Ostimme kotimaisen kaappipakastimen, ja siinä on ilmennyt suht kovaa napsetta. Ei jatkuvasti, mutta riittävän usein, että kuulostaa tosi ärsyttävältä. Myyjä ohjasi huoltoliikkeeseen, mutta siella sanottiin ihan näkemättä vian olevan hyllyissä. Ne kuulemma liikkuvat lämpölaajenemisen seurauksena.
Onko muilla vastaavaa ilmennyt, ja onko asialle voitu mitään. Vai onko kyseessä ikävä ominaisuus, jolle ei voi mitään. En viitsi vielä merkkiä mainita, kun asian käsittely on kesken.
Onko muilla vastaavaa ilmennyt, ja onko asialle voitu mitään. Vai onko kyseessä ikävä ominaisuus, jolle ei voi mitään. En viitsi vielä merkkiä mainita, kun asian käsittely on kesken.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jääkaapin sisäpuolella pitäisi ja kuuluisi olla sen verran tasainen kylmyystila, ettei siellä tapahdu mitään lämpölaajenemisia ennen kuin jääkaappi/pakastin sulatetaan.
Uusia jääkaappipakastimia mainostettaessa mainitaan yleensä se desibelimäärä, kuinka kovaa melua jääkaappi pitää. Lainaa desibelimittari ja mittaa naksumisen desibelit. Jos ne ylittää ilmoitetut arvot, on takuukorjauksen paikka.
On se hyvä ettet merkkiä maininnu.
Ainut huono puoli on se, että HELKAMA on ainut kotimainen merkki.
En minäkään kyllä tohon hylly teoriaan ihan usko.
Mene sinne huoltoon uudestaan ja vaadi heitä käymään kotonasi katsomassa kaappia.
Nykyiset kaapit kyllä pitää ääntä kun ei enää käytetä samoja mömmöjä kuin vanhoissa kaapeissa.
saattaa olla lämmötilanvaihtelusta johtuvaa tarkoitan nyt kaapin ulkopuolelta tapahtuvaa tai sitten on jäänyt joku ruuvi takaa kiristämätt..
Vähän lisää tuohon pakastin asiaan, huoltomies on käynyt kaksi kertaa. Napsumista ei ole vielä saatu pois, on vieläkin on häiritsevä, varsinkin kun innostuu pitkän sarjan ampumaan. Tosiaan liittyy näihin uusiin kylmäaineisiin, jotka aiheuttavat kuulemma ilmiön. On muissakin merkeissä samaa, joitakin italiaanoja ei kuulemma edes pysty korjaamaan. Olin yhteydessä tehtaalle, ja siellä oli hyvä suhtautuminen erittäin hyvä. Eli luvattiin tilanteen korjautuvan. Saa nähdä miten käy.
ja huoltoliike puhelimessa sanoo että ne on semmoisia, ei saa hiljaiseksi.