Ylen vaalikone

Puhettakin

Melkoisesti hämmästyin kun kävin nyt Ylen vaalikoneen kysymykset läpi. Aiheet mielestäni ihan epäolennaisia viihteen teemoja.

Viime vuonna uskoin vaalikoneeseen puolueen osalta. Taisi olla HS:n vaalikone. Kysymykset olivat Suomen tärkeistä asioista. Samoin jonkun muunkin päivälehden vaalikoneen kysymyssarja oli asiallinen. Sain melko hyvän puoluevalinnan. Tosi asiassa en nyt tiedä, saiko koko puolue mitään aikaan ja varsinkaan äänestämäni ehdokas. Petyin aluksi, mutta sitten ajattelin, että vuorovaikutus ja puhuminen puhumisen vuoksi lienee enemmän kansanedustajan hyve kuin huonopuoli. Siitä asia voi mennä joskus eteenpäin. Nyt äänestän vain puoluetta ja sen tärkeitä vaaliteemoja.

1

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pesesuusi

      Vaalikoneisiin ei pidä suhtautua muuta kuin huumorilla. Siellä ehdokkaat yrittävät keksiä äänestäjiä houkuttelevia vastauksia, joista vähät tosiasiassa välittävät. Sellainen vaalikone olisi kunnollinen, joka kävisi lävitse ehdokkaan sanomiset ja vertaisi niitä tekemisiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      149
      2763
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      110
      2196
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      43
      1820
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      42
      1650
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      62
      1547
    6. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      31
      1304
    7. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      14
      1251
    8. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      64
      1200
    9. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      69
      1169
    10. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      181
      888
    Aihe