ympäristö- ja toimenpiteen aloittamislupa

Hallinto-oikeus on palauttanut käsittelemänsä asian aluehallintovirastolle. Jos nyt kirjoittaa muistuksen aluehallintovirastoon niin voiko vielä vaikuttaa Hallinto-oikeuden uuteen päätökseen joka käsittääkseni tulee kohta.
265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En oikein ymmärrä miten hallinto-oikeuden (HAO) päätös voi tulla kohta jos asia on aluehallintovirastossa (AVI) eli olet jättänyt ilmeisesti hallintovalituksen AVIiin (tavallisista hallintokanteluista ei voi valittaa hallinto-oikeuteen). Jos HAO on palattanut asian AVIiin, niin käsittääkseni AVI tekee asiassa ratkaisun, josta voit valittaa käsittääkseni uudelleen HAO:een, mutta ethän voi suoraan vaikuttaa HAO:n päätökseen, jos asia on tällä hetkellä AVIssa. Sen sijaan käsittääkseni on aina oikeus täydentää valituksia ja kanteluita eli jos jäi jotain sanomatta, niin lähetä täydennys valitukseen. Ainakin on oikeus lähettää täydennys, eri asia on, onko lain mukaan sitä oikeus käsitellä.

"Jos valitus on puutteellinen, valittajalle on varattava tilaisuus täydentää sitä, jollei täydentäminen ole asian käsittelyn kannalta tarpeetonta.
Valittajalle on annettava valituksen täydentämistä varten kohtuullinen määräaika ja samalla ilmoitettava, millä tavoin valitus on puutteellinen."

https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1996/19960586#L5P28

Äänestä

Seuraavalla sivulla on käsittelykaavio ympäristölupa-asioista:

http://www.ymparisto.fi/fi-FI/Asiointi_luvat_ja_ymparistovaikutusten_arviointi/Luvat_ilmoitukset_ja_rekisterointi/Ymparistolupa

Kyseessä on siis muistutus eikä valitus tai kantelu, kuten ensin käsitin. Joka tapauksessa asia pysyy mielestäni samana eli mikään valitus/kantelu/muistutus ei voi olla kahdessa eri viranomaisessa käsiteltävänä samaan aikaan. Eihän HAO:n päätös voi olla tulossa kohta, jos asia on palautettu AVIn käsiteltäväksi.

Eli paperia vain aluehallintovirastoon, joka tekee päätöksen, josta voi valittaa HAO:een ja aina KHO:een, mutta ethän voi suoraan vaikuttaa HAO:n päätökseen lähettämällä täydennyksen AVIiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


turvejuttu1111 kirjoitti:

Hallinto-oikeus on palauttanut käsittelemänsä asian aluehallintovirastolle. Jos nyt kirjoittaa muistuksen aluehallintovirastoon niin voiko vielä vaikuttaa Hallinto-oikeuden uuteen päätökseen joka käsittääkseni tulee kohta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu