SUOMELLE VIRHEPÄÄTÖKSISTÄ 3 MRD LASKU ???

NYTUPPOSI

Valtiovarainministeriö varoittaa salaisessa muistiossa Kreikan tilanteen mahdollisesta pahenemisesta, kertoo Helsingin Sanomat.
Ministeriö arvioi, että Kreikka voi ajautua kassakriisiin ennen kesäkuun loppua. Tällöin pitäisi päättää, annetaanko maalle joka tapauksessa rahoitusta, vaikka lainaohjelman ehdot eivät täyty.

Muistion on mukaan on todennäköistä, että Suomi joutuu tekemään erittäin vaikeita päätöksiä ennen kesäkuun loppua. Päätökset voivat ministeriön mukaan liittyä erityiskohtelun antamiseen Kreikalle, Kreikan maksukyvyttömyyteen tai Kreikan edellytyksiin pysyä osana euroaluetta. Viimeisin tarkoittaisi Kreikan mahdollista eroamista eurosta.

HS:n saaman muistion mukaan Kreikka voi ajautua eroon eurosta esimerkiksi ilmoittamalla ennalta, ettei maksa velkojaan. Tällöin ”muiden euromaiden hiljaisella hyväksynnällä siirrytään prosessiin, joka johtaa Kreikan tosiasialliseen erottamiseen eurosta”.

HS:n haltuunsa saama salainen muistio on päivätty 27. maaliskuuta.

2

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 62oo

      Pikkurahoja. -90 luvulla kun suomea jaettiin niin meni pankeista 75 % ruotsiin. Wärsilä murjottiin kumoon Valmet myytiin jenkkeihin, KoneOy osakkeilla lypsettiin rahaa hurjasti. Metsäteollisuus siirrettiin rahapiirien ohjaukseen. Pankit mätti ulkolaista rahaa suomeen mutta jättivät leimaveron maksamatta. Summa oli kymmeniä miljarteja, iiro vinetto kuittasi ei tarvi maksaa.

    • öööööh

      Ja tämä liittyy eritoten Kuusankoskeen miten?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      121
      6872
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3777
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2585
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      280
      2463
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2111
    6. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1825
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1800
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      133
      1366
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1295
    10. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      70
      1277
    Aihe