Maailma muuttuu

Ihmisiä kuolee merkittävästi joka päivä. On suuria lento-onnettomuuksia joissa kuolee kerralla satoja ihmisiä.

Suurta mielenkiintoa herättävät terroristihyökkäykset. Merkillisenä, kuin tunnuslukuna, on n. 150 henkilön kuolema/ hyökkäys.

Hyökkäyksiä voi olla useampia päivässä. Jos lasketaan likimääräinen kuolemien määrä ja pyöristetään vuoden päiviksi 400, saadaan melko suuri määrä.
400x150=60 000. Syntyvien määrää en tiedä, mutta kun kaikki normaalit ja väkivallan kautta tapahtuvat summataan, ollaan pian pienenevässä väestömäärässä.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kaikesta huolimatta
mä elän
ties kuinka kauan vielä,
vanhoilla ihmisillä on pienet ympyrät päivisin, joten vanhioliila turvalisinta elämä,
ketään ei kiinosta tappaa vanhuksia ainakaa vielä,

Äänestä

Tuo terrorismisana on tosiaan monien huulilla, eikä suinkaan aina ihan suotta.

Meilläkin meni matkasuunnitelmat poskelleen, koska ammuskelua oli matkakohteen nurkilla ja musta lippukin heilui siellä.
Vaarana oli, että ammutuiksi olisimme tulleet,
mutta se ei vielä mitään, sillä uutiset olisivat saattaneet kertoa, että terroristeiksi olimme kääntyneet ja siinä olisi ollut jälkipolvelle pähkäilemistä
ja tuttavat kääntyneet kysymysmerkeiksi.
Lähetystökin kyseli: Onko ihan pakko mennä?
Oli luettu historiat, tehty pikaiset kielikylvyt ja sielun silmillä tallattu uusissa maisemissa, mutta peruutukseen meni.
Äkääntyneenä piti tehdä uudet pääsiäissuunnitelmat ja aikeissa olin paskaa leipoa. Paska on ukrainalaisten pääsiäisherkku ja ihan hyvä herkku onkin. Tekemättä se kuitenkin jäi.

Nyt on sitten uusi reissu edessä ihan toiseen suuntaan, lennot varattu ja uudet suunnitelmat laadittu.
Koekaniinina muistitutkimuksissa käydessäni olen kysellyt tutkijoilta muistiparan säilyttämistä ja aina olen saanut luennon, että pitää etsiä uutta, uusia kokemuksia, erilaisia päiviä, rutiinit pois.
Niitä lähdemme nyt etsimään.

Hyvää kevättä

Äänestä

Suhteellisuudentaju on nyt hakusessa, niin pientä on tuo syntyvyyden kannalta, että huolta pienevästä väestömäärästä on aivan aiheeton.
Maailmansodat niitti huomattavan määrän uhreja, samoin Stalinin ja Hitlerin joukkoteloitukset, mutta eivät nuo onnettomuudet ole kuin pikkiriikkinen osa väestömäärän vähentymisenä.

Äänestä
  • Tosiasia on, että hyvin pian on otettava perhesuunnittelu käyttöön maailmanlaajuisesti. Ihmisten määrä lisääntyy räjähdysmäisesti, ja mitkään joukkotuhot ja sodat eivät vähennä sitä.
    Ruoka loppuu. Aarniometsät häviävät ja niiden mukana monipuolinen eläimistö. Luonto köyhtyy. Viljelysmaat eivät riitä. Karja laiduntaa ruohotasangot mullokselle.
    On keksittävä lisää proteiininlähteitä. Hyönteisten käyttöä on ruvettu tosissaan tutkimaan. Olemmeko valmiit popsimaan toukkia ja heinäsirkkoja myös länsimaissa. Kolmansissa maissahan ne ovat tähänkin asti olleet ravintoa kautta aikojen.
    Kohta olemme päässeet siihen tavoitteeseen, minkä Luojamme antoi: Lisääntykää ja täyttäkää maa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ruunemanni kirjoitti:

Ihmisiä kuolee merkittävästi joka päivä. On suuria lento-onnettomuuksia joissa kuolee kerralla satoja ihmisiä.

Suurta mielenkiintoa herättävät terroristihyökkäykset. Merkillisenä, kuin tunnuslukuna, on n. 150 henkilön kuolema/ hyökkäys.

Hyökkäyksiä voi olla useampia päivässä. Jos lasketaan likimääräinen kuolemien määrä ja pyöristetään vuoden päiviksi 400, saadaan melko suuri määrä.
400x150=60 000. Syntyvien määrää en tiedä, mutta kun kaikki normaalit ja väkivallan kautta tapahtuvat summataan, ollaan pian pienenevässä väestömäärässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu