Hallinto-oikeus on palauttanut käsittelemänsä asian aluehallintovirastolle. Jos nyt kirjoittaa muistuksen aluehallintovirastoon niin voiko vielä vaikuttaa Hallinto-oikeuden uuteen päätökseen joka käsittääkseni tulee kohta.
ympäristö- ja toimenpiteen aloittamislupa
turvejuttu1111
265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En oikein ymmärrä miten hallinto-oikeuden (HAO) päätös voi tulla kohta jos asia on aluehallintovirastossa (AVI) eli olet jättänyt ilmeisesti hallintovalituksen AVIiin (tavallisista hallintokanteluista ei voi valittaa hallinto-oikeuteen). Jos HAO on palattanut asian AVIiin, niin käsittääkseni AVI tekee asiassa ratkaisun, josta voit valittaa käsittääkseni uudelleen HAO:een, mutta ethän voi suoraan vaikuttaa HAO:n päätökseen, jos asia on tällä hetkellä AVIssa. Sen sijaan käsittääkseni on aina oikeus täydentää valituksia ja kanteluita eli jos jäi jotain sanomatta, niin lähetä täydennys valitukseen. Ainakin on oikeus lähettää täydennys, eri asia on, onko lain mukaan sitä oikeus käsitellä.
"Jos valitus on puutteellinen, valittajalle on varattava tilaisuus täydentää sitä, jollei täydentäminen ole asian käsittelyn kannalta tarpeetonta.
Valittajalle on annettava valituksen täydentämistä varten kohtuullinen määräaika ja samalla ilmoitettava, millä tavoin valitus on puutteellinen."
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1996/19960586#L5P28
Seuraavalla sivulla on käsittelykaavio ympäristölupa-asioista:
http://www.ymparisto.fi/fi-FI/Asiointi_luvat_ja_ymparistovaikutusten_arviointi/Luvat_ilmoitukset_ja_rekisterointi/Ymparistolupa
Kyseessä on siis muistutus eikä valitus tai kantelu, kuten ensin käsitin. Joka tapauksessa asia pysyy mielestäni samana eli mikään valitus/kantelu/muistutus ei voi olla kahdessa eri viranomaisessa käsiteltävänä samaan aikaan. Eihän HAO:n päätös voi olla tulossa kohta, jos asia on palautettu AVIn käsiteltäväksi.
Eli paperia vain aluehallintovirastoon, joka tekee päätöksen, josta voi valittaa HAO:een ja aina KHO:een, mutta ethän voi suoraan vaikuttaa HAO:n päätökseen lähettämällä täydennyksen AVIiin.