Miten kauan reilusti ylipainoisilla naisilla on kestänyt tulla raskaaksi? Itselläni on BMI 44 ja toiveissa olisi raskaus. En tahdo kuulla kenenkään valitusta tai mielipidettä siitä kuinka ei näin lihavana saisi/kannattaisi edes yrittää, vaan haluan muiden ylipainoisten naisten kertomuksia ja kokemuksia omista raskausajoistaan.
Ylipainoisena raskaaksi?
9
2036
Vastaukset
- 18kg
minulla bmi ennen raskautta oli 30, n. 18kg ylipainoa. raskauduin ekasta yrityksestä. ylipaino ei sinällään haitannut raskautta mitenkään, mutta kunto oli koetuksella, vaikka liikuin 3-4x/vk. mutta loppuraskaudessa en ison mahan ja ylipainon kanssa mitään kunnon liikuntaa jaksanut harrastaa. liitoskivut vaivasivat.
painoni nousi raskauden aikana lisää 16kg, mutta siitä 13 kg oli nestettä ja turvotusta, sillä kuuden päivän jälkeen synnytyksestä minulla oli jäljellä 3 raskauskiloa ja nekin lähitvät lapsen ristiäisiin mennessä pois. tärkeää ylipainoisilla odottajilla on, että paino ei nouse kuin n. 5-6kg raskauden aikana, mutta itse en voinut tuolle turvotukselle mitään. sitä tuli, vaikka noudatin omasta halustani raskausajan diabeteksen hoitoon tarkoitettua ruokavaliota ja olin vähäsuolaisella ruokavaliolla. turvotus johtui hormoneista.
en tiedä, miten ylipaino vaikuttaisi synnytykseen, sillä minulle tehtiin sektio sikiön perätilan takia. vauvakin oli ihan keskikokoa, 3500g.
jos on ylipainoa, pitää yrittää raskauden aikana liikkua, jotta jaksaa synnytyksen. samoin terveellinen ruokavalio on kaiken a ja o. huono ravinto, liikkumattomuus ja valmis ylipaino lisäävät raskauden riskejä suuresti. - mirrri
Kiitos asiallisesta vastauksestasi. Hyvä kuulla että toivoa silti on vaikka ylipainoa olisikin. Liikkuminen saattaa tuottaa vähän vaikeuksia kun mulle tapahtui pieni onnettomuus yli puoli vuotta sitten jonka seurauksena en pysty vieläkään kunnolla liikkumaan niinkuin pitäisi. Kävelee kyllä pystyn mutta koska toinen jalkani ei taitu 90 astetta enempää, tuo se vaikeuksia ihan arjessakin. Mutta jos toi kävely ja tarkka ruokavalio auttaisi asiassa jos ja kun nyt edes raskaaksi tulen. Kiitos vielä vastauksestasi 18kg!
- bvgvg
miten ajatteit jaksaa, kaiken sen tulevan ylipainon lisäksi ?. sulla se tuokaantu koska varmasti jatkat mässäilyä raskausa aikanakin .
hirvittää että lapses juoksee auton alle ja s yrität lyllertää perässä...
puhumattakaan häpeästä jonka tuot lapselesi, ulkonäölläsi kun ilmestyt koulu juhliin ym..
mitä jos nyt lpettaisit vaikka se mässäilyn ja tiputat sitä BMI:tä
teet palveluksen lääkäreille jotka jouutuvat lapsen todennäköisesti KAIVAMAAN sisältäsi...
vielä miten aiot pärjätä vipeltävän lapsen kanssa jos tällä adhd ja sinä jo valmiksi liikunta rajoitteinen ja ylipainoinen ?? - Moarie
Tulin ylipainoisena raskaaksi ja ikääkin oli jo 45 vuotta. Painoindeksi oli ennen raskautta noin 30. Sain raskausdiabeteksen ja jouduin dieetille loppuraskauden ajaksi. Tulos oli se, että laihduin raskauden aikana, sillä paino ei noussut kuin noin 2kg. Normaalisti paino nousee odottavalla äidillä noin 8kg. Poika painoi 3kg syntyessään ja synnytys oli erittäin helppo. On kuitenkin eri asia olla vaikeasti ylipainoinen kuten sinä, kuin että on lievästi ylipainoinen (painoindeksi 26-30.)
- bbb1
Mä toivoisin kanssa vielä lapsen ja ikää on 40 vuotta. Painoa mulla on 90 kiloa, joten ylipainoa on melkein 30 kiloa. Luin jonkun tutkimuksen, jossa luki että ikä ei yksinään ole niinkään suuri ongelma kun se että siihen lisätään vielä ylipaino. Näillä henkilöillä on suurempi riski, että vauva kuolee kuin muilla. Minua tämä tutkimuksen tulos hirvittää. Lohduttavaa oli lukea, kun kirjoitit että sullakin ikää oli jo raskautumishetkellä 45-vuotta. Tuliko kuitenkin terve lapsi? Onko sinulla muita lapsia? Minkä ikäisiä?
- hohhoijaaaaaa
Mun BMI on varmaan 34 eli ylipainoa on. Raskaaksi tulin heti kun alettiin yrittää.
- mirrri
Joo tiedän kyllä ihan tasan tarkkaan painosta johtuvat ongelmat, kirjoitin jo alkuperäiseen viestiin etten halua kuulla kenenkään valitusta tai mielipidettä vaan kokemuksia omasta raskaudesta ylipainoisena. Tietääkseni ylipainoisia äitejä on aika paljon ja ihan yhtälailla on riskinsä niillä kukkakepeilläkin jotka raskaana ovat.. Jokaisella on varmasti omat syynsä lihavuuteensa, ite olen joutunut käymään läpi hyvin vaikean elämän jo lapsuudesta saakka mikä on johtanut ylipainoon..
- siis.miksi.tähän
ketjuun vastaa jotkut 30 painoindeksin omaavat.30 painoindeksillä jaksaa kyllä liikkua. Itse ainakin jaksan vallan hyvin, vaikka painoindeksi on 33. Siitä on kuitenkin matkaa vielä 44 indeksiin, mutta lykkyä tykö ap:lle.
- ekana_vastannut
noi jos luit tarkasti, niin minulla oli ylipainoa ennen raskautta 18kg ja lihoin raskausaikana 16kg eli siis yhteensä 34kg ylipainoa. minusta se on jo niin paljon, että voin kommentoida ja neuvoa, vaikka en aloittajan bmi:n yllä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591154Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11840Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33517Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487