kuinka saan estettyä että ei tule ulkomailta ?
Jayden Watson ([email protected])
Alehdet ([email protected])
Telemarkkinointiesto ([email protected]
Jayden Watson ([email protected])
Alehdet ([email protected])
Telemarkkinointiesto ([email protected]
Vastaukset 43
Vanhimmat
Laittamalla roskapostikansioon. Kehittynyt sähköpostipalvelu laittaa ne jatkossakin menemään sinne.
niitä saakin joka päivä laittaa sinne roskaposti kansioon !
loppuukohan koskaan ?
Kyllä itselläni loppui niiden tuli postilaatikkoon. Nykyään roskapostit menevät automaattisesti roskapostikansioon eikä ne häiritse siellä.
Miksi sä niitä talletat sinne?
Miksi et ota varmuuskopioita myöskin
Roskapostisuodatin saattaa tehdä virheen ja luulla jotain roskapostiksi. Siksi on hyvä säilyttää roskapostia jonkin aikaa eikä tuhota heti.
Ja hyvä sähköpostipalvelu tuhoaa ne automaattisesti jonkin ajan kuluessa..
Myös sähköpostiohjelma tekee niin.
Älä ota osaa turhiin kilpailuihin sun muihin omalla sähköpostiossullasi. Tarkista välillä ettei sinne ole ohjautunut oikeaa postia.
Pääsin eroon pikkuhiljaa roskasta kun klikkailin niitä auki ja etsin linkin Unsubscribe. Elikkä peruutin muka tekemäni tilauksen. Muutamaa ei saa pois mutta annan olla siellä, poistuvat itsekseen
Vaihda sähköpostiosoite-
Tietystikin tuollaiset kannattaa jättää avaamatta,
loppuvat luultavasti/toivottavasti nopeammin.
Suomi24 posti ilmaisena on ihan onneton ton roskapostin kanssa. Eikös siitä jonkun plus version saa ostettua mutta ei kannata. Hommaat outlook tai gmail osoitteen, toimivat mainiosti ja elämä hymyilee.
Hyödyllista tietoa ([email protected])
Jos on tapana jaella sähköpostiosoitettaan holtittomasti ympäri nettiä niin kannattaa avata tarkoitukseen ihan oma sp-osoite.
Holtittomasti? Itse olen tehnyt kerran sen erehdyksen että annoin virallisemman s-postiosoitteeni ÄLYPÄÄ-pelisivustolle, ja sen sivuston käyttäjätiedot kun hakkeroitiin, niin sen jälkeen onkin tullut vaikka mitä. Löysin omalla nimelläni googlaten nimeni jopa eräältä omituiselta sivulta, jolla oli pitkät listat ilmeisesti sähköpostiosoitteiden alkuosia (siis nimiosa), joukossa oli myös muita suomalaisia nimiä.
Kiitos hakkerit, te sitten olette osaavaa porukkaa.
Nyt tällä hetkellä sähköpostiini tulee joka päivä jotain seksi-ilmoituksia, akkojen tissikuvia ja kaiken maailman sex-invitationseja ulkomailta. Laitan joka päivä niitä samoilla otsikoilla varustettuja roskapostiin ja automaattisesti jatkossa poistettaviksi, siltikin aina vaan tulee. Nyt sitten yritän tehdä niin, että teen roskapostiasetuksiin sääntöjä, joissa olisi käytetty poistokriteerinä otsikossa olevia sanoja tai viestissä olevia sanoja, mutta ei taida auttaa sekään. Tätä ennehän minulle tulikin niitä maailmalla tapahtuneista äkkikuolemista kertovia juttuja ja minä olisin sitten joku perinnönsaaja, niitä nyt tulee nyt vähemmän. Ehkä into on siirtynyt tähän seksi-ilmoitteluun nyt! Tosin tuli minulla viikolla joku last notification mrs. Barack Obamalta... Joopa joo!
Että kiusa se on pienikin kiusa ja joku on nyt onnellinen osaamisestaan, oletpa hyvä tietokonenörtti tosiaan, täytyy myöntää!
Ottamalla käyttöön Thunderbird-sähköpostiohjelman, johon saa itse virittää juuri sellaiset roskapostisuodattimet kuin tarvitaan.
Liian monimutkaista nykyaikana tällainen.
Ei ole jos osaa, mutta ymmärrän jos sinä et.
On se ja ei ole osaamisesta kiinni. Ei kannata tehdä vaikeimman kautta kun helpompi ja nykyaikaisempi ratkaisu on.
