Sulaan ajaneet kuolivat

Sulaan ajaneet menehtyivät Oulussa, nuorempi on 4- kymppinen
ja vanhempi mies oli 6-kymppinen.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1428208868900.html
2156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Palstalla ovat lisääntyneet tämäntyyppiset aloitukset. Otsikko kertoo uutisen ja sitten on joko kopio tekstistä tai linkki tekstiin. Uutinen kai on koskettanut aloittajaa, jolloin luulee etteivät muut ole sitä lukeneet ja laittaa sen tänne. Minä kyllä olin sen lukenut. Kyllä tätenkin palstan voi täyttää, mutta mieluummin lukisin aloittajan itsensä laatimaa tekstiä keskustelun avaukseksi.
Tässä vaan mielipide, vaikka enää harvoin on itsestänikään aloituksen tekijäksi. Kokemukset nostaneet itsekritiikkiä.

Äänestä
  • Keskusteltavaksi aihe tarkoitettu. olet siis aloitustenkin tappaja .

    Äänestä

  • aloitusten.tappaja kirjoitti:

    Keskusteltavaksi aihe tarkoitettu. olet siis aloitustenkin tappaja .

    Harvinaisen oikeaan osuva nimimerkki aloitusten tappaja. Vastaustenkin tappaja tämä näitä linkki aloituksia tehtaileva, joskus rekatulla nikilläänkin.

    Äänestä

  • Katleija sinäkö se olet joka aina torppaa aloitukset usein ilman nikkiä kun useimmat eivät enää uskalla aloituksia tehdäkkään??
    minusta pitäisi hyväksyä huonojakin aloituksia heti niitä torppaamatta niin silloin uskallettaisi paremmin tehdä justiinsa tällaisia aiheista aloituksia jotka eivät mene henkilöön.

    Äänestä

  • kyllä ikävää, se on saatu huomata useinkin, kun heti tulee, ja aloituksen jälkeen lyö sen matalaksi, niin useat eivät sitten tuon 'tappelijan' jälkeen
    enää haluakaan tulla ketjuun, vaikka muuten aloituksen aihe olisi antanut hyvän alun keskustelulle.

    jos tuntee olevansa niin paljon parempi kuin muut, niin tekisi sitten jonkun aloituksen.
    Tai antaisi toisten tehdä, ettei heti tule lyömään matalaksi.

    Äänestä

Ehkä silloin, kun veresi virtaa meressä, ja maa jäsenissäsi palaa multaan
tajuat
että maa ei kuulu sinulle, vaan sinä kuulut maalle.

Äänestä

Darwin vei omansa. Se on sillai, että tuo pärräily ympäri luontoa ei kuulu sivistyneen ja älykkään ihmisen toimintatapoihin. Ihan oikein näille menehtyneille. Viksut ottaa eräsukset ja hiihtelee kaikessa rauhassa tunturissa. Ei tarvi edesntehdä latuja, kun muistaa hiihtämisen alkuperäisen tarkoituksen. Umpihankihiihto.

Äänestä
  • Että oikein toivot että menehtyivät? No Kymijoella ei nämä urheilut edes onnistu monisssakaan paikoissa.

    Äänestä

  • jakolasku kirjoitti:

    Että oikein toivot että menehtyivät? No Kymijoella ei nämä urheilut edes onnistu monisssakaan paikoissa.

    Kyllä, tuskin niillä oli oikeaa asiaa, kunhan polttivat fossiilisia polttoaineita ja huvittelivat. Kohtuullisen oikein heille, että ainokainen meni.

    Äänestä

  • Ei näistä aloituksista voi pitää missä tuodaan onnettomuudet puitaviksi, onnettomuudet lehdistä, joita luemme jokainen. Näille aloituksille joutuu sanomaan.
    DISLIKE!

    Äänestä

  • tyylitöntä kirjoitti:

    Ei näistä aloituksista voi pitää missä tuodaan onnettomuudet puitaviksi, onnettomuudet lehdistä, joita luemme jokainen. Näille aloituksille joutuu sanomaan.
    DISLIKE!

    Ze oli lentävän spaettihirviön tahto. Tntemattomia ovat hänen tiensä.

    Äänestä

  • kuullutkaan? Mistä ihmeestä puhut?

    Äänestä

  • Ze-spaettiirviöstä kirjoitti:

    kuullutkaan? Mistä ihmeestä puhut?

    Piirroshahmo Japskien Manga juttuja! Lapsellista, sanahan tarkoittaa "vastenmielistä".

    Äänestä

  • tyylitöntä kirjoitti:

    Ei näistä aloituksista voi pitää missä tuodaan onnettomuudet puitaviksi, onnettomuudet lehdistä, joita luemme jokainen. Näille aloituksille joutuu sanomaan.
    DISLIKE!

    Nikille "tyylitöntä", "Dislike" ja aloituksia kritisoivalle:

    I stopped explaining myself when I realized people only
    understand from their level of perception.

    Äänestä

Uutisessa kerrotaan vain heidän katoamisestaan ja löytymisestään.

Äänestä
  • Tämä onkin taas hyvä muistutus
    jäiden vähittäisestä heikkenemisestä.

    Äänestä

  • Hyvä muistutus myös järjen vähittäisestä heikkenemisestä. Tai ehkä sitä ei ole ollutkaan.

    Äänestä

  • noinko siulle kävi?

    Äänestä

RUOTSIN Kuningas antoi maat läänityksinä nimeämilleen aatelisille,
jotka olivat hänen suosikkejaan.

"Ehkä silloin, kun veresi virtaa meressä, ja maa jäsenissäsi palaa multaan
tajuat
että maa ei kuulu sinulle, vaan sinä kuulut maahan."

Äänestä
  • Niinpä - hullu kuningas luuli aina maan kuuluvan hänelle,
    hallitsijalle, ja hän sitten armollisesti valitsi paremmat ihmiset
    ja antoi heille aatelisarvon ja läänityksen linnoineen.

    Kuningas kai ''tajusi'' vasta maan sisässä, että maa ei kuulunutkaan hänelle, vaan hän kuului maalle.

    Äänestä

Aika kummallisia ratoja kirjoittajien ajatukset kulkevat, ei tyhmempi edes tajua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tapahtui-Oulussa kirjoitti:

Sulaan ajaneet menehtyivät Oulussa, nuorempi on 4- kymppinen
ja vanhempi mies oli 6-kymppinen.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1428208868900.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu