Melkoisesti hämmästyin kun kävin nyt Ylen vaalikoneen kysymykset läpi. Aiheet mielestäni ihan epäolennaisia viihteen teemoja.
Viime vuonna uskoin vaalikoneeseen puolueen osalta. Taisi olla HS:n vaalikone. Kysymykset olivat Suomen tärkeistä asioista. Samoin jonkun muunkin päivälehden vaalikoneen kysymyssarja oli asiallinen. Sain melko hyvän puoluevalinnan. Tosi asiassa en nyt tiedä, saiko koko puolue mitään aikaan ja varsinkaan äänestämäni ehdokas. Petyin aluksi, mutta sitten ajattelin, että vuorovaikutus ja puhuminen puhumisen vuoksi lienee enemmän kansanedustajan hyve kuin huonopuoli. Siitä asia voi mennä joskus eteenpäin. Nyt äänestän vain puoluetta ja sen tärkeitä vaaliteemoja.
Ylen vaalikone
Puhettakin
1
103
Vastaukset
- pesesuusi
Vaalikoneisiin ei pidä suhtautua muuta kuin huumorilla. Siellä ehdokkaat yrittävät keksiä äänestäjiä houkuttelevia vastauksia, joista vähät tosiasiassa välittävät. Sellainen vaalikone olisi kunnollinen, joka kävisi lävitse ehdokkaan sanomiset ja vertaisi niitä tekemisiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....1779484Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3527194Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1066072Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen284253- 1714104
Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht903842Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu933734Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.353318- 1943100
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik172744