Saanko mitenkään kirsikkapuuta kukkimaan?

Pääsiäiskäsi

Olen istuttanut mökkitontille luumupuun ja kirsikkapuun, molemmat ovat vuosienkin jälkeen pienikokoisia, elossa mutta eivät todellakaan kukoista, kaukana siitä. Enpä ole myöskään tehnyt mitään puiden eteen, mitä nyt joskus syyslannoitetta antanut. Mökin maaperä ei välttämättä ole oikein otollista hedelmäpuille joten voipi olla ettei noista koskaan tule satoa. Mutta onko jotain lannoitetta, tai jotain muuta vinkkiä mitä voisin nyt keväällä tehdä, jotta voisin jotenkin edesauttaa että puut jaksaisivat pukata vaikka edes muutaman kukan?

7

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nokkoset_kukkivat

      Anna nyt heti kalkkia ja runsaasti.

    • Pääsiäiskäsi

      Kiitos, enpä ole tiennytkään että kirsikka (ja Googlen mukaan näemmä puutarha ylipäänsä) kaipaa kalkkia. Kalkitustalkoot viikonloppuna siis alkakoon :)

      • Nokkoset_kukkivat

        Voi olla etteivät hedelmäpuut kuki vielä tänä keväänä. Luulisin, että ainakin kirsikkapuu tarvitsee kaverin tuottaakseen kirsikoita.


    • Liettuankeltainen

      No nii, kun saat ne kalkittua ja kukkimaan kauniisti seuraava kysymys saattaa olla, miksi ne eivät tee hedelmää?
      Tiedätkö lajiketta puut ovat?
      Ovatko itsepölyttyviä?
      Kirsikoissa ja luumupuissa on sekä että lajikkeita.
      Kannattaa kooklettaa asiasta on paljon tietoa.

      • Pääsiäiskäsi

        En muista lajikkeiden nimeä, mutta varta vasten otettiin sellaiset "yksinpärjäävät". Kirsikassa on muutamana vuonna ollut 1-2 kukkaa mutta nyt ei vuosiin yhtäkään.


    • kiitos.vinkistä

      Kirsikan täytyy olla yksi ärsyttävimmistä pihapuista.Istutin vuonna 2009 2kpl piiskatainta.Toinen on nyt miehenkorkuinen ja tehnyt peräti 1-5 kukkaa kesässä 2012 lähtien.Toisella on korkeutta noin metri ja on päättänyt kasvaa matalana pensaana.Ei kukkia.
      Pensasaitaan oli edellinen talonomistaja istuttanut kirsikkapuita.Kukkivat aivan valtavasti ja ovat upeita.Kirsikoita ehkä 4kpl per kasvi.

      Kiitos!Kokeilen kalkilla...

    • saviruoho

      Jotta hedelmäpuut tuottaisivat satoa, niin kukkimisen aikaan pitäisi olla leppeä sää, kimalaisia tai mehiläisiä ja saman hedelmäpuun eri lajikkeita. Kalkki ja myös syyslannoite auttavat kukka-aiheiden muodostumista. Vaan syyslannoitetta kannattaa antaa jo kesäkuun lopulla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      54
      1648
    2. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      11
      1366
    3. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1366
    4. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      76
      1284
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      292
      1257
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      17
      1170
    7. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      61
      938
    8. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      935
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      913
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      825
    Aihe