Melkoisesti hämmästyin kun kävin nyt Ylen vaalikoneen kysymykset läpi. Aiheet mielestäni ihan epäolennaisia viihteen teemoja.
Viime vuonna uskoin vaalikoneeseen puolueen osalta. Taisi olla HS:n vaalikone. Kysymykset olivat Suomen tärkeistä asioista. Samoin jonkun muunkin päivälehden vaalikoneen kysymyssarja oli asiallinen. Sain melko hyvän puoluevalinnan. Tosi asiassa en nyt tiedä, saiko koko puolue mitään aikaan ja varsinkaan äänestämäni ehdokas. Petyin aluksi, mutta sitten ajattelin, että vuorovaikutus ja puhuminen puhumisen vuoksi lienee enemmän kansanedustajan hyve kuin huonopuoli. Siitä asia voi mennä joskus eteenpäin. Nyt äänestän vain puoluetta ja sen tärkeitä vaaliteemoja.
Ylen vaalikone
Puhettakin
1
152
Vastaukset
- pesesuusi
Vaalikoneisiin ei pidä suhtautua muuta kuin huumorilla. Siellä ehdokkaat yrittävät keksiä äänestäjiä houkuttelevia vastauksia, joista vähät tosiasiassa välittävät. Sellainen vaalikone olisi kunnollinen, joka kävisi lävitse ehdokkaan sanomiset ja vertaisi niitä tekemisiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit415309Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4094582Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483839KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1593128Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142526Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182098Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1512012- 1251930
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241469