Viro on kommunistinen maa ja suomesta ei tule kommari maata. Suomi on osaa länttä euta ja kohta natoa. Viro ja venäjä olkoon keskenään vaikka suihin ottamassa mutta suomi ei ole kommari maa
viro on kommarimaa
8
94
Vastaukset
- olenrikassuomi
Olet oikeassa viro on täys paska niin taluodelliseti että urheilussa. Virossa ei etes oo jääkiekon mm juokkuetta ja virossa noin 90% väestöstä on kyöhiä ja varkaita
- Velirand
Kas see on see kuulus soome huumor?
- Veromies67
Ei tea mida haiget jama see on, aga soome keelt see kindlasti pole. Tavaritsit vauhdissa taas, uskoisin.
- Huonohkoahuumoria
Joo, huumorimiehiähän täällä kirjoittelee. Asioista eivät paljoa tiedä, lukutaito taitaa olla kehno, ja Suomenlahden ylitys ylivoimainen, opintomatkalle eivät kykene. Siispä huutelevat noita humoristisia heittojaan.
- känsäloinen
Jospa kirjoittelijat tietävät liiankin hyvin mistä kirjoittavat? Itse olet joko virolainen, tai asut jossain todella syrjässä virolaisten vaikutuspiirin ulottumattomissa.
- Uteliastarkkaaja
Minähän vaan kirjoittelen 25 vuoden ja yli sadan Baltian matkan kokemuksella. Sen lisäksi olen lukenut monta kirjaa Viron historiasta, näitä uudempia, kun asia sattuu kiinnostamaan. Ja hauska oli tänä aamuna lukea Hesarista kuinka Virossa jo odotetaan lisää suomalaisia työnhakijoita, it-puolelle.
Ja tällä viikolla on tarkoitus tavata Tallinnassa ylikoolin eläkeläisopettaja. Ja taas tulee lisätietoa miehityksenkin läpieläneen veteraanin käsityksistä, joka viimevuosinakin on käynyt tekniikasta luennoimassa.
- Mottihki
Ainakin Suomen elätti.
- Mikäenemmistö
Kokemukseni mukaan tuo kommunismi tarttui heikosti virolaisiin. Tuntemani vanhemmat henkilöt ovat helposti lähteneet jatkamaan sillä asenteella, joka oli heillä ja heidän vanhemmillaan ennen kommunistien tuloa miehittämään.
Nuorison asenteista en tiedä, mutta tuskin hekään ovat kommunismista kiinnostuneita. Vaalien tulokset voisivat jotain kertoa aatteiden kannatuksesta tietämättömille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?931851- 851292
- 1101143
- 761027
- 113961
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 36772
- 47771
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48731- 33693