Lisäikkuna vanhaan mökkiin

Ihmettelen

Aikoinaan Honkarakenteen (Peurankello) mökkiin olisimme halunneet laittaa lisäikkunan noin 45x90 karmin mitta. Myyjä lupasi antaa hinnan mutta viikkoon ei kuulunut mitään. Kysyessämme myyjä vetosi kiireeseen. Sitten taas vedottiin ettei tehtaalta saa hintaa. Lopulta parin viikon odottelun jälkeen taas piti kysellä sitä asiaa. Lopulta ilmeni että ei onnistu?
Miksi ei onnistu vaikka nykyisissäkin esitteissä näkyy noita ikkunoita olevan käytössä?
Eikö noin pieni kauppa edes kiinnosta, ei sitten! Kauppaa se on pienikin kauppa Vai onko liian monimutkaista?
Olisi kyllä ollut asiallista kertoa suoraan jos ikkunatyyppiä ei valmisteta vaikka esitteissä näkyy olevan esim. Aittasaunan ikkunassa.

1

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joillekin isoille hirsitalovalmistajille on muodostunut sellainen käytäntö, ettei pieniin pihapiiritrakennuksiin yksinkertaisesti saa muutoksia - tai järjestelmä toimii siten, että pieni muutos maksaisi tähtitieteellisiä summia.

      Sellaisissa tilanteissa myyjä saattaa sortua jopa suoranaisesti valehtelemaan... tai siis selittelemään sekavia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      53
      3532
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      29
      2944
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2594
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      76
      2494
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2221
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2202
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1901
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1696
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1593
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      17
      1515
    Aihe