    • gggggdddggdgdgdg

      Itse lähtisin raakaruokaa syöttämään, mutta mainitsemistasi merkeistä olen koirilleni kokeillut tuota brit carea ja se sopi ainakin hyvin minun koirille, nirsokin koira söi sitä mielellään eli suosittelen. Hau hau;ta en suosittele, yhdelle koiralleni tuli ihooireita, brit care sillekkin sitten sopi ja oireet hävisi.

      On niin koirasta riippuvaa, mikä sopii ja mikä ei.

      Minun leikattu koira pysyy hyvässä kunnossa raakaruualla, maha toimii paremmin. Noin pienele koiralle kuin sinulla on, ei tule kovinkaan kalliiksi tuo.

    • pandeem

      Siinä vaiheessa kun koira rupeaa saamaan oireita nappulasta, on viimeistään aika pistää tuoretta ruokaa kuppiin. Ylensä nappulan vaihto auttaa vain hetkeksi ja oireet palaavat. Kas kun ei niissä niin suuria eroja ole. Liha ja rasva, kala, sisäelimet, kananmuna ja hapanmaitotuotteet - raakana tai kypsänä - palauttavat koiran terveyden. Hiilareitten kanssa tarkempana, sieltä usein ne vatsavaivojen aiheuttajat löytyvät.

    • auringonkehrä2

      koirani vatsa ei kestä barffausta! voishan sitä välillä tehä ittekin ruokia, mutta olis kiva olla joku nappulakin joka sopii. Ja mikä on hyvä hiilari koiralle ?

    • EikäOleEdesHankalaa

      Kokeile eri ruokia, mutta viljattomia. Itsellä taas hyviä kokemuksia hauhausta, siis siitä senioreiden/ylipainoon taipuvaisille. Kana-riisiä, siis sitä laihempaa versiota syötän molemmille, mutta meillä laitetaan aina joukkoon jotain vaihtelevasti. Viiliä, raejuustoa, lisäkeriisiä, muna silloin tällöin ym... Myös öljyä. Tokin molemmat koirani ovat leikattuja joten ovat taipuvaisia lihoamaan. Kumpikin saaneet elämänsä pari-kolme ekaa vuotta eläinkaupan nappulaa, mutta myöhemmin muuta ja kun laitan joukkoon muutakin ja saavat tietty luita yms. kaluttavaksi, niin hyvin on painokin pysynyt kurissa. Toki molemmat saavat vähintään sen viisi km päivittäin ja usein enemmänkin. Lisäksi nenän käyttöä ihan vaan kotioloissa tykkää etsiskellä molemmat lelujaan ja noutavat mielellään. Pois kaikki turhat välipalat. Jos esim. annan kanafileen tmv., niin silloin vähennän hieman ruoan määrää. En seuraa taulukoita, vaan katson miltä koira näyttää ja sen mukaan mennään.

    • Countria

      Meilläkin mennään raakaruokinnalla mutta syötin aiemmin Canagania mikä vastasi samaa sisältöä mitä syötän nyt omin käsin tehtynä toinen on Orijen.

    • Haukkuwa

      Nutrolta löytyy lammas-riisi mini
      ProBoosterilta kana-riisi mini&medium

    • 1412

      Roual canin on surkeeta sontaa. Sillä ei saa kun eläinläälärilaskut tappiin ja hoitona eläinlääkäri myy lisää royal caninia. Kannattaa panostaa kunnon ruokaan. Meillä on ollut käytössä orijenia, ziwipekiä ja nyt menee clinivet.

    • KannattaaKokeilla

      PureNatural light. Sillä sain koirani laihtumaan. Nykyään se syö saman merkin viljatonta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2009
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      313
      1203
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1009
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      898
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      829
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      52
      809
    7. 71
      764
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    9. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    Aihe