Mikähän mahtaa olla vikana, kun autosta ei sisävalot sammu ollenkaan, kun auton lukitsee ulkoa. Keskuslukitus siis toimii ok, ovet ovat kiinni jne. Ei muuta vikaa kuin tuo, että sisävalot ei sammu.
Sisävalot ei sammu
13
7341
Vastaukset
- avittaja
Tarkista sisävalokytkimen asento.
- Valopää
Sisävalot ei sammu heti ovien lukitsemisen jälkeen. Ainakin E39 mallissa sisävalot jää palamaan n.10sekunnin ajaksi. Sisävalokytkin "on" asenossa sisävalot palaisi myös ajaessa...
- Pölypää
" Ainakin E39 mallissa sisävalot jää palamaan n.10sekunnin ajaksi"
Eipä ollut kysyjällä mainintaa mallista, eikä vuosimallista. - Valopää
Pölypää kirjoitti:
" Ainakin E39 mallissa sisävalot jää palamaan n.10sekunnin ajaksi"
Eipä ollut kysyjällä mainintaa mallista, eikä vuosimallista.Ei ollut ei. Silti tiedät että kyseesä ei ole e39 malli?
- Valopää
Pölypää kirjoitti:
" Ainakin E39 mallissa sisävalot jää palamaan n.10sekunnin ajaksi"
Eipä ollut kysyjällä mainintaa mallista, eikä vuosimallista.Joku omilla aivoilla ajatteleva osaa rinnastaa auton ominaisuudet mallista riippumatta. Ainakin bmw:n mallistossa tietyt ominaisuudet kuuluvat auton vakiovarustukseen mallista riippumatta.
- pölypää
Valopää kirjoitti:
Ei ollut ei. Silti tiedät että kyseesä ei ole e39 malli?
En tiennyt en. Mutta minä sentään YRITIN auttaa, toisin kuin sinä, joka tulit palstalle näköjään vain viisastelemaan. Luuletko aloittajan arvostavan sellaista? Jos olet niin nero omasta mielestäsi, niin kerro toki se vika, minkä aloittaja haluaisi tietää. Vai eikö kyvyt sittenkään riitä muuhun kuin provoiluun, ja trollaamiseen?
- valo-insinööri
Sisävalossa on sähkövika.
- Valopää
Palavatko sisävalot myös kun auto on käynnissä ja ovet kiinni? Oletko katsonut kuinka pitkäksi aikaa sisävalot jäävät palamaan kun lukitset ovet? Sisävaloissa on automaattinen sammutus myös sille varalle että jätät ne epähuomiossa päälle auton ollessa sammutettuna (oven auki tms.) ei pääse akku loppumaan. Valojen pitäisi sammua n.15 minuutin kuluttua. Tämä ominaisuus löytyy jo 20 vuotta vanhoissa bemareissa. Valojen kuuluisi sammua sisävalokytkimen asennosta riippumatta.
Jos valot eivät sammu ollenkaan lähtisin etsimään vilaa sisävälojen ohjausyksiköstä, tässä vaiheessa pitäisi tietää myös auton tarkka malli.
Ps. Nimim. Pölypää, pysy siellä toyota palstalla. Bmw:n sisävalot ovat liian kehittyneita corollan on/off tyyliseen ratkaisuun tottuneelle.- pölypää
Kristallipallosi on rikki, kuten näköjään isukin ostama BMW:sikin. Vie se sinne samaan korjaamoon, jossa rotiskosikin makaa tällä hetkellä. Et itse kykene vikaa selvittämään koskaan, vaikka jotain neroa koitat leikkiäkin. Käy ensin koulusi loppuun, ennenkuin edes alat yrittämään esittää jotain asiantuntijaa.
- Valopää
pölypää kirjoitti:
Kristallipallosi on rikki, kuten näköjään isukin ostama BMW:sikin. Vie se sinne samaan korjaamoon, jossa rotiskosikin makaa tällä hetkellä. Et itse kykene vikaa selvittämään koskaan, vaikka jotain neroa koitat leikkiäkin. Käy ensin koulusi loppuun, ennenkuin edes alat yrittämään esittää jotain asiantuntijaa.
Eipä tuo oma bemari ole paljon korjaamolla viihtynyt, normaalihuolloilla on menty jo 6 vuotta. Autolla on tosin ajettu vasta 320tkm. Useita muita "premium" merkkejä olen kyllä korjaamon pihaan hinannut, ei kai sitä lasketa korjaamolla käynniksi? Isukki ei minulle ole bemaria tai muutakaan autoa ostanut, ajokortin kyllä maksoi, siitäkin on jo yli kymmenen vuotta.
Viestiketjun aloittajan ongelmaan tarvitaan tosiaan kristallipallo, varsinkin kun auton malli ei ole tiedossa.
- smileminna
Valot sammuu heti ovet napsahtaa lukkoon! Vain avatessa valot syttyvät ja sammuvat vasta kun kientää virrat piälle! Eli vika on ohjausyksikössä!
- Valopää
Edelleen tarkkaa mallia tietämättä sisävalothan toimivat aivan oikein. Eli ovet avattessa sisävalot palaa kunnes virrat kytletään päälle ja ovet lukittaessa valot sammuvat, voi olla että tässä mallissa ei ole mitään viivettä sisävaloissa kun ovet lukitaan. Aluperinhän ongelmana oli se että valot ei sammu vaikka ovet lukitaan?
- autoins
Toimivatko sisävalot nyt.?jos ei käy autosähkö korjaamolla vika voi olla yllättävän helppo.!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2394613Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii763055- 472463
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451767- 281703
- 791451
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851285PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69948
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894