Muutamia ajatuksiani näistä nelosen asunnoista.
Kyllähän ne ihan upeita ovat, kun ovat remontoitu sisältä. Miten mahtaa olla muiden rakenteiden kanssa, esim tasakatot, putket jne.
Kuka tietää, mitä asuntoja nämä ovat olleet, kun nyt olivat tyhjänä,koko talo kun aloittivat rempat? Ei kait kovin helppo löytää hyvältä paikalta ainakaan näin monta viereistä vapaata rivitaloasuntoa?
260 Tuhatta eutoa eli 1 545 889 mk eli noin 1,6 miljoonaa markkaa! HUH HUH! Tuolla hinnalla saa paljon muitakin vaihtoehtoja eli uusia ja uudehkoja,asuntoja. Vanha on aina vanha, vaikka kuinka remontoisi, aina jokin vain muistuttaa, ettei se ole uusi enää.
Kyllähän ne ihan upeita ovat, kun ovat remontoitu sisältä. Miten mahtaa olla muiden rakenteiden kanssa, esim tasakatot, putket jne.
Kuka tietää, mitä asuntoja nämä ovat olleet, kun nyt olivat tyhjänä,koko talo kun aloittivat rempat? Ei kait kovin helppo löytää hyvältä paikalta ainakaan näin monta viereistä vapaata rivitaloasuntoa?
260 Tuhatta eutoa eli 1 545 889 mk eli noin 1,6 miljoonaa markkaa! HUH HUH! Tuolla hinnalla saa paljon muitakin vaihtoehtoja eli uusia ja uudehkoja,asuntoja. Vanha on aina vanha, vaikka kuinka remontoisi, aina jokin vain muistuttaa, ettei se ole uusi enää.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Eiköhän ne kämpät oo käyty kunnolla läpi ennen kun ne alko remonttia tekemään.. Siltä ainakin näytti kun näki missä kunnossa ne kämpät oli kun remontti alkoi! Sitäpaitsi, se rivitalon pätkä on suorastaan kadehdittavan hyvällä paikalla..
1600000mk:lla tai halvemmallakin sää rakennat sille samalle "kadehdittavalle paikalle" omakotitalon! Nin Mitä järkeä on maksaa 20v vanhasta tasokattorivarista uuden omakotitalon hinta??? Ihmisillä on mennyt Suhteellisuuden Taju prkl! Ja huutokaupassa hinta nousee varmaan 300 000 euroon...=) No eihän siinä jos joku Haluaa maksaa nin paljon.
Vähän vertailukohtaa...täällä JKL lähimaastossa uudet, nyt Joulukuussa tai ensi vuoden alkupuolella valmistuvat, rivarit maksavat 2000€/neliö eli elon laskuopin mukaan 260 k€:lla saa 130 neliön kämpän. Ja kyseessä siis uusi ja hyvillä varusteilla oleva kämppä suositulla paikalla. Minkäs kokoisia luukkuja nuo "Unelma kämpät" ovat??
Nousseet 15-20% kolmessa kuukaudessa Etuoven mukaan ! Onkos teillä siellä täysi hulabaloo päällä ?
Kannattaa muistaa että unelmakämpät sijaitsevat MEREN rannalla eikä missään Jyväskylässä. Olleet muuten henkilökunnan asuntoja erään pankin opistolla . Kaiken lisäksi eivät sijaitse Jorvaksessa vaikka postiosoite niin sanookin . Oli miten oli ovat myös minun mielestäni ylihintaisia.
tarkoitat siis pietarin viemärikanavan varrella. Ei tuosta itämerestä niin paljon kannata innostua jäätyykin vielä osaksi vuotta. Jyväskylässä on hienoa mestoja myös vetten äärellä.
No onhan täällä. Vanhoistakin kinutaan älyttömiä hintoja. Noh, niissä on juuri se 15-20% liikaa. Ihmetyttää kyllä tämä hintataso kun JKL on Opiskelijoiden, Työttömien ja Eläkeläisten kaupunki niin kellä täällä on varaa ostella kämppiä!!??
130 m² eli 2000 € / m². Aika kallista... mut elämä on.
Siis kyllä Meri on sentään aina MERI eikä mikään käpyinen järvipahanen jonka yli menee soutuveneelläkin 5 minuutissa . Mutta omahan on asiasi minua ei saa millään Jyväskylään aivan käpy mesta . Ja silti ovat asunnot ylihintaisia Kirkkonummella
Miten niin kadehdittavan hyvällä paikalla? Vanhoja KOP:in koulutuskeskuksen opettajien työsuhdeasuntoja keskellä ei mitään. Ajetaan 5 km pikkuietä että päästään perille. Siis unelma varsinkin huonolla talvikelillä ja pimeällä!
Tuo meri on kauempana kuin minulla ja asun kuitenkin Helsingin keskustassa. Muutenkin taitaa olaa suhteellisuuden taju hävinnyt, jos 30 km Helsingin keskustasta on hyvä paikka! Kyllä siinä on tuuppaamista, vielä jos sattuu olemaan duunissa stadissa niin kaksi tuntia ei ritä työmatkoihin!
Huvittavaa oli kuulla kuinka se välittäjä hehkutti kuinka hyvä sijainti on, kun on niin lähellä Helsingin keskustaa. Onhan se kiva länsiväylällä aamuruuhkassa ajella.
Jää huolet kaupunkiin, vai miten se sano..
Eli ihan kaikki ihmiset ei ole stadissa töissä !
Minäkään vanhana stadilaisena en sinne ruuhkaan takaisin haluaisi , ja myöskään en ole siellä töissä enää . Mutta kämpät aivan ylihintaisia , ja kyllä se ranta aika lähellä muuten on kuitenkin , mutta sehän harmittaakin eiKö vain?
No se meri siinä lähellä on pikkuinen lahti jolla on leveyttä leveimmällä kohdalla n. 300m. Eli kyllä voi sanoa että meri on lähellä, mutta silti niin kaukana. Salmen leveys alle 100m.
Ja tuntuu harmittavan vaan enemmän ja enemmän Hahhah
se harmittaisi? Siis miksi, kerrotko oletko niin kiltti! Jos se meri on niin tärkeä kriteeri, niin lähempänä se edelleen on minulla nykyään kuin tuolla unelmakämpillä. Nyt en enää jaksa teidän kanssanne keskustella jonninjoutavasta meri asiasta.
Katsotaan nyt ensi sunnuntaina kuka hullu niitä luukkuja ostaa noilla hinnoilla. Muistutan, että Kiinteistömaailma möi asuntoja kutakuinkin vuoden hintaan 139 000 euroa eikä ketään kiinnostanut. Eli 42500 euron remontilla hinta tuplaantuu vai kuinka?
rakennuttaa 1700 eurolla neliö, varmaan siihen saisi tuolla erotuksella päälle tasakatonkin...
Mielestäni paras ratkaisu olisi purkaa nykyiset rumat, tasakattoiset parakit ja rakentaa ihan oikeita 2000 -luvun taloja tilalle. Vaikka kämpät sisältä kunnossa on ulkokuori samaa kulunutta ja wanhaa 70-lukua ja sisäkatto varmasti aivan homeessa.