LG:n poistopumpun irrotus/vaihto

miten_onnistuu

Onko kenelläkään ohjeita LG-pyykinpesukoneen poistopumpun irrotukseen ja vaihtoon? Mitä koneesta tarvitsee purkaa? Kaikki kuoret pois vai onnistuuko vähemmällä purkamisella?

Kone ei välillä lähde linkoamaan ja välillä tulee vikakoodi OE, eli Poistoletku mutkalla tai tukossa tai Poistosuodatin on tukossa. Poistosuodatin eli nukkasihti on puhdistettu ja letkukaan ei ole mutkalla tai tukossa. Eli diagnosoin vian poistopumppuun, joka on rikki tai tukossa, eli poista vettä, jolloin ei linkouskaan käynnisty. Peukalo keskellä kämmentä -tyyppi en ole, mutta pesukonetta vaan ei ole tullut purettua aiemmin, joten onko paha rasti?

5

14451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miten_onnistuu

      Välillä tulee vikakoodi OE ja välillä stoppaa vaiheeseen, jossa pitäisi tyhjentää ja alkaa linkoamaan, eikä tule vikakoodia. N. aikaan 17-18 minuuttia jäljellä, ja siihen jää. Viittaako kuitenkin poistopumpun vikaan? Poistopumppu on nyt irrotettu ja puhdistettu, mutta ei lähtenyt toimimaan. Ei ollut paha homma tuo pumpun irrotus.

    • pilssi
    • tosimulukku

      moi helevetin helppo alhaalta edestä oat suojakannen irti ja pumppu löytyy sieltä pikku vittuilulla lähtee, katso johdot mikä tulee mihinnii, ja siitä lähtee pöksyt puhistummaan .

    • Anonyymi

      Tilasin uuden pumpun LG pesukoneeseen. Uudessa pumpussa sähköliittimet olivatkin eri päässä moottoria, muuten näyttäisi olevan sopiva. Nyt en voi kytkeä liittimiä katsomalla mallia vanhasta. Onko liittimien (2 kappaletta) järjestyksellä väliä ? Mitään merkintöjä moottorissa noiden liittimien kohdalta ei löydy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1758
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1174
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      58
      1036
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      926
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      836
    6. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      790
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      78
      789
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      786
    9. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      43
      756
    Aihe