Kaularangan tyra/ välilevyn pullistuma kaulassa

adeldina

Hei!

Sain kuulla tuossa noin viikko sitten tuloksen magneettikuvauksestanu koskien kaularankaa. Ja sain "tuomion" että minulla on välilevyn pullistuma eli kaularangan tyra ja minut täytyy leikata jo kiireellisesti heti ja nyt olenkin sitten menossa toimenpiteeseen nyt kolmen päivän päästä torstaina. Jännittäää ja pelottaa kovasti kun en ole ollut leikkauksessa ja muutenkin kun pään alueella leikataan... Eli minulle sanottiin että kaularangan välilevy painaa selkä ydintä, minkä vuoksi tila on kiireellinen ja vakava, ja olisin jopa voinut halvaantua!? (tämäkin kuulosti todella pelottavalle) Tuossa potilaskertomuksessa lukee näin: "Potilas käynyt MRI:ssä jossa C V-VI -tasolla medullaa painava prolapsi hentoa medullopatiasignaalia tällä tasolla. vasenvoittoisesti hermojuuriaukot ahtaalla. muutoin ei poikkeavaa."
En ymmärtänyt tästä oikein mitään, on niin hankalaa lääkärikieltä? Lisäksi siinä lukee näin: M50.0 Prilapsus disci iv C V-VI cum myelopathia.

Oirehistoriani ja tarinani kuuluu näin:
Viime vuonna helmikuussa jouduin auto onnettomuuteen, jossa ajettiin ja suistuttiin tieltä noin 90km/h vauhdissa ns. "perse edellä ojaan ja puuhun". Istuin edessä pelkääjän paikalla ja käytin turvavyötä. Niskani ja pää kuitenkin heilahti eteen päin niinkuin kolarissa ja kovassa äkki pysähdyksessä yleensä voi käydä. Onneksi kaikki säilyi hengissä! Mutta minulle meni tämän jälkeen niskat noin kahden viikon ajaksi pahasti jumiin. ambulanssi oli paikalla ja kysyi meiltä onko kellekään sattunut mitään? No, ei ollut vielä eikää mitään tuntunut vielä, joten asiaan ei puututtu sen enempää. Niskani jumiutui vasta seuraavana päivänä sitten tietenkin. Parin viikon kuluttua jumit hellitti ja kaikki hyvin. Mutta sitten kesäkuussa noin kolmen kuukauden jälkeen alkoi ilmetä ihmeellisiä oireita. Ensin pudottelin tavaroita käsistäni huomaamatta, nämä oireet kuitenkin helpottivat mutta sen jälkeen alkoi mennä niin että Niskat ja hartiat jumiutui pysyvästi ja sormeni alkoivat puutumaan vähän väliä ja olivat välillä jatkuvasti puutuneena jopa niin etten tunne sormenpäitä. Lisäksi aloin tuntemaan outoja väristyksiä tai vähän kuin "sähköiskuja" liikkuessani töissä ja muutenkin. Nämä ulottuivat välillä käsiin ja selkään ja sitten jalkoihinkin asti vaihdellen. Pään heilautuksesta tulee myös melkein välittömästä tämä jalkoihin asti.
Luulin tämän kaiken johtuvan raskaasta fyysisestä työstäni jossa käytän käsiä ja jalkoja ja nostelen tavaroita ym. (nyt kuitenkin lääkäri epäilee että aiheutui kuitenkin onnettomuudesta) Ja menin asiasta silloin valittamaan lääkäriin (heinäkuun alku -14). Ohjasivat vain fysioterapeutille kahteenkin otteeseen. Kävin sen 5 kertaa mutta ei auttanut. Fyssari epäili välilevyn pullistumaa, mutta lääkärit eivät uskoneet todennäköiseksi. Röntgenissä ei näkynyt mitään tietenkään. Työterveys ei suostunut maksamaan magneettikuvausta pitkän kyselyn jälkeen, eikä lääkäri uskonut todennäköiseksi, niin ravasin fyssarilla. Sitten olisi pitänyt itse maksaa magneetti mutta ei ollut rahaa, lopulta sain lääkärin laittamaan minut kunnalliseen jonoon magneettiin, johon jonotin n. 3 kuukautta johon pääsin vasta nyt helmikuussa. Ja kappas, sieltä löytyikin se pahin ja äkkiä kiireelliseen leikkausjonoon, kunpa vaan olisi heti kuvattu! :-[ Ikävää kun täytyy oman asian eteen näin vahvasti ajaa jos haluaa selville mikä on! :( sanotaan vaan että "jumppaa ja liiku ja fysioo niin kyllä se siitä" ... >:(

