Auton vikavalo ilmoittaa palaessaan että auto pitäisi viedä huoltoon..ainakin ohjeen mukaan.
Vaikka syytä moottorin vikavalon syttymiseen ei huollosta löytyisikään on ongelma erikoinen. Eräs syy mikä aiheuttaa henkilöauton moottorin vikavalon ajoittaisen syttymisen saattaa olla moottorin voimakkaassa huohotuksessa. Nuo vikavalojen ajoittaiset syttymiset ovat sikäli hankalia että katsastuksessa hylee hylky mikäli auton tietokone järjestelmä on reagoinut valon syttymiseen eikä autoa ole huollettu , vaikka auto muuten olisi kunnossa. Oma autoni oikkuili valon kanssa ..ajoittainkin. Huollossa eivät tienneet syytä vaan kuittasivat järjestelmästä valon pois. Ongelmaan löysyin itse ratkaisun. Jostain syystä nämä uusien autojen moottorit huohottavat jo uutena voimakkaasti. Moottorin käydessä moottorin höyryt poistuvat letkua myöten imusarjaan ja siitä moottorin palotilaan. Kuitenkin moottori saatta kerätä myös kosteutta joka aiheuttaa ongelmia kun sitä joutuu sylintereihin. Pakoputkistossa on pakokaasuja mittaavia sensoreita jotka reagoivat herkästi moottorin epäpuhtauksiin juoruten tietokone järjestelmälle mahdollisesta viasta. Moottorin käyntihöyryistä voidaan helposti poistaa ylimääräistä kosteutta pois sekä öljysumua jota syntyy moottorin käydessä. Molemmat aiheuttanevat vikavalon syttymisen jos niitä syystä tai toisesta kulkeutuu liikaa imusarjaan.
moottorin vikavalo
2
263
Vastaukset
- höyrytveks
moottorin vikavalo.
Helppo keino ylimääräisten höyryjen poistoon on muovinen kolmen vartin muovipullo.
Imusarjaan menevä letku katkaistaan siten että siihen tulee laskua noin 10-15 cm. Katkaistun letkun päähän kiinnitetään muovinen T-haara. T- haara tulee siis moottorin kannesta mitattuna noin 10- 15 cm alapuolelle. T- haarasta uutta letkua niin paljon että sen pää menee imusarjaan siihen vanhaan kohtaan. T- haaraan joka nyt lähtee alaspäin kiinnitetään tämä muovipullo siten että askelporalla tehdään sopivan tiukka reikä korkkiin johon tulee muovinen T- haaran alapää. ja korkkiin pullo kiinni sekä sidotaan pullo ettei se pääse heilumaan. Nyt kun moottori käy niin höyryt lähtee ensin alaspäin ja sitten ylös kohti imusarjaa. Kuitenkin osa höyryistä kiinteytyy tähän letkuun ja laskeutuu pulloon josta se on myöhemmin helppo poistaa.
Eräänlainen kosteuden poistaja siis. - paapppa90
Sun kotterossa on soikeet sylinterit jos huohottaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot403460Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe132848- 282514
- 421977
- 161861
- 471824
- 531799
- 551533
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola101488Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta
Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule2651183