Tekstitv-tekstityssivut

ProjectX

Kertokaa mulle mitkä on suomenkieliset tekstitv- tekstitys-sivut seuraaville kanaville (Dna Welhon kaapeliverkossa):

Disney Channel
Disney XD
Disney Junior

Viasat Film-kanavat (mm. Film, Film Classic, Film Action)
Showtime
TCM
Silver

Pitäis saada ProjectX:llä purettua tekstitys oikealta sivulta kun demuxaan noita digiboksin tallenteita tietokoneelle.

11

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KatsoSuomiKanavia

      Tekstitelevisiota ei ole kaikissa maissa, eikä kaikilla kanavilla. Suomi on harvoja maita maailmassa, missä yleensäkin tekstitetään ohjelmia. Muualla ohjelmat puhutaan päälle.

      • ProjectX

        Eli miten vastauksesi liittyy alkuperäiseen viestiin? Niitä tekstitv-sivuja pliis!


      • olet_säälittävä
        ProjectX kirjoitti:

        Eli miten vastauksesi liittyy alkuperäiseen viestiin? Niitä tekstitv-sivuja pliis!

        Onko jotenkin vaikeeta tajuta, että ilman teksti-TV:tä ei voi olla mitään tekstityssivuakaan!?!

        En ymmärrä, miksi kukaan edes kopioi tallenteita tietokoneelle, mutta se on jo kokonaan toinen juttu...


      • ProjectX
        olet_säälittävä kirjoitti:

        Onko jotenkin vaikeeta tajuta, että ilman teksti-TV:tä ei voi olla mitään tekstityssivuakaan!?!

        En ymmärrä, miksi kukaan edes kopioi tallenteita tietokoneelle, mutta se on jo kokonaan toinen juttu...

        ITSE olet säälittävä! Ei ole vaikeaa tajuta mutta kun tuossa ei edes annettu niitä tekstityssivuja, vaan rupateltiin ihan joutavia siitä miten MUISSA maissa ei ole tekstitv:tä eikä tekstityksiä vaan dubbaus jne.

        Ja se miksi minä kopioin tallenteita tietokoneelle, ei kuulu taas sulle pätkääkään! Se on täysin laillista touhua ja se riittänee sulle!


    • KatsoSuomiKanavia

      Nuo kaikki kanavat, Disney Channel, Disney XD, Disney Junior, Film, Film Classic, Film Action, Showtime, TCM, ja Silver taitavat olla ulkomaisia kanavia. Emme voi vaatia tekstitystä tai tekstitelevisiota ulkomaisilta yhtiöiltä. Jos ne laittavat tekstiä se on heidän asiansa. Tyhmää on vain maksaa puutteellisista lähetyksistä.

      • ProjectX

        Sulle tiedoksi että noilla kanavilla ON tekstitv-tekstitys suomenkielellä! Itse tekstitv:tä ei sinänsä kaikilla kanavilla ole. Jos ei tuon vertaa tiedä niin paras olisi olla vastaamatta tähän ketjuun!


      • kyllä_näin_on

        Suomikanavilta tulee pelkkää paskaa!


      • Vatseltino_Progarova
        ProjectX kirjoitti:

        Sulle tiedoksi että noilla kanavilla ON tekstitv-tekstitys suomenkielellä! Itse tekstitv:tä ei sinänsä kaikilla kanavilla ole. Jos ei tuon vertaa tiedä niin paras olisi olla vastaamatta tähän ketjuun!

        Kato siitä ProjectX:stä mitkä sivut se löytää ja etsit niistä vaihtoehdoista oikean, ei tuokaan mitään rakettitiedettä ole. Sehän näyttää muxin kaikki tekstitv-sivut joten pitää vaan etsiä mikä sivu on minkäkin muxin tekstityssivu


    • Kokeile_näitä_aluksi

      http://dvb.welho.fi/ löytyy eri kaapeliverkkojen parametrit, mutta siitä ei ollut kysymys..

      Voit ihan itsekin katsoa televisiosi teksti-tv:llä, millä sivulla tekstitys on. Ilmeisesti kaapeliverkko "polttaa" suomenkielisen tekstin kuvaan head-endissään? En ole tilannut yhtään näistä, joten kuva ei näy, mutta txt-tv kuitenkin näkyy. Koska teksti-tv ei ole lähetyksessä salattu komponentti, niin omalla tv:llä tulin seuraavaan alustavaan tulokseen Soneran kaapeliverkossa:
      Disney Channel, Disney XD ja Disney Junior: 693
      Viasat Film-kanavat (mm. Film, Film Classic, Film Action): 694
      Showtime, TCM ja Silver: 699
      Kokeile noita aluksi. Viasatin kanavilla on oikeaa teksti-tv:täkin, joten siellä joutuu hetken selaamaan sivuja..

      • ProjectX

        Kiitos, lopultakin sain hyödyllistä infoa. Ja muuten, kaapeliverkko ei polta tekstejä kiinni, toisinkuin antenniverkossa toimitaan mm. Disney Channelin ja C More-kanavien kohdalla.


    • sdfasdfadadfadf

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      232
      17239
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      175
      12278
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      53
      6057
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      65
      4898
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      14
      4865
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      21
      3997
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3605
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      137
      3050
    9. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      2
      1803
    10. 292
      1602
    Aihe