Onko muilla ollut onnettomuuden aiheuttamana tätä vaivaa?

Noh, hyvä nyt kuitenkin että asia selvisi. nyt vaan jännittää ja pelottaa. Toivottavasti kaikki menee hyvin. Millainen toipumis aika muilla ollut tästä? Minulle sanottiin että vähintään kuukausi saikkua. ja minulla kun on fyysinen työ, niin en tosiaan voi liian ajoissa palata töihin. Ja toinen mietityttää, että milloin pystyy taas alkaa harrastaa liikuntaa? Käyn salilla/jumpat juoksulenkillä ja harrastan taistelulajia Krav Magaa. Maga on kyllä aika "raju' laji, että pelkään pahoin etten pääse tätä harrastamaan sitten pitkään aikaan.. =/ harmittaa.

4

2851

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leikattu

      Olin viime syksynä kaularanka leikkauksessa ja olen parantunut kohtalaisesti. Mulla oli 5-6 väli kerenny puhjeta ja painautua selkäytimeen ja leikattiin kiireellisenä. Samassa leikkauksessa jouduttiin leikkaamaan myös 4-5 välikun oli madaltunut niin paljon että ois käynyt samoin tällekkin välille. Onhan se ilkeä leikkaus kun leikataan kaulan puolelta ja kurkku todella kippeä muutaman päivän että voi niellä. Paranemiseen menee noin 3-6kk. Kaula jäykistyy kun luutuu kiinni ja on varottava ettei loukkaasitä uudelleen. Itse olen kuitenki joutunut olemaan saikulla yli vuoden ja kohta lähden yrittämään että selviäisin neljän tunnin työpäivistä.Toivotaan sulle onnea leikkaukseen.

    • ei.löydy.tietoa

      Onko kellään tietoa missä neurokirurgi Kari Sulkko leikkaa. On kuulemma myös kivun lievityksen ammattilainen ja hyvä lääkäri. Leikkaa kaula- ja selkärankoja ja asentaa myös jotain kipupumppuja.

      • etsinyt

        Olen myös etsinyt kyseistä lääkäriä kun on leikannut minulta kaularangan. Oireilee taas ja ois hyvä käydä samalla lääkärillä ettei tarvis aina selittää uudelleen kaikkea. On todella hyvä lääkäri ja ottaa potilaan huomioon. Netistä ei löydy yhteistietoja.


    • jersei

      sinut on leikattu jo muutama kuukausi sitten. Miten leikkaus meni ja miten toivuit? Itselläni on tulossa syksyllä kaularangan välilevyn pullistuman leikkaus. Olen lypsykarjatilallinen ja olen miettinyt, että kuinka pitkän sairasloman tuollainen leikkaus vaatii. Oliko kipuja leikkauksen jälkeen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      73
      893
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      799
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      140
      745
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      732
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      637
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      619
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      179
      546
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      32
      539
    9. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      503
    10. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      46
      502
    11. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    12. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      64
      474
    13. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      69
      455
    14. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      446
    15. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      436
    16. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      433
    17. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      432
    18. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      37
      431
    19. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      426
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      59
      415
    Aihe