hylkypäätökset

ELOei-ilo

Työkyvyttömyyseläkepäätös tulee useimmin hylkynä hakijalle kuin eläkevakuutusyhtiön puoltavana lausuntona, vaikka hakijan tukena olisi vaikka minkälaisia eri osaamisalojen eksperttejä. Vakuutusyhtiöiden lääkärit päättävät sairaan elämästä miten haluavat, näkemättä potilasta ja luulenpa jopa epikriisejä lukematta. Nostavat palkkioitaan "valohoidosta" ja ovat ostettuja työeläkelaitosten keppihevosia, joiden yhteiskunnallinen moraali on yhtä venyvä kuin keitetty makaroni.

Hylkypäätöksestä kannattaa AINA valittaa. Yli 70% päätöksistä muuttuu puoltaviksi, kun asia nostetaan pöydälle parempaan ja puolueettomaan tarkasteluun. Eläkevakuutusyhtiöt ovat pahimman luokan liikelaitoksia, jotka pelaavat bisnestä sairaan kansalaisen kustannuksella.
Yhteiskunnan suojeluksessa oleva eläkevakuutusjärjestelmä on vain itseään ruokkiva organisaatio, jossa palkka tulee aina tilille, teki niin tai näin.
Talouslamassakin me kansalaiset maksamme tämänkin huvin. Paperit pyörivät pöydältä toiselle ja noppa päättää kohtaloista.

Hämmästyttävää on tajuta, että tämäkin karuselli pyörii vuodesta toiseen ilman järjen hiventä! Jos kaksi kolmasosaa hylkypäätöksistä on vääriä, eikö olisi tullut aika vaihtaa johtajia? Kansalaisen ja veronmaksajan rahoilla pröystäily tulee olla julkista ja moitittavaa, ja vääriin päätöksiin tulee saada oikeutta ilman valitusprosessin käynnistämistä.

6

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tukos

      Valitettevasti valittaessa vain 16-20 % päätöksistä muuttuu ja ainoastaan silloin kun valituksen liitteeksi tulee uutta tietoa, tutkimustulosta tai muuta joka on viennyt sairauden huomonpaan suuntaan.

      • ei-paperisotaa

        Parantaako itsemurha yritykset mahdollisuuksia saada eläke? Olen väsynyt jatkuvaan paperisotaan. Kun aina vain tuntuu heille olevan helppoa tehdä se hylkäävä päätös. Aina vetoavat kuntoutumisen mahdollisuuksiin vaikka on jo kokeiltu ne vaihtoehdot ja tilanne ei muutu. No ainakin jos kuolee pois niin ei ole heidän päätettävissä "kohtaloni" ei muuta kuin auton rattiin ja ajamaan tuhatta ja sataa jotain päin. Siinäpä niille päätöksen tekijöille ihmettelemisen aihetta.


    • rituk

      Itsemurha ei ole mahdollisuus yhtään mihinkään! Sillä ei eläkettä myönnetä eivätkä päätöksen tekijät uhraa aikaansa moisen ihmettelyyn hetkeäkään.
      Ja jos kuolee pois, ei ole enää sitä kohtaloakaan elettävänä.

      • aatteleppaniin

        Jos ihmiset eri puolella suomea alkaa järjestää tekemään itsemurhia ja käy ilmi, että kaikia yhdistää työkyvyttömyyseläkkeen hakeminen...jonka hylkäävät. Luulisi, että on niin pakko asiaan jotenkin reagoida vaikka niillä kelassa ja kevassa sydämen paikalla onkin taskulaskin. Ei yksittäistapaukset varmaan vaikutakkaan. Se on nopein keino vapautua myös veronmaksamisten velvollisuuksista. Ja millästä nämä stubidot ja muut kansan ryöstäjät sitten rahoittaa palkankorotuksensa ja muut rahansyytämiset jos porukka päättää päivänsä.


    • Sitkeämmä

      Irvin ja Vesku Salmi ; Eletään vaan vaikka piruttaan ilman turhia murheita, sillä viimeisenä päivänä haudoissaan lepää monia urheita.
      Siinä purtavaa......................................................................................................................................
      Mutta totta se on että eläkelaitosta ei hetkeuta itsemurhat, onhan yksi eläke vähemmän maksettavaa ja bisnes hyötyy ????????????????????????????????????????????????????????????????????

      Uskon että sekin päivä koittaa, että väärät eläkepäätökset johtavat oikeustoimiin. Sitä odotellessa ei saa antaa periksi.....................................................................................................................................

    • Suomimasentaa

      Siinäpähän mun puolesta hylkypäätöksen tullessa yrittää elättää täällä ulkomailta tulevaa vielä sakeempaa kansaa!! Hyvinvointivaltio!! Ja pah!!! Rahaa siihen kyllä laitetaan, mutta naurettavaa rahan tuhlausta se on, eikä sairaita oikeasti auteta!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      220
      3279
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      58
      2776
    3. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      17
      2419
    4. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      19
      2396
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      63
      1869
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1830
    7. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1802
    8. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      16
      1779
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      84
      1622
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      945
    Aihe