Vasemmisto on se, joka panee harmaan talouden kuriin.
Harmaa talous kuriin
4
134
Vastaukset
- piru
Vasemmisto jakaa meidän rahat ulkomaalaisille. Veroaste joudutaan nostamaan entisestään pilviin. Harmaa talous ja rikollisuus vain lisääntyy kun ei rehellinen työ elätä. Äänestäkää PeruS niin Suomesta tulee parempi paikka elää.
- kohtaeläkkeellä
Höpöhöpö. Porvarit saavat sinut ajattelemaan noin väärin. Mamukulut on pisara meressä. Suomen ovat saaneet konkurssin partaalle älyttömät veronalennukset, harmaa talous ja pääomien vienti veroparatiiseihin. Palkkoja halutaan alentaa ja eläketulot laskevat koko ajan suhteessa muihin tuloihin, kotimaista kysyntää ei ole, talous ei pyöri. Vientiä on myös tuettava, suomalaiselle teknologialle on maailmalla kysyntää jos sitä osataan kaupata.
- akivero
kohtaeläkkeellä puhuu asiaa.
- pitkä_matka_eläkkeeseen
"Vientiä on myös tuettava,,". Nythän sää viisauden lohkaisit!! Mistäs herra,,tai rouva/neiti, ajatteli niitä viennin tukieuroja loihtia? Lainannet ulkoa kun kotimainen työn tuottavuus ei ole sillä tasolla, että sieltä tukiaisia riittäisi jaettavaksi? Ne mamukulut ovat mielestäsi vain pisara meressä, mutta kun niitä pisaroita on riittävästi niin niistä syntyy isompikin meri. Tuo viennin ongelma ei ole myynniin osaaminen. Markkinat toimivat siten, että jos sinulla on hyvä tuote markkinoiden mielestä kilpailukykyiseen hintaan niin se haetaan kyllä hieman heikommankin myyntimiehen käsistä. Ongelma on suomalaisen työn tuottavuus ja sen heikkous. Suomalaiseen työhön investoitu pääoma ei tuota siihen sijoittavien mielestä riittävästi, mistä johtuen pääoma ja työpaikat karkaavat ulkomaille. Vapaasti suomennettuna, olemme markkinoiden mielestä tuottamaamme laatuun nähden ylihintainen porukka. Olen melko vakuuttunut ettet sinäkään arvon kohtaeläkkeellä osta kotimaista jos saat samantasoista, ulkomaanelävän nikkaroimaa, tuotetta puoleen hintaan. Raha ja markkinatalous eivät ole ennenkään totelleet puoluerajoja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭2118654Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.184397Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa1063849"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1373732Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma963041Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1862796Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.522512- 1522251
- 741726
Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a691517