Uusi kaappipakastin napsaa

Ostimme kotimaisen kaappipakastimen, ja siinä on ilmennyt suht kovaa napsetta. Ei jatkuvasti, mutta riittävän usein, että kuulostaa tosi ärsyttävältä. Myyjä ohjasi huoltoliikkeeseen, mutta siella sanottiin ihan näkemättä vian olevan hyllyissä. Ne kuulemma liikkuvat lämpölaajenemisen seurauksena.
Onko muilla vastaavaa ilmennyt, ja onko asialle voitu mitään. Vai onko kyseessä ikävä ominaisuus, jolle ei voi mitään. En viitsi vielä merkkiä mainita, kun asian käsittely on kesken.
5642
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jääkaapin sisäpuolella pitäisi ja kuuluisi olla sen verran tasainen kylmyystila, ettei siellä tapahdu mitään lämpölaajenemisia ennen kuin jääkaappi/pakastin sulatetaan.

Uusia jääkaappipakastimia mainostettaessa mainitaan yleensä se desibelimäärä, kuinka kovaa melua jääkaappi pitää. Lainaa desibelimittari ja mittaa naksumisen desibelit. Jos ne ylittää ilmoitetut arvot, on takuukorjauksen paikka.

Äänestä

On se hyvä ettet merkkiä maininnu.
Ainut huono puoli on se, että HELKAMA on ainut kotimainen merkki.
En minäkään kyllä tohon hylly teoriaan ihan usko.
Mene sinne huoltoon uudestaan ja vaadi heitä käymään kotonasi katsomassa kaappia.
Nykyiset kaapit kyllä pitää ääntä kun ei enää käytetä samoja mömmöjä kuin vanhoissa kaapeissa.

Äänestä

saattaa olla lämmötilanvaihtelusta johtuvaa tarkoitan nyt kaapin ulkopuolelta tapahtuvaa tai sitten on jäänyt joku ruuvi takaa kiristämätt..

Äänestä
  • Vähän lisää tuohon pakastin asiaan, huoltomies on käynyt kaksi kertaa. Napsumista ei ole vielä saatu pois, on vieläkin on häiritsevä, varsinkin kun innostuu pitkän sarjan ampumaan. Tosiaan liittyy näihin uusiin kylmäaineisiin, jotka aiheuttavat kuulemma ilmiön. On muissakin merkeissä samaa, joitakin italiaanoja ei kuulemma edes pysty korjaamaan. Olin yhteydessä tehtaalle, ja siellä oli hyvä suhtautuminen erittäin hyvä. Eli luvattiin tilanteen korjautuvan. Saa nähdä miten käy.

    Äänestä

  • Hemmo. kirjoitti:

    Vähän lisää tuohon pakastin asiaan, huoltomies on käynyt kaksi kertaa. Napsumista ei ole vielä saatu pois, on vieläkin on häiritsevä, varsinkin kun innostuu pitkän sarjan ampumaan. Tosiaan liittyy näihin uusiin kylmäaineisiin, jotka aiheuttavat kuulemma ilmiön. On muissakin merkeissä samaa, joitakin italiaanoja ei kuulemma edes pysty korjaamaan. Olin yhteydessä tehtaalle, ja siellä oli hyvä suhtautuminen erittäin hyvä. Eli luvattiin tilanteen korjautuvan. Saa nähdä miten käy.

    ja huoltoliike puhelimessa sanoo että ne on semmoisia, ei saa hiljaiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hemmo kirjoitti:

Ostimme kotimaisen kaappipakastimen, ja siinä on ilmennyt suht kovaa napsetta. Ei jatkuvasti, mutta riittävän usein, että kuulostaa tosi ärsyttävältä. Myyjä ohjasi huoltoliikkeeseen, mutta siella sanottiin ihan näkemättä vian olevan hyllyissä. Ne kuulemma liikkuvat lämpölaajenemisen seurauksena.
Onko muilla vastaavaa ilmennyt, ja onko asialle voitu mitään. Vai onko kyseessä ikävä ominaisuus, jolle ei voi mitään. En viitsi vielä merkkiä mainita, kun asian käsittely on kesken.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu