kärsin aknesta! mitä teen?

enkestä

Olen 14-vuotias. Olen nyt 8-luokalla ja kutosluokalla alkoi akne eli noin kaksi vuotta sitten. Aluksi ei niin paha, mutta seiskan puolessa välissä oli jo niin paha että olin ihan puhki. En tajunnut mennä lääkäriin ja olen suuttunut mielessäni myös vanhemmilleni siitä. Ei varmasti vaikea akne mutta arpiakin on. Nyt kolme kuukautta sitten kävin astmalääkärillä ja hän määräsi minulle Skinorerin. Käytin sitä kaksi kuukautta ja lopetin koska se vain pahensi ihoani. Nyt kuukauden olen käyttänyt luonnontuotteita puhdistuksessa eikä mikään ole muuttunut. Tuntuu kuin akne olisi pysyvä! En kestä!! Itsetunto on ihan nollassa :'( MITÄ TEEN? Äitini ei suostu viemään ihotautilääkärille.

8

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enkestä

      Ei varmaan kukaan osaa auttaa :(

      • Paranee

        Vain ikä korjaa tilanteen.


    • Tepatsuw

      Käy terveydenhoitajalla puhumassa aknestasi.


    • juuppkio

      Terkkarin kautta voit saada lääkettä tai voidetta. Älä puhdista liikaa ja kuivata ihoa, myös akneihoa täytyy rasvata. Jos esim menkat on myös pahat, e-pillerit voi olla hyvä kokeilu

    • juuhkuk

      Kato netistä ja youtubesta neuvoja. Youtubessa esim ElaineMokk on ollut paha akne, tietty ei varmaan ole samaa lääkettä Suomessa ja epäilen että sulla olis niin paha kuin hänellä, mutta ainakin näät että sekin voisi olla paaaljon pahemmin. Voi auttaa hyväksymään oma ihon kunto.

    • Pohvi

      Voin omakohtasella kokemuksella sanoa että kannattaa mennä kunnon ihotautilääkärille, niillä on kunnon konstit aknen hävittämiseen. Nimimerkillä ainakin kaksi vuotta pahasta aknesta kärsinyt ja viimein helpotuksen saanut!!

    • MacyGray1976

      Ruokavalio; hae siitä tietoa ja vältä ainakin sokeria! Keksit, suklaat, kaikki sokeripitoinen pois. Miehelläni on nyt aikuisena edelleen hyvin herkkä iho, akne hänellä oli teininä ja olen huomannut, että mitä vähemmän sokeria hän syö, sen parempi iho. Mielelläni suosittelisin sinulle viljatonta ruokavaliota, mutta olet nuori ja siksi ehkä on parempi, että syöt hyvin monipuolisesti. Viljatonta voit kokeilla sitten joskus aikuisena, jos iho on edelleen herkkä näppylöitymään :-) Kaikkea hyvää ja muista, että sinä olet se, jota tuo akne eniten kiusaa. Muut eivät niin huomaakaan tilannettasi. Koeta nauttia kesästä ja lomasta ja ota naama-aurinkoa, sekin helpottaa ihoasi!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      141
      2827
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      275
      2505
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      30
      1483
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      35
      1462
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1202
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1153
    7. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1043
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      1042
    9. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      59
      906
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      312
      904
    Aihe