Voiko piereskely olla rikos?

Kysyn.vaan

Poliisit lähtevät viemään sammunutta putkaan. Hän herää ja alkaa päästellä hirvittävän hajuisia pieruja. Ikkunaa ei voi avata koska ulkona on 25 astetta pakkasta. Viimein poliisit antavat uhkavaatimuksen, mikäli piereskely ei lopu antavat he sakot niskoittelusta ja haitanteosta virkamiehelle. Juoppo vain nauraa räkättää ja päästelee entistä pahemman hajuisia pieruja.

Poliisi antaa sakot ja juttu menee aina korkeimpaan oikeuteen saakka. Eikö sakot pysy sillä kyseessä oli tahallinen haitanteko ja niskoittelu, sen paljasti naurun räkätys? Juopon sakot pysyvät korkeimmassakin oikeudessa?

3

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos voidaan osoittaa, että henkilö kykeni olemaan pieremättä, voidaan rangaistus tuomita. Aina pitää olla mahdollisuus toimia toisin.

      • Anonyymi

        Vanhaan ja tietenkin kovin periaatteelliseen avaukseen ihan asiallinen vastaus.

        "Ikkunaa ei voi avata koska ulkona on 25 astetta pakkasta."

        Pelkästään tämä jo vastaa asiassa, sillä avauksen väite on virheellinen.

        Pierun hajun saa tuuletettua poliisiautosta/Maijasta muutamissa sekunneissa, eikä kova talvipakkanen ole este asiassa. Tuskin poliisit ovat liikkeellä silkkiasuissaan. Vaikkapa Lapissa poliisit joutuvat hoitamaan virkatehtäviään myös yli 40 asteen pakkasilla.

        Sakon maksuvelvollisuus syntyy, kun syyttäjä on antanut asiassa rangaistusmääräyksen. Maksamaton sakko etenee omaa rutiinireittiään ulosottoon saakka, ellei sakkoon ole haettu asianmukaisesti muutosta valittamalla.

        --

        Malawissa, Afrikassa, oltiin ainakin vuonna 2011 tekemässä piereskelystä laitonta. Maan oikeusministeri kertoi paikallisten lainvalvojien joutuvan jatkossa rankaisemaan ihmisiä, jotka piereskelevät julkisilla paikoilla. Tiedossa ei ole, menikö lakialoite läpi.


    • Anonyymi

      Millä juoppo pystyi säätelemään hajut entistä pahemmiksi?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2963
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2564
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2225
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2138
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1702
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1536
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1487
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      27
      1302
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      19
      1195
    Aihe