Mitä tarkoittaa, jos siemen on F1?

F1nland

Muistan joskus kuulleeni, että jos siemenpussissa on maininta F1 niin se on jonkinlainen hybridikasvi, josta ei voi enää ottaa uusia siemeniä (kun siis kasvi on kasvanut ja tehnyt hedelmää), tai voi ottaa, mutta uudet siemenet voivat olla sitten kumpaa vaan hybdirikasvin "emoa". Mutta pitääkö hatara muistikuvani paikkansa?

6

4424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1916

      kyllä pitää paikkansa...f1 tarkoittaa jottei siemenistä kasva uusia samoja kasveja, useimmiten ne ei edes idä.

      • F1nland

        Kiitos, en siis ota turhaan F1 paprikoista siemeniä talteen :)


      • f1f1f1f1f1

        Osaatko kertoa miten ne mistä ne hybridisiemenet sitten tulee? Eli jostain nekin sinne siemenpussiin on tullut?


      • 1916

        ne on jalostettu sellaiseksi, ihan tarkoituksella , ei se bisnes pyöri jollei aina myydä joka vuosi uudelleen.


      • kirjaskorpioni

        Se, että eräitä viljakasveja on jalostettu, miten sen nyt sanoisi, ei-jälkeläisiä tuottaviksi, siten, että ne kyllä kasvattavat halutut siemenet, joista tehdään ruokaa, mutta nämä siemenet eivät idä, on aivan eri asia kuin kysyjän tarkoittama F1. Tavallisia F-ykkösiä on tuotettu sekä kasvi- että eläinjalostuksessa jo vuosikymmeniä.


    • kirjaskorpioni

      Jalostuksessa kasvatetaan ns. linjoja, joissa kasvit ovat sukua keskenään, pitkään kasvatetuissa linjoissa jopa hyvinkin läheistä sukua. Linjan jatkuessa hävitetään epäkelvoiksi havaittuja yksilöitä. Myyntiä varten risteytetään eri linjojen kasveja keskenään, jolloin saatavat kasvit ovat nk. F1-hybridejä, ja voimakkaampia kuin emokasvinsa, ja samalla hyvin tasalaatuisia. F1-hybridien jälkeläisissä ominaisuudet hajoavat sitä enemmän kuta useampia jälkeläispolvia kasvatetaan. Tämä siis noin yksinkertaisesti kerrottuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      122
      3140
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      61
      2805
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2192
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      103
      2108
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      130
      1978
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1951
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1182
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      984
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      12
      945
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      890
    Aihe