Mahdollisen eläkekaton yhteydessä pitäisi saada myös katto eläkemaksuihin mitkä menee palkasta eläkeyhtiöille...sama koskisi myös miljoonatuloisiakin. Ei oo mitään järkeä maksaa miljoonatuloista järjettömiä eläkemaksuja jos maksettavat eläkkeet ei eläkekaton takia nouse tietyn rajan yli. Mitä mieltä olette?
eläkemaksuihin katto
5
68
Vastaukset
- vonfritz
Sehän olisi tasapuolista ja oikeudenmukaista.
- Eikoskaantasaarvoon
Ei olisi. Pääomatuloista ei makseta eläkemaksuja.
Sama tulo taattaisiin kehdosta hautaan jokaiselle. Oman "lisä"eläkkeen voisi hoitaa nykyisellä systeemillä tai säästämällä sukanvarteen (hankkimalla pääomatuloja).
Älytöntä tuo pakkomaksaminen, byrokratia syö maksettuja eläkemaksuja.
Pienempiä ikäluokkia odottaa mahtava eläkepotti eläkeyhtiöissä, jos joku huijari ei niitä varoja kavalla.
Nuorten kannattaisi osallistua yhteisten asioitten hoitamiseen, eikä jäädä vierestä katsomaan. - oikeudenmukaisuuttaheti
Eikoskaantasaarvoon kirjoitti:
Ei olisi. Pääomatuloista ei makseta eläkemaksuja.
Sama tulo taattaisiin kehdosta hautaan jokaiselle. Oman "lisä"eläkkeen voisi hoitaa nykyisellä systeemillä tai säästämällä sukanvarteen (hankkimalla pääomatuloja).
Älytöntä tuo pakkomaksaminen, byrokratia syö maksettuja eläkemaksuja.
Pienempiä ikäluokkia odottaa mahtava eläkepotti eläkeyhtiöissä, jos joku huijari ei niitä varoja kavalla.
Nuorten kannattaisi osallistua yhteisten asioitten hoitamiseen, eikä jäädä vierestä katsomaan.Pääomatuloista ei makseta eläkemaksua mutta eihän se kerrytä myöskään eläkettä. pointti on se että jos miljoonatuloista maksat eläkemaksua ja jos eläkkeet leikkautuisivat tietyn summan ylitettyään niin ihan turhaan on maksettu isoja summia. Ei kaikki raharikkaat ota palkkaa pääomatuloina.
- 5234534
jooo
- Rahtari0000
Eläke pitäisi kertyä kaikille samoin ELI 1,5 % työvuodesta se ei saa olla palkanlisäksi annettu kultainen käden puristus.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015042119555559_uu.shtml
Eläke noin 3 000 euroa
Ex-kansanedustajille maksettavien sopeutumiseläkkeiden kokonaissumma oli Kevan mukaan maaliskuussa 116 582,58 euroa. Keskimääräinen ex-kansanedustajien saama eläke oli näin ollen noin 2 989 euroa. Myös mediaanieläke on lähes sama, eli 2 924 euroa. Yksittäiset eläkkeet eivät ole julkista tietoa.
Kansanedustajien eläkkeille ei ole määritelty ylärajaa.
- Jos on toiminut 15 vuotta eduskunnassa ja kaksi kautta pääministerinä tai puhemiehenä, voisi eläkkeen maksimimäärä periaatteessa olla noin 7 000 euroa kuukaudessa, laskeskelee eduskunnan tilitoimiston toimistopäällikkö Pertti Rosila.
Maaliskuussa 39 ex-kansanedustajaa nosti sopeutumiseläkettä. Vaalien jälkeinen tilanne saadaan toukokuun puolivälin jälkeen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015042119554904_uu.shtml
KYMMENEN EUROA TAKUUELÄKKESTÄ SÄÄSTETTIIN MUTTA ALLE NELIKYMPINEN VOI SAADA 3 VUODEN ISTUMISETA 2000€/kk.
OMA NAPA ON LÄHIN.
kyl nyt tarvittaisiin jo sitä lahtaria
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201797
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991608Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy491154Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441020Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29939Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47856Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37800Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37770