Minulla uusimmassa Thunderbirdissä roskapostisuodin ei toimi ainakaan dybogranel.com osoitteen kanssa. Muiden filtterissä olevien osoitteiden kanssa se toimii. Vai pitääkö tuo osoite laittaa suotimeen johonkin muuhun kuin From-kenttään? Nykyisellään nuo postit eivät liikahda Inboxista mihinkään oli filtteri sitten automaattinen tai ajoi sen sen käsin.
Filtteri? Thunderbird osaa hyödyntää tehokkaasti julkisia roskapostilistoja eikä postittajien osoitteita tarvitse mihinkään filtereihin lisäillä.
([email protected])
([email protected])
Maksuton ensilaina ([email protected])
Telemarkkinointiesto (reillumined.rejustification.lynchable@credentials.barrancos.holmoner.eu)
Tutkimus Palkinnot Nyt ([email protected])
Kulutusluotto ([email protected])
Mitä sä noita tänne postaat. Suurin osa maailman spostiliikenteestä on spammiä.
Opettele filtteröimään tai vaihda ossu, äläkä jaa uutta mihinkään. Jos väkisin pitää osallistua kaiken maailman höpöhöpökilpailuihin tai vastaaviin, käytä jtn kertakäyttöosoitetta.
Ei noiden laitto tänne auta asiaan yhtään mitään. Kannattaa perustaa parempaan sähköpostipalveluun tili.
Niin tai käyttää laadukasta sähköpostiohjelmaa.
Milloin opiskelet jotain tietotekniikkaan liittyvää?
Mitä ne sanoivat siellä kutsunnoissa?
"kuinka saan estettyä että ei tule ulkomailta ?"
Vaihda sellaiseen sähköpostipalveluun, johon tulee vain kotimaista spämmiä.
PS. älkää enää ruokkiko trollia.
Suomen Terveysravinto Omega-3 (photorealistic.pedunculi.Dipterocarpaceae@unnefariousness.capsulotomys.edifewei.eu)
Etua.fi (creamiest.breadwinnings.Fiddletown@Koeltztowns.hetaerocracy.overater.eu)
Sanoma Media Finland (nonrepatriable.dedicate.blackballs@nimbiferous.impactors.boukrosm.eu)
Vakuudetonta ([email protected])
Alehdet ([email protected])
Tutkimuspalkinnot Nyt ([email protected])
Telemarkkinointiesto ([email protected]
Estä kaikki sähköpostit lähettäjältä Noah Graf ([email protected])
Estä kaikki sähköpostit lähettäjältä Christina Fuchs ([email protected])
[email protected] ([email protected])
Asiakaspalvelu ([email protected])
Vastattuani K-raudan kyselyyn: Millainen grillityyppi olet?, alkoi välittömästi tulla roskapostia [email protected] osoitteesta.
Miten turvalliseksi koettuun ja Plussakorttiin liitettyyn K-raudan lähettämään
tietoon voi liittyä jatkuvasti myös roskapostin mahdollisuus?
Minkä perusteella se kysely oli K-raudan lähettämä?
Itse en edes tuohon vastannut, vaan avasin vain klikkaamatta mitään lisää ja totesin sisällön kyseenalaiseksi. No siitä huolimatta tämä dubogranel on lähettänyt sen jälkeen erilaista "mainospostia".
S.postiosoite on vuotanut jostain tai sitten kännykän jokin appsi on sen napannut "hyötykäyttöön" roskaposteille...
Appsitkin varmaan asennat hupelimeesi ilman, että edes luet, mihin kaikkeen siinä sivussa suostut. Uujea, ilmainen appsi, heti asentumaan jee!
Nykyappsit pyytää luvan kaikkeen... toisekseen tuolla kännykällä pitkien tekstien luku ei oikein nappaa ja sitähän on helppo käyttää hyväkseen.
Totta kai ne pyytää luvan kaikkeen. Jos appsit eivät loukkaisi yksityissyyttäsi ja pöllisi kaikkia tietojasi mainostajille ja ties kelle myytäväksi, niin millä sovelluskehittäjät rahansa tekisivät? Välttääksesi tuollaisen paskan saattaisit jopa joutua maksamaan (*järkytys*) ohjelmasta! Hävytöntä.
Sitä saa mitä tilaa. Jos tilaa perseraiskauksen, niin sitten saa sitä sorttia. Joku höveli kauppamies saattaa tarjota vaseliinit kaupan päälle.
Tutkimuspalkinnot Nyt ([email protected])
Tutkimuspalkinnot Nyt ([email protected])
Ei saa laittaa roskaposteja muille
Hyvin toimii roskapostisuodatin, edelleenlähetin itselleni toisesta sp:stä Gmailiin ja niin päätyi roskapostikansioon se.
K-Citymarket [email protected] verkkotunnuksen mail6.eu kautta
Lähetä viesti!