Syvä lama, ei saa säästää kaksikielisyydestä.

fm_fi

Puolueet leikkaisivat kilvan ihmisten toimeentulosta, terveydestä ja turvallisuudesta, mutta Suomen kaksikielisyyteen ei saa koskea.

Siirtymällä yksikielisyyteen säästettäisiin tolkuttomasti rahaa ja lisäksi koululaiset ja opiskelijat voisivat käyttää aikansa oikeasti hyödyllisten tietojen hankkimiseen. Monilla matemaattisesti lahjakkailla ihmisillä yksittäisten listojen ulkoa opettelu on aivojen rakenteesta johtuen työlästä. Satojen ruotsinkielisten sanojen opettelu, joita ei koskaan tule käyttämään on turhimmasta päästä, kun ajan voisi käyttää luonnontieteiden syventävään oppimiseen. Jos joskus halutaan Suomi vielä nousuun ei ole järkeä pistää parhaassa oppimisiässä olevia tulevaisuuden toivoja tällaiseen turhuuteen.

Ruotsinkielisissä maissa lähes kaikki puhuvat englantia, joten senkään suhteen ei tule ongelmia.

Edes Perussuomalaiset eivät uskalla tarttua tähän ajan ja rahan tuhlaamiseen. Säälittävää munattomuutta.

4

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhteiskuntaan_integr

      .

      Totta on että kansalaisia on integroitava yhteiskuntaan eli yksikielistettävä entistä tarmokkaammin

      .

    • fr33will

      http://withintellus.com/2011-petetyt-lupaukset.html

      Yllätys, että kokoomuskin pettää. Korostetaan muka vapaata kilpailua, ja kuitenkin pakotetaan opiskelijat hukkaamaan energiaa hyödyttömiä asioita opiskelessa hyödyllisten sijaan. Ehkä pelätään, että älykkäämmät syrjäyttävät ahneimmat.

    • lonkero5

      maksakoot ne lisämaksun jotka vaativat kaksikielisyyttä tai muuttakoot Ruotsiin

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2175
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      341
      1403
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1375
    4. 168
      1281
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1061
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      920
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      839
    Aihe