Ali Giray maahanmuuttajan asiallako

työntekijä

On huolestuttavaa miten maahanmuuttajan asioita reteästi ajava ehdokas samaan aikaan käyttää orjatyövoimana maahanmuuttajia ja etenkin pakolaisia. Ali giray pitserioissa työskentelee Alin maahantuomia sukulaisia, joiden kohdalla ei noudateta työehtosopimuksia. HE työskentelevät 12 tuntisia päiviä ja saavat tuskin viikossa yhden päivän vapaata. NÄin työntekijät työskentelevät ympäri vuoden. Myöskään palkkaus ei noudata suomen lainsäädäntöä vaan tunti palkka jää alle neljän euron. Ali on pitkään hankkinut työntekijöitä vastaanottokeskuksesta, jossa pakolaiset odottavat vielä oleskelulupia. TYöntekijät ovat usein kielitaidottomia, jolloin heitä on kaikista helpointa käyttää hyväksi. Työntekijöille maksetaan järestään palkka pimeänä. Palkka koostuu usein myös jo oleskeluluvan saaneilla työttömyyskorvauksesta ja pimeästi maksetusta pienestä lisästä. Ali käyttää maahanmuuttajien tietämättömyyttä törkesäti hyväksi. Monelta harjoittelijalta on myös palkat jääneet saamatta. Usein maahanmuuttaja käyvät palkattomassa työhönottoharjoittelussa, josta Ali ei maksa palkkaa. HÄn joko ottaa työntekijäksi tai ei. TYöntekijöiden vaihtuvuus onkin jatkuvaa. Miten tälläinen mies, joka ei koe velvollisuukseen noudattaa työlainsäädäntöä etenkään maahanmuuttajien kohdalla, sanovansa ajavan maahanmuuttajien asioita. JOensuulaiset maahamuuttajat, jotka ovat käyneet työskentelemässä hänen yrityksissään eivät äänestä Ali Girayta. HÄn ei aja maahanmuuttajien asiaa, vaan on hyvä esimerkki siitä millä tavoin maahan aikaisemmin tullut henkilö käyttää törkeästi hyväksi kielitaidottomia pakolaisia ja käärii itse hyvät rahat tekemättä mitään työtä.
HÄn on joutunut kahnauksiin myös suomalaisten työntekijöiden kanssa maksamattomien lisien tms. vuoksi ja on joutunut oikeuteen.
Poliitikoilta vaaditaan nuhteettomuutta ja esimerkillisyyttä. ALi Giray lähinnä on ehdokkaan epä uskottava valehtelija!! Toivottavasti viranomaiset puuttuvat hänen toimiinsa pikaisesti!!

2

233

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotiuttaja

      Jos minusta olisi kiinni, kotiutuisivat nopeasti koko sakki - väkisin. Takaisin kotiinsa.

    • kaleppioa

      Kotoutus apua. Jakoon ja nimiä vaimolta, kavereilta ja sukulaisilta

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      351
      1031
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      711
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      36
      619
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      557
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      39
      532
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      318
      491
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      74
      458
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      449
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      441
    Aihe