Kannanhoidollisilla suden pyyntiluvilla kaadettiin v.2015 17 nelijalkaista takkuturkkia.
Muutamasta raadosta on kuvat julkaistu, niissä paljastuu, etteivät poistetut otukset ole susia.
Nyt kaadetuille otuksille tarvitaan kiistaton lajimääritys jo siltä varalta, että tilastoihin ei kirjata virheellistä tietoa.
Sekulit ovat pyyntilupavapaa, Bernin sopimuksen määräämä lainsuojaton kohde.
Seitsemäntoista takkuturkkia
4
100
Vastaukset
- luonnonnystävä
Kannatetaan, näin menetellen me suojelijat saadaan todellinen poistettu susiluku pienemmäksi.
- vuosiavoimennä
Tämä pistää mietityttämään, että jos kannasta osa ei olekkaan puhdasta, että susien määrä on paljon pienempi. Eli suojelua tarvitaan paljon enemmän ja kaatolupia ei tule myöntää näinollen ollenkaan. Näin oletetut susien määrät ovat aivan liian isoja?
Itse epäilisin, että tämä on totta ja siksi luvat täytyy nyt evätä kunnes asia tutkitaan ja selviää. - susiturkki
Viranomainen kylläkin ilmoittaa nimenomaan susien minimikannan, josta pyyntiluvat määritetään.
Lupavapaat sekulit eivät tietenkään vaikuta pyyntilupien määrään.- hmmhmm
Kyllä jos ne on ilmoitettu puhtaiksi susiksi laskennassa kuten aloittaja ilmoittaa, että niiden piti olla Susia. Jos ne eivät olekkaan, niin kuinkahan paljon silloin laskenta onkaan mennyt yläkanttiin ..
Nyt täytyy iskeä jarrua äkkiä. Onhan se susi sentään uljas eläin ja kuuluu Suomen luontoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1018123Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906108Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875587Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot715542Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1144763Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232528Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys482408Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e61379Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71364Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461210