Läppäri/palautus alkuperäislevyillä

Pitäisi palauttaa W7 alkuperäislevyiltä, se ei ole ongelma, mutta kun pitäisi saada levyn alkupäästä osioitua 200gb kokonaan järjestelmän ulkopuolelle.

Tämä siksi koska levyn alkupäässä on vioittuneita sektoreita.

Miten tämä onnistuu, kun järjestelmän palautuslevyt kysyy vain, että palautetaanko järjestelmä yhdessä vai kahdessa osiossa??
1386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tee siihen alkuun vaikkapa Linux osio.

Äänestä

Kokeile jotain standalone fdisk-ohjelmaa ensin. Jos ei toimi, niin lataa geneerinen asennuslevy ja asenna sieltä. Tämä edellyttää, että koodi on tallessa:

http://www.microsoft.com/en-us/software-recovery

Juodut ehkä lataamaan ajureita tämän jälkeen.

Äänestä

On kai sama asennatko yhdessä vai kahdessa. Jos tarvitset kahta osiota niin sitten valitse 2-osiota. Windows tulkitsee asennusvaiheessa jokatapauksessa ne vioittuneet sektorit varatuiksi, joten niihin kohtiin se ei kirjoita.
Voihan se tietysti olla (kun en tiedä tarkkaan millä logiigalla se asennus kirjoittaa levylle) että jos valitset 2-osioita se jättää ne kaikki vioittuneet sektorit sinne kakkos-osioon.

Äänestä

Lataat puhtaan asennuslevyn netistä ja asennat sillä Windowsin uusiksi. Aktivointi onnistuu koneen pohjassa olevalla koodilla.

Äänestä
  • Liian vaikea vaihtoehto aloittelijalle. Sitä paitsi monesti ne tuoteavaimen sisältävät tarrat ovat siinä kuosissa, ettei niistä ota pirukaan selvää.

    Äänestä

  • liassapyörinyt kirjoitti:

    Liian vaikea vaihtoehto aloittelijalle. Sitä paitsi monesti ne tuoteavaimen sisältävät tarrat ovat siinä kuosissa, ettei niistä ota pirukaan selvää.

    Ei se sen vaikeampi ole. Täytyy vain hakea ajurit ennakkoon koneen valmistajan sivuilta. Muuten asennus on samantapainen.

    Äänestä

  • old_profile_88929 kirjoitti:

    Ei se sen vaikeampi ole. Täytyy vain hakea ajurit ennakkoon koneen valmistajan sivuilta. Muuten asennus on samantapainen.

    Höpöhöpö ei puhdas asennuslevy hyväksy mitään esim. Asuksen keytä. Liian vaikea teille :))

    Äänestä

  • 011011010 kirjoitti:

    Höpöhöpö ei puhdas asennuslevy hyväksy mitään esim. Asuksen keytä. Liian vaikea teille :))

    Kyllä minulla on aina hyväksynyt niin HP Windows 7 koodin kuin Asus koneenkin (Asensin siis puhdasasennuksen alkuperäiseen koneeseen ja aktivoin sen koneen pohjassa/sivussa olevalla lisenssillä.

    Tietenkään ei silloin välttämättä hyväksyisin jos yrittäisin aktivoida HP koneeseen Windowsin Asus koneen lisenssillä..

    Äänestä

Kumma, ettei kukaan vielä ole esittänyt uuden kiintolevyn hankintaa. Ainoa oikeasti järkevä vaihtoehto.

Äänestä
  • Liian kallista. Se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa.

    Äänestä

  • kennyman kirjoitti:

    Liian kallista. Se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa.

    Köyhän elämä on ankeata. Ehkä noin köyhän pitäisi sitten tyytyä vaikka käytettyyn pieneen tablettiin, kaverilta saatuun pöytäkoneeseen tai lähikirjaston nettipalveluihin.

    Mitään taloudellistakaan tolkkua ei tuon kiintolevyn kanssa ähräämisessä ole. Se hajoaa kohta lopullisesti kuitenkin.

    Äänestä

  • Jep, näin on..

    Äänestä

Jos on viallisia sektoreita, niitä tulee äkkiä lisää. Ainoa järjellinen ratkaisu on ostaa uusi kiintolevy tai vaikka koko tietokone.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


erkkiepätietoinen kirjoitti:

Pitäisi palauttaa W7 alkuperäislevyiltä, se ei ole ongelma, mutta kun pitäisi saada levyn alkupäästä osioitua 200gb kokonaan järjestelmän ulkopuolelle.

Tämä siksi koska levyn alkupäässä on vioittuneita sektoreita.

Miten tämä onnistuu, kun järjestelmän palautuslevyt kysyy vain, että palautetaanko järjestelmä yhdessä vai kahdessa osiossa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu