Vasemmisto on se, joka panee harmaan talouden kuriin.
Harmaa talous kuriin
4
150
Vastaukset
- piru
Vasemmisto jakaa meidän rahat ulkomaalaisille. Veroaste joudutaan nostamaan entisestään pilviin. Harmaa talous ja rikollisuus vain lisääntyy kun ei rehellinen työ elätä. Äänestäkää PeruS niin Suomesta tulee parempi paikka elää.
- kohtaeläkkeellä
Höpöhöpö. Porvarit saavat sinut ajattelemaan noin väärin. Mamukulut on pisara meressä. Suomen ovat saaneet konkurssin partaalle älyttömät veronalennukset, harmaa talous ja pääomien vienti veroparatiiseihin. Palkkoja halutaan alentaa ja eläketulot laskevat koko ajan suhteessa muihin tuloihin, kotimaista kysyntää ei ole, talous ei pyöri. Vientiä on myös tuettava, suomalaiselle teknologialle on maailmalla kysyntää jos sitä osataan kaupata.
- akivero
kohtaeläkkeellä puhuu asiaa.
- pitkä_matka_eläkkeeseen
"Vientiä on myös tuettava,,". Nythän sää viisauden lohkaisit!! Mistäs herra,,tai rouva/neiti, ajatteli niitä viennin tukieuroja loihtia? Lainannet ulkoa kun kotimainen työn tuottavuus ei ole sillä tasolla, että sieltä tukiaisia riittäisi jaettavaksi? Ne mamukulut ovat mielestäsi vain pisara meressä, mutta kun niitä pisaroita on riittävästi niin niistä syntyy isompikin meri. Tuo viennin ongelma ei ole myynniin osaaminen. Markkinat toimivat siten, että jos sinulla on hyvä tuote markkinoiden mielestä kilpailukykyiseen hintaan niin se haetaan kyllä hieman heikommankin myyntimiehen käsistä. Ongelma on suomalaisen työn tuottavuus ja sen heikkous. Suomalaiseen työhön investoitu pääoma ei tuota siihen sijoittavien mielestä riittävästi, mistä johtuen pääoma ja työpaikat karkaavat ulkomaille. Vapaasti suomennettuna, olemme markkinoiden mielestä tuottamaamme laatuun nähden ylihintainen porukka. Olen melko vakuuttunut ettet sinäkään arvon kohtaeläkkeellä osta kotimaista jos saat samantasoista, ulkomaanelävän nikkaroimaa, tuotetta puoleen hintaan. Raha ja markkinatalous eivät ole ennenkään totelleet puoluerajoja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32671Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1052394Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42199Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441814- 311396
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141283- 1731109
Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201013Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden81984Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?